Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K fotke: Hradisko nad Plaveckým Petrom

Diskusná téma K fotke: Hradisko nad Plaveckým Petrom

Pohľad na vrchol kopca v mape pomenovaného ako Hradisko (378m). Nachádza sa nad obcou Plavecký Peter. Nikde som sa o ňom nič nedočítal. Jeho názov podľa mňa napovedá o jeho niekdajšej funkcii. Návštevou tohto miesta som si to chcel overiť. Okolie je zaujímavé, z akoby plošiny sa dvíha samotný vrchol-také menšie návršie. Je pekne rovnomerné. Nevidel som síce žiadne stopy po valoch, priekopách, násypoch a pod, ale samotný výzor tejto lokality ma pozitívne presvedčil o tom, že tu niekedy mohla byť nejaká forma osídlenia. Je tu blízkosť historických obchodných ciest, názov obce odvodený od kmeňa Plavcov, ktorý tu od 13. storočia vykonával strážnu činnosť vtedajších Uhorských hraníc... Sú to ale len moje neodborné dohady :) Dá sa sem dostať po lesnej ceste. Ja som išiel ďalej hrebeňom na Ježovku a k VN Buková. Sem-tam to vypadalo, že je tam náznak chodníka. Netradičné turistické lokality, ale o to pre mňa vzácnejšie.

Vladvlad

Vďaka tidoj za príspevok, dáva mi to zmysel. Keby sa tam spravil nejaký výskum, podľa mňa by sa určite niečo našlo.
Žltá značka okolo potoka Hrudky je pekná trasa.

Tidoj

Vlastne som chcel povedať, že asi preto je kopcov s názvom Hradisko tak veľa. Názvy sú zábavné. Postupom času sú mi jasné už aj Vrátna, Braniská, Varty Ostrieže a Ostrohy, Zámky a Zámčiská, názvy obcí ako Jablonové, Hrušové... Ale nie je mi jasné, čo znamená Kýčera. V okolí Kysúc je takýchto kopcov strašne veľa.

Tidoj

Toľkokrát som si hovoril, že tam vyleziem (no... asi trikrát...) a nakoniec vždy idem údolím, lebo je to krásne údolie.
Na mnohých miestach nad dedinami mohli stáť menšie hradiská - tzv. refúgiá. Väčšinou viac či menej opevnené veže (asi najmä drevené), do ktorých sa okolité obyvateľstvo schovalo a zatvorilo v prípade nebezpečenstva. Ako tam fungovala obrana neviem. Ale ak boli menšie, nemali valy a múry, len drevené hradby (ploty), potom z nich nič nenájdeme a ísť podľa názvu lokality je jediná možnosť.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k fotke: Na Striebornici Díky Maťo. No to by som netipol, že máš sem namierené aj keď si nakoniec nešiel. Červená "hrebeňovka" je na urobenie si obrazu o tejto časti pohoria fajn a zlák …

+ 1 ďalší príspevok

Komentár

Daulagiri k fotke: Nad Ľubietovou Ja som tu bol pred dvoma rokmi v čase ešte nerozvinutej vegetácie, ale páčilo sa mi tiež. Ešte tu mám nejaké resty, takže prídem opäť.

nová téma

Komentár

Matobee k fotke: Pod Skríželným Veru bolo to neplánované a také sú naj. Hehe. Aj si ja ho zapamätám aj skrz medvedieho incidentu čo sa v ten deň stal a o týždeň zas tu neďaleko, kde sme sa str …

+ 1 ďalší príspevok