Komentár
K článku: Štátna triangulácia: poškodenie sa trestá, údržba sa neodmeňuje
nová témaK článku: Štátna triangulácia: poškodenie sa trestá, údržba sa neodmeňuje
nová témaPaliT k článku: O útulniach a ich obnove s Paľom Timkom Už dávnejšie som neaktualizoval zoznam darcov nášho OZ, tak nech sa páči, veľmi pekne ďakujeme: 100,- Stanislav Hunka 100,05 Finančné riaditeľstvo (2% daní) 30, …
+ 178 ďalších príspevkovK článku: Okruh z Hainburgu na vrchol Braunsberg, zrúcaninu Röthelstein a vyhliadky nad Dunajom
nová témaDaulagiri k článku: Krakova hoľa a jej botanická záhrada Že sa do Iľanovskej doliny dá ísť na bajku som netušil, ale vlastne som sa o to ani doteraz nezaujímal, vďaka za tip. Túto oblasť na sever od Krakovky smerom k …
+ 6 ďalších príspevkovDaulagiri k článku: Z Vrútok do Strečna cez Kľačiansku Maguru a Suchý Na chate pod Kľačianskou Magurou by sme mali mať koncom mesiaca stretko, tak snáď mi to vyjde, lebo som tam ešte nespal. A ani na Suchom som už dlho nebol. Ale …
nová témaRisototh k článku: Vrabčia útulňa nad Grapovcami (pod Kykulou) Bol som ju pozriet, nieco som s kamosom aj opiekol na ohni, nejaky ten okolity bordel sme popalili (bolo ho tam dost a pritom staci nahadzat do ohna a bordel zm …
+ 12 ďalších príspevkovLubo k článku: Ako písať článok na HIKING.SK Tóno, písať samotný text v prvej osobe je úplne v poriadku. Tiež to tak väčšinou robím. Najmä pri rúrach. Jedine úvodnik, resp. možno je lepšie to nazvať zhrnut …
+ 115 ďalších príspevkovMisoB: TuristickaMapa.sk - fórum Aktualizácia Boli aktualizované priebehy TZT na mapy.dennikn.sk a výpočtové dáta pre službu HIKEPLANNER. Stav ku koncu septembra 2023. Ďakujeme za pomoc všetkým …
+ 3295 ďalších príspevkovMatobee k článku: Spoznávanie Jasovskej planiny na konci leta Soňa díky za koment. Myslím, že skôr či neskôr sa na túto rozľahlú planinu dostaneš v rámci spoznávania Krasu. Keď sa ti tam celkom zapáčilo. :-) Je to veru ve …
+ 1 ďalší príspevokAdelmos k článku: Koliba Gašíčka pod Javorím Ahojte dvere na Gašíčke sú už opravené snáď si dá už medveď pokoj 😉
+ 17 ďalších príspevkovMarieta k článku: Turistická ubytovňa Smrekovica Spali sme tu v septembri 2023 s malými deťmi, izby boli navlhnuté, povlečenie a paplóny tiež. Cena 23 človekonoc s povlečením. Pes povolený.
+ 5 ďalších príspevkovJoko k článku: Krušné hory a hľadanie Mŕtvej trate :-) do Zakšína k hrobu neznámeho železničiara ma ešte kroky nedoviedli, ale takých Cimrmanovčín sa dá nájsť v Čechách dosť :-)
+ 8 ďalších príspevkovArthas: Garmont vs Asolo vs BOSP do 150EUR Obuv Bosp je určená skôr pre širšie chodidlá ako pre úzke, štandardná šírka obuvy je zvyčajne G a Bosp je obvodová skupina H, čiže na širokom kopyte, mám osobné …
+ 9 ďalších príspevkovPeter61: Túra 15.3.2014 - voličský preukaz takto to vyzeralo v 1310 mnm spis.korzar.sme.sk/…/v-najvyssie-polozenej-volebnej-miestnosti-na-str…
+ 130 ďalších príspevkovPeter61 k článku: Cez Prielom a Poľský hrebeň Prielom schodný tanap.sk/sedlo-prielom-je-uz-otvorene
+ 27 ďalších príspevkovDaulagiri k článku: Ako sme mapovali pralesy II.: Salatín sklamal aj nesklamal Oblasť Salatína mám veľmi rád, ale priznám sa že som sa tam túlal zatiaľ vždy iba v zimných mesiacoch. Neviem vlastne prečo. Ale chystám sa tam ešte na podrobne …
+ 3 ďalšie príspevkyPeter61 k článku: Výstup na Malý Ľadový a Ľadový štít Pátranie pokračuje hzs.sk/patranie-po-nezvestnom-turistovi-priebezne-pokra…
+ 47 ďalších príspevkovK článku: Vrabčia útulňa pod Hladkým vrchom
nová témaJa?No! k článku: Núdzová miestnosť Kráľova hoľa Aha. Ďakujem. Bol som v tom, že už budovy predali. Reportáž som nedokázal dopozerať pre stále vyskakujúcu reklamu bez možnosti pretáčania.
+ 131 ďalších príspevkovSisinkas98: Zoznámenie Servus 47 + Maxo psik oklolie SC , a preferujem Velku Fatru, Tatry, Male Karpaty narocnejsie tury s " zakladnou na chate"
+ 1231 ďalších príspevkov
Diskusná téma K článku: Turistické značenie – Maďarsko
Diskusná téma K článku: Turistické značenie – Maďarsko
Napriek všeobecne rozšírenému názoru, pri ktorom si pri Maďarsku predstavíme predovšetkým pusztu, Balaton či kúpele, prakticky väčšinu územia hlavne na severe a západe netvorí rovina. Je tam prekvapivo veľa zrúcanín hradov či kostolov, niekoľko ferrát a roklín, množstvo jaskýň i skál, dobré cyklotrasy a iné zaujímavé miesta, pre ktoré sa oplatí prísť. A jednou zo zaujímavostí je pestrý systém turistického značenia, ktorý má navyše tiež informačnú hodnotu.
Znacenie OKK Országos Kékkör (Okruh) bolo obnovene a financovane z EU fondov.
Celkova mapa obr.1 a smerovnik "modrej trasy" obr. 2.
V niektorych miestach je aj betonovy stlpik, obrazok 3.
Pridavam aj fotku lokalneho smerovnika (obsahoval aj udaje o modrej trase), obrazok 4 a 5.
knor, Karol vďaka..Zivan , máš pravdu. OKT nebude október ale Orszagos kék túra, moja chyba. Pred pár týždňami som bol inak tiež na Csóványosi, možno si si všimol, že aj niektoré fotky v tomto článku sú odtiaľ. Axel, mapu je mať pri sebe vždy dobre aj to tam spomínam, určite sú aj miesta so zlým značením, ale nenatrafil som na ne až tak často. tiež nechápem zmysel cyklotrás po normálnych cestách, veď na to mi stačí automapa. u nás teraz vyznačili novú cyklotrasu a dali to po hrádzi s metrovou trávou - pochybujem, že si to prešli na bicykli..takto ale rýchlo pribúdajú cyklotrasy a niekto sa tým potom môže pochváliť....
Vyborny clanok. Myslim, ze sa k nemu budem vracat ked si raz za cas naplanujem turu u nasich juznych susedov.
Vladimír, vďaka za výstižný prehľad maďarského systému značenia.
Práve minulý týždeň som robil túru Nagybörzsöny - Csóványos a späť v pohorí Börzsöny, tak som si mal možnosť naplno "vychutnať" tie maďarské značky. Konkrétne tam bola hustota chodníkov a značiek na môj vkus až príliš veľká. Aj keď sa ich systém zdá možno až príliš komplikovaný, je to asi len otázka zvyku.
Mám síce mizivé znalosti maďarčiny, ale tá tvoja informácia o októbrovom putovaní po maďarskom národnom okruhu je podľa mňa nepravdivá. Ten maďarský modrý okruh (Országos Kékkör = OKK), ktorého mapa je zobrazená na 1.fotografii v článku sa tak ako uvádaš skladá z troch častí:
Čiže celkove to predstavuje 42 etáp o dĺžke 2549,59km s prevýšením cca 40km ! Nakoniec všetky tieto údaje sú aj na tej ofotenej mape.
Takže aj údaj OKT-17 na tej fotke nenamená 17.október, ale je to 17.etapa časti OKT, t.j. etapa spájajúca Nagymaros a Nógrád o dĺžke 40,2km.
Podrobný rozpis jednotlivých častí OKT je na stránke kektura.hu/utvonal, kde je možné aj stiahnuť všetky časti trasy.
Pardon, teraz som si všimol, že autorom článku je Vladimír. Takže veľká vďaka Vladimír : )
Vďaka Tomáš za ďalší výborný a praktický článok o turistickom značení. Tento bude mimoriadne aktuálny najmä pre mnohých slovenských turistov, bývajúcich neďaleko SK-HU hranice : )
Moje skúsenosti zo značenia (pešieho i cyklo) z oblastí blízko Košíc (Zempléni hegység a Aggtelecký kras) sú veľmi dobré. Značky sú zreteľné a vhodne rozmiestnené. A je tu aj pomerne veľa smerovníkov....A ako píše Axel, cyklotrasy sú ozaj pre bicykle. (inak cyklotrasy vedené po cestách s bežnou automobilovou premávkou je asi zahanbujúci slovenský unikát...)
Vyzera to cool, ale aj v Madarsku su miesta, kde je znacenie bud len v mape alebo len na papieri...
A v terene nie je vobec nic, v lepsom pripade nahodne rozmiestnene znacky raz za 2km. V tom horsom sa znacka skonci v nejakej hustine a pomoz si clovece. Problem absentujucich znaceni odbociek je uz len ceresnicka. Celkovo by som ale povedal, ze cykloznacenie maju u susedov naozaj lepsie. Tam kde je znacka, sa bicyklom aj realne da ist. Stretol som sa uz aj s prepluhovanymi zvaznicami, ked sa na nich narobili kolaje po dazdoch. Paralelne cyklochodniky medzi dedinami su bonus, no aspon nemusia stale citat v novinach, ze zomrel starsi cyklista, ktoreho niekto zozadu nabral. Ak mam ist niekam s detmi na bicykel, tak je to na znacenu trasu k Madarom. Aj ked idem naslepo, tak viem, ze to bude zjazdne a v pohode. Na Slovensku je to casto plne prekvapeni, kam nas planovaci planovali poslat.
Ale ako som pisal, na pesiu turu do Madarska osobne len s turistautak v mobile.