Diskusná téma Medvede - ako sa brániť? Ahojte všetci milovníci prírody. Veľmi rád chodím do prírody, väčšinou mi to ale vychádza že chodím sám, a keď som na túre, na hubách a iných plodoch cez týždeň tak nestretám moc ľudí, niekedy žiadnych. A práve tu sa zvyšuje pravdepodobnosť že stretnem nejakého macka. Čítal som na Internete že je dobré, nerobiť prudké pohyby, robiť sa mŕtvym ... . ono sa to ľahko píše, ale zaberie to? A navyše i keď ho nestretnem tak určitú časť, „kým sa mi podarí psychicky preorientovať“ strávim miesto vnímania krás prírody - uvažovaním nad medveďamy. Kolega mi radil že on nosí plynovú pištoľ, tento nápad sa mi zdá vcelku dobrý, zbraň dodá trochu pocitu bezpečia, otázka znie či je aj účinná. Ak stojím oproti medveďovi a vietor fúka od neho ku mne neparalyzujem skôr seba ako jeho? A druhá vec, pri opise účinnosti sa všade písalo o dobrej účinnosti na útočiaceho psa ale čo medveď? Čo si o tom myslíte, a ké rady bi ste mi dali? 20/09/07 Matek Poradňa Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie

Zrovna minule som videl rozhovor, kde sa riešilo využitie financií v enviro-rezorte. Najviac sa minulo na zhromažďovaní a vyhodnocovaní informácií, ale iba minimum sa použilo na reálne projekty slúžiace na ochranu biotopov, fauny a flóry. Čiže počítame, sledujeme, analyzujeme a navrhujeme čo by bolo treba urobiť, ale reálne nerobíme nič :(

dnes 13:15 tomXX

Tuto odo mňa k téme:
dennikn.sk/…/?ref=tit

Vyberám názor Michala Kalaša, odborníéka na veľké šelmy z NP Malá Fatra:

Michal Kalaš hovorí, že odstrel medveďov v prípade, aký sa stal v Liptovskej Lúžnej, nič nevyrieši. „Regulačný odstrel neznamená, že vyhladíme populáciu. Aj keby sme ju udržiavali v určitých počtoch, tým nezabránime, že v nej budú jedince, ktoré môžu toto spôsobiť. Ten medveď vôbec nemusí byť pokazený, mohla to byť obranná reakcia v teréne a teraz nie je dôvod ho ísť uloviť. Samozrejme, ak by išlo o lokalitu, kde niekto upozorňoval na problémového medveďa, tam má opodstatnenie to riešiť. No ak išlo o nešťastnú náhodu, teraz by som nerobil hon na čarodejnice, z môjho pohľadu je to nefunkčné.”

dnes 12:35 Sona

@ 11:39 rc :
pls daj 2 pokus. Aj s interpunkciou, kapitálkami a pod.

dnes 12:05 Peter61

Lubo ano viem. sustavny narast problemovosti v suvislosti so stretmi cloveka s faunou ktoru sa rozhodli chranit za kazdu cenu aj napriek tomu ze tato si v podstate vzhladom k jej stavom a neexistencii prirodzeneho nepriatela takuto pozornost vobec nevyzaduje. s tymi peniazmi to nebol ciel toho prispevku, ja im tie peniaze vobec nezavidim ani by som ich nechcel, nech si ich beru. ak si ich neuchmatnu oni, uchmatne si ich niekto iny. len keby ich (tych penazi) nebolo, ktovie, mozno by nebolo ani tychto problemov. a tu sa v tejto oblasti vobec nejedna iba o statnu ochranu za mizerny plat. tu sa roja rozne ochranarske skupinky ktore zda sa mi davaju do europy pokryveny signal o stave nasej prirody a potreby chranit to ci ono a casto su tiez prave pre tuto cinnost prijimatelom z toho spominaneho mesca

dnes 11:39 rc

Lubo lenze to by ta ochrana prirody pre ludi aj musela nieco robit a nielen fantazirovat a brat peniaze z eurofondov za akusi ochranu ktora momentalne vobec ani nie je potrebna.

