hornyzemplin.korzar.sme.sk/…/na-selmy-v-poloninach-nastrazia-fotopasce-turist…


Ochranár z Polonín:
brainee.hnonline.sk/…/16575668-ochranar-z-polo?fbclid=IwAR1ZWHzMrkEK_DI…


Na Gazdoráň od budúceho roka možno už legálne:
hornyzemplin.korzar.sme.sk/…/nelegalnym-vystupom-na-gazdoran-je-koniec-v-polo…


Múzeum v Stakčíne čaká na návštevníkov :-):
hornyzemplin.korzar.sme.sk/…/stakcin-otvoril-nove-obecne-muzeum-este-vlani-pr…


mäkký turozmus na Muráni a v Poloninoch
mynovohrad.sme.sk/…/na-rozvoj-muranskej-planiny-maju-ist-miliony-eur…


Prvý to prípad v Poloninách, keď turisti budú platiť parkovné. Priznám, že som s tým :-)
ps. nájde sa nekto, kto má predplatené sme a poslal by mi celý článok? Ďakujem :-)
hornyzemplin.korzar.sme.sk/…/starosta-novej-sedlice-kritizuje-turistov-zavied…


Čiastočne súhlasím s tým, čo píšu Pavel a Marcel, však chcela by som napísať pár ďalších slov:
Keďže ide o tie maringotky, ony sú v Ruskom. Vo Veľkej Poľane sa nachádzajú iba možno tri. Keďže ide o týchto ľudí, ktorí do vysťahovaných dedín prichádzajú autom, okej, časť sú dávni miestni, ale je aj obrovské číslo sú poľovníci. Ak som prišla do spomenutého článkom Smolníka, stretla som tam veľa poľovníkov, asi mali nejaké stretnutie. Viem, že oni boli poľovníci, lebo som sa s nimi rozprávala.Nad Ruskom, kde auta už nesmú, videla som aj autá z Popradu. Keď môžu prísť cudzí, prečo by nemali prísť miestni? Ak pozrieme na mapu Národného Parku Poloniny, uvidíme, že staré asfaltky a terén pri týchto cestách nie je národný park, tak tie maringotky nie sú na území parku a ľudia sa vozia autami po cestách, ktoré nie sú na území parku. Niekto to dovolil. Kto? Že zákon nie je rešpektovaný? Nie je to iba problém tejto