Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Ramža – turistická útulňa

Diskusná téma K článku: Ramža – turistická útulňa

Útulňa sa nachádza vo východnej časti Nízkych Tatier na červenej značke a je výhodným miestom nocľahu pre väčšinu turistov, ktorí zdolávajú hlavný hrebeň. Nie je veľmi dobre viditeľná, lebo sa nachádza učupená v lese pár metrov severne od chodníka, preto treba hľadať vychodenú odbočku.

PaliT , 4 reakcie

Práve som sa vrátil z brigády na Ramži, nachystali sme drevo na zimu, urobili dubovú podlahu pod zastrešeným priečelím, opravili studničku, vykopali hlbokánsku jamu a postavili úplne novú latrínu. Za naše OZ som sa pridal k pôvodnej partii skautov zo Žiliny, ktorá ešte v 70. rokoch prerobila starý senník na dnešnú útulňu. Starajú sa o ňu dodnes, na akcii bola už štvrtá generácia od pôvodných zakladateľov.
Nakrútil som interview s najstarším účastníkom z pôvodnej skautskej partie a chcel by som napísať reportáž nielen z tejto akcie, ale pridal by som aj históriu útulne. Aspoň za seba môžem povedať, že mnohé informácie ma dosť prekvapili.

Svatopluk

Pavol, Vy ste neskutoční borci. Máte moju úctu a obdiv.
Ja som na Ramži spal koncom februára 1990 s zo vyzerala úplne inakšie.
Klobúk dolu pted Vami

Sona

Super Pali, určite ste mnohých potešili, vďaka. Tešíme sa aj na článok / články.

V.v.l.a.a.d.o.o

Tam vidím skôr problém, že do nelegálnej stavby nebude investovať SPP, ktorého uvádzajú ako partnera v tejto veci. Preto sa usilujú o výstavbu novej útulne v blízkosti, ktorú SPP zaplatí.

Jjano

Hej, Ramža de iure neexistuje, ale teda prečo by súkromné o.z. do nej nemohlo investovať, to nechápem.

Anonymized_25093

"V spolupráci s SPP 💛 sme mali tento rok rekonštruovať útulňu Ramža v Nízkych Tatrách. Tá je však čiernou stavbou. Ako o.z. nevieme do nelegálnej stavby investovať a preto sme ju chceli dostať na papiere. Povolenia sa nám však vybaviť nepodarilo. V stave, v ktorom sa nachádza a s pomocou usilovných lokálnych správcov veríme, že poslúži na hrebeňovke a na SNPčke ešte veľmi dlho!"
Zdroj: FB Hikemates

Anonymized_25093

FB Hikemates:
REKONŠTRUKCIA ÚTULNE RAMŽA 🌲 a je to tu kamaráti! S podporou partnera SPP a pomocou Národný park Nízke Tatry sa tento rok spoločne pustíme do projektu rekonštrukcie útulne Ramža! Na ceste SNP či na hrebeňovke Nízkych Tatier už dlhé roky poskytuje prístrešok pre pocestných turistov.

Anonymized_25093

Piecka funguje vyborne aj ked celu utulnu nevyhreje, voda tiekla, vsetko nachystane drevo je pouzite tak sa na to nespoliehajte.
TYz zopar odpadkov sme spolu z Gustom odniesli.
2x sekera, jedna pilka, druha bez piloveho listu.

Peter61

Svaťo, riadne si zabil :-)))
Niečo podobné tvrdím o VT : skorý nástup, dlhá túra = mraky turistov vidíme len zhora.
Masy som minulé leto zažil, iba keď sme robili nástupy lanovkou na Skalnaté pl.

Svatopluk Štěpánek

Samkoh, z toho plynie poučenie chodiť hrebeňovku NT koncom októbra. Aspoň v roku 1990 boli Ramža aj Andrejcová úplne volné.
( Ale časy sa menia )

Samkoh

paliT: asi b.-čko. Nech sa v prípade počasia, aké bolo minulý rok 26.7. poobede, zmestí aj prípadná veľká vlna turistov. Z 26.7. 2020 na 27.
.2020 sme sa v búde v Hiadeľskom sedle už od skorého poobedia tiesnili asi pätnásti, ktorých tam uväznila búrka prakticky znemožňujúca pokračovanie na Ďurkovú, ktoré by aj tak bolo časovo dosť napäté. Do večera nás prišli ešte do búdy pozrieť ďalší si 10-ti a ráno som napočítal v sedle aspoň sedem stanov Ramža na tom bola z 29. na 30.7. s obsadenosťou o dosť horšie-až pomaly nebolo kde postaviť stan, a to bolo pekné počasie... tomuto by sa malo do budúcnosti predísť.

Bobo7

V okolí Ramže bolo v minulosti viacero stavieb, ak by naozaj niekto kompetentný mal pocit, že treba nejaké kapacity, tak skôr vidím cestu obnoviť nejakú z nich, do Ramže by som nezasahoval. Aj keď správa NAPANTu sa nestará veľmi príkladne, partia, ktorá Ramžu postavila prikladá každoročne ruku k dielu a nemyslím, že Ramži momentálne niečo zásadné chýba, miesta na táborenie je tam dostatok. Kto má pocit, že jej niečo chýba, nechápe jej podstatu. Je to také zastavenie v čase a to je na nej super. Okrem toho v dnešnej dobe ultra turistov, nie je predsa problém dobehnúť na Čertovicu :)

Mirino

Krkonoše sú napríklad celkom pekným príkladom českého prístupu k turistike. Túra sa ráta vtedy, keď hore na kopci je smažák a pivo.
Podľa mňa nie je dobré snažiť sa mať ekonomický osoh zo všetkého. Je dobré ponechať niečo aj v takom jednoduchom móde. Kedysi bola hrebeňovka NT dobrodružstvo. Dnes je to povinná jazda. Tým chcem povedať, že ak sa niečo príliš zcivilizuje, stráca to svoje čaro. Asi ako žena, ktorá prešla mnohými rukami...
Takže môj názor na Ramžu je ten, že mala by sa zvýšiť kapacita, možno aj formou novej stavby, ale žiaden futur a žiaden luxus. Ostať na báze funkčná útulňa, nie chata.

Matobee

Peto to je jasné, že sú v parkoch takéto pravidlá, ale použil som to ako príklad kedy sa riadime dopytom. Čo isto chápeš. :-)

Sväto Krkonoše sú krásne hory. Len škoda, že na každom kilometri je bouda = pre mňa hotel. Riadili sa dopytom a zanedbali podstatu.
Plne súhlasím s doplnením. :-)

Smerovať ľudí z masoviek inde a nie zväčšovať útulne. Sloboda pohybu a iní nadšenci sa postarajú o zachovanie stavu, zveľadenie a opravu. Prípadne stavba novej, vhodnej, citlivo zasadenej tam kde chýba.
A futurizmus nad 2000 mnm.

Peter61

@ matobee:
V NP majú majitelia chát limity od Správy. Nemôžu len tak halabala pristaviť jedno poschodie.
Videl som takú fotomontáž na Enciáne, dali tam aj logo fašírkového giganta :-)
Konkrétne : KST, JAMES ako majitelia 4 chát vo VT.
Ako sa podarilo postaviť Majláthovu ch. a či bude Kežmarská ....

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum