Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K fotke: Dvojmesačná atrakcia

Diskusná téma K fotke: Dvojmesačná atrakcia

Vo svahu nad železničnou zastávkou Banská Bystrica-mesto od 4. 5. 1940 stála na kamennom podstavci socha generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá bola pod Urpín prevezená z Komárna. Kovová skulptúra pôvodne stála v parku pred komárňanskou pevnosťou od roku 1930, ale v 1939 bola prevezená do Banskej Bystrice, kde ju dočasne umiestnili do hotela Národný dom. V roku 1948 sochu vrátili pred radnicu do Komárna. Prázdny podstavec v roku 1964 obsadil partizánsky bojovník z pieskovca. V polovici januára 2015 bola celá postava guľometčíka natretá ružovou farbou vandalom. Po dvoch mesiacoch dielo sponzorsky vyčistila súkromná spoločnosť, čím mesto ušetrilo minimálne 5000 € z rozpočtu. Socha sa nachádza nad frekventovanou prístupovou cestou k železničnej zastávke i k východisku značených trás do mestského lesoparku Urpín (modrá a žltá značka na Vartovku, náučný chodník Serpentíny Urpín). S novou fasádou pútala pozornosť okoloidúcich tiež z nábrežia Hrona a dokonca bola opatrená červeným šálom.

Tanazilina

A čo je na tom, že je ružový. Mne sa taký celkom páči. Aspoň tam pekne vynikne

Ixo

to je cena aj s uplatkami :-)

Daulagiri

Stihol som ho takto vidieť, ale fotku nemám. Inak tiež som bol dosť prekvapený s tej odhadovanej ceny.

Jantaara

Pôvodné náklady na očistenie odhadovali na 10tis. eur, ty uvádzaš 5tis. Zaujímalo by ma, čo na tom toľko stálo. Aj keby som to mala pol roka ručne šmirgľovať, tak by to bol dobrý zárobok. A nemyslím, že by mi to toľko trvalo, keďže to bola fasádna farba vo veľmi jemnej vrstve.

Odfotený máme aj tank, aj vojaka, som zvedavá, čo to bude najbližšie. Peace. :-)

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Daulagiri k fotke: Červený kameň Tiež sme si v minulosti prešli tieto bralá, ale do hradu Lednica sme sa nedostali, bol zamknutý úplne, ani nádvorie sme nemali možnosť vidieť. Snáď nabudúce. In …

nová téma

Komentár

Matobee k fotke: Najkrajšia Maťo veru je to užasné miesto. Žasol som už v zime, keď mala tiež skvelú atmosféru, akurát by to vtedy chcelo viac snehu. Takto začiatkom leta nemala chybu. Spo …

+ 1 ďalší príspevok

Komentár

Matobee k fotke: Marunovci Janka díky. No mám viac záberov ale tento síce aj s káblom sa mi najviac páčil. Stĺpy, káble, paraboly, autá atď. veru dajú občas zabrať. Hehe.

+ 1 ďalší príspevok

Komentár

Matobee k fotke: Chodníček Danka je to krásne a nezvyčajné miesto. Oživil som si tvojou fotkou spomienky na to ako som sa tadiaľto prešiel v auguste minulého roku.

nová téma