Vies toto dolozit aj niecim konkrentym? Ja mam skor pocit, ze ochranari pri uplne mizernom plate robia veci na ukor vlastneho volneho casu a rodiny len preto, ze to povazuju za svoje poslanie. Narativ o bohacoch z eurofondov najviac siria lesnici a polovnici. Teda ti, ktorych zlepsovanie ochrany prirody stoji vyhody a peniaze.

dnes 11:14 Lubo

ad 10:55 Vladimír: hej

dnes 11:00 Peter61

Problém je odstrel:
- realizácia: kukuricožravé zvery sa ťažko lovia v kukurici
- veková štruktúra : je záujem o odstrel trofejných medveďov = viac mláďat od mladších kusov.
Naopak pri spoločnej poľovačke na diviakov vedúca zaľahne a nikto ju z krovia nedostane.

dnes 10:59 Peter61

Bolo by zaujímavé sa pozrieť ako poľovníci dokážu regulovať počty iných zvierat. Ako radikálne sa im podarilo znížiť stav diviačej s katastrofálnym nebezpečím moru ošípaných. Jelenia zver je vlastná kapitola. V stočlenných stádach, čo vidieť v zime na poliach je parohatých jedincov minimum. Plán odstrelu vraví o proporčnom znížení, odstrel sú hlavne jelene. O laň nie je záujem. A stavy narastajú.
Obdobne by to dopadlo aj s medveďmi. Odstrelili by sa len tie kapitálne, tie čo jediné znižujú šťavy mladých. A celkové počty by len narastali.
Odstrel áno,nie lovcami trofejí, ale v tej tendencií ako nabehla teraz. Uspať, preveriť či je to ten správny, utratiť. Aby sa nestalo ako ako teraz v Rumunsku. Povolenie na problémového jedinca, odstrelený najväčší medvedí samec v rumunských horách. Tak takýchto náhod by bolo neskutočne veľa,

dnes 10:55 vladimir.

Vďaka Martinovi63 za vecné a faktické príspevky - údaje z relevantných zdrojov. Myslím, kto si prečíta argumentáciu ala Lubo a porovná to s Martinovými príspevkami, vidí hneď ako vyzerajú floskuly vs. vecná diskusia.

dnes 10:45 Čitateľ

"....Slovenská republika disponuje štyrmi základnými zdrojmi informácií o počte medveďov, ktoré sa významne alebo čiastočne rozchádzajú:

poľovnícka štatistika (cca 2 060 – 2 080 jedincov),
expertný odhad veľkosti populácie medveďa vzniknutý dohodou všetkých zainteresovaných strán (850 jedincov),
oficiálna správa report pre EK (cca 700 – 900 jedincov),
výsledok najnovších genetických výskumov (1 020 –1 490 jedincov), ktorý je možné považovať za najpresnejší odhad veľkosti populácie..."

Zdroj: ŠOP PROGRAM STAROSTLIVOSTI O MEDVEĎA
HNEDÉHO (Ursus arctos) NA SLOVENSKU 2016.

Asi nič presnejšie ani nikdy nebude. BTW, ja som neriešil predchádzanie či počty incidentov. To musí spraviť odborník a nie amatér ako ja.

dnes 10:36 martin63

Lubo lenze to by ta ochrana prirody pre ludi aj musela nieco robit a nielen fantazirovat a brat peniaze z eurofondov za akusi ochranu ktora momentalne vobec ani nie je potrebna. a ak to takto pojde dalej tak sa nikto nebude viac spoliehat ani na polovnikov ani na statnu ochranu a ked ludia zacnu mat toho plne zuby, vezmu spravodlivost do vlastnych ruk. a ver ze to sa nebude potom pacit ani tym polovnikom ani ochranarom ani nam turistom

dnes 10:36 rc

Martin63: Ano, kazdy si vyberie to, co sa mu hodi. V prvom rade, u nas nevieme kolko mame medvedov, pretoze motivacie a metody tych, co ich zbieraju limituju doveryhodnost vysledku. Pokial teda nevies, kolko medvedov je, tak tvoje prepocty su len fantazia. Dalsia vec je, ze nejaky ciselny limit na to, kolko ich ma byt, je fantazia.

Ja si tam vsimam inu vec. Utoky medvedov v casovej osi + opatrenia a vysledky. Pritom u tych, co chcu regulovat uplne absentuju akekolvek ine opatrenia ako lov. Hoci v zahranici tieto manazmentove opatrenia funguju, tak ked pride maco do dediny, hned sa rozprava o jeho love a nie o tom, preco prisiel a co spravit, aby na to nemal motivaciu.

Ako uz bolo povedane vela krat, tak plosny lov na medvede riesi len ego lovca a samotny problem uplne unika. Preto, ak chceme a mame zasahovat proti problemovym medvedom, tak to nesmu robit polovne zdruzenia ale musi to robit Statna ochrana prirody. K tomuto nestastnemu pripadu nebola ani len prizvana.

Cize cele je to len a len o tom, ze polovnici sa rychlo a sikovne chopili snace vyuzit krv a cudzie nestastie, aby sa tvarili, ze ich zaluba v zabijani je pre spolocnost prospesna.

dnes 10:06 Lubo

Otec zakladateľ tohto periodika povedal, že by bolo fajn sa pozrieť ako to je v USA. Tak som sa pozrel.

dnes 08:53 martin63

martin63 porovnavat to s medvedmi v amerike je uplne irelevantne. rovnako ako by bolo irelevantne porovnavat nasich vlkov s tymi v rusku. je to uplne iny druh medveda s inym spravanim a inym vnimanim cloveka ako ten u nas.

dnes 08:31 rc

Ďakujem Ľubovi za ten link.
Fakty: Podľa najnovšej správy tam uvedenej, žilo v roku 2019 v Greater Yellowstone Ecosystem (GYE) cca 737 medveďov grizly. K tomu treba pripočítať cca 650 medveďov čiernych. GYE nie je presne vymedzený, ale podľa mne dôveryhodného zdroja to je 69 000 km2. Rozloha samotného YNP je 8983km2. Rozloha národných parkov na Slovensku je 3176 km2, vrátane ochranných pásem 5874km2, rozloha celej krajiny cca 49 000km2. Dôležitým rozdielom je, že GYE je ucelené územie, naproti tomu slovenské NP parky sú menšie izolované územia obklopené urbanizovanou krajinou.
Hypotéza: Ak by sme zobrali “hustotu” medveďov na plochu GYE tak to je 0,02 medveďa na km2. Ak teda zoberieme, že celé Slovensko je jeden yellowstonský ekosystém tak by na Slovensku malo žiť do 1000 medveďov. Ak by sme zobrali hustotu v GYE a aplikovali na plochu slovenských národných parkov a ich ochranných pásem, tak by ich tu malo byť do 120.
Moralita na záver: V Yellowstone (aspoň podľa filmov na Discovery) žijú zvieratá prirodzeným spôsobom a ich hustota je daná prirodzenou úživnosťou prostredia. Ak je na Slovensku táto hustota vyššia, je to pravdepodobne vplyv antropogénnych faktorov (dokrmovanie, agrárna krajina a pod.), čiže nie niečo úplne prirodzené a nemal by byť preto problém tento nadstav spôsobený človekom aj zásahmi človeka ovplyvňovať. Dotiahnuté ad absurdum ak nám nevadí, že si niekto vykŕmi prasa a na zabíjačke z neho spraví klobásy, tak potom nie je úplne neanalogická predstava, že keď si niekto vykŕmi medveďa, že si ho zabije a bude sa pritom vytešovať.

dnes 07:53 martin63
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Stretnutie s medvedom dnes 15:16 536 príspevkov
Medvede - ako sa brániť? dnes 13:15 226 príspevkov
Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné dnes 12:12 9 príspevkov
Zaujímavé videá dnes 10:21 428 príspevkov
Ponad Banskú Štiavnicu dnes 06:32 15 príspevkov
Bystrická cyklomagistrála s deťmi - 1. časť včera 20:21 13 príspevkov
Bystrická cyklomagistrála s deťmi - 2. časť včera 20:20 3 príspevky
Bystrická cyklomagistrála s deťmi - 3. časť včera 20:18 2 príspevky
Veľká Svišťovka a dolina Zeleného plesa včera 05:45 6 príspevkov
Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 14/06/21 23:05 8 príspevkov
Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová 14/06/21 18:56 4 príspevky
Táborisko v obci Zboj 14/06/21 16:39 7 príspevkov
Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi 14/06/21 00:00 nová téma
Problémy s registráciou 13/06/21 18:14 732 príspevkov
NCH ponad Bošácku dolinu cez Zabudišovú 13/06/21 10:15 2 príspevky
Turistické značkované trasy 12/06/21 21:52 1702 príspevkov
Zruby pod Tlstou horou 12/06/21 13:34 15 príspevkov
NCH Mikušovské bradlá z Mikušoviec 12/06/21 12:53 2 príspevky
Útulňa Izba 11/06/21 12:22 95 príspevkov
Cyklomost VYSOMARCH - Vysoká pri Morave / Marchegg 11/06/21 10:14 3 príspevky
Lezenie - časť I 11/06/21 05:17 162 príspevkov
Letné podhorie Spišskej Magury 11/06/21 00:00 nová téma
0.17 (0.06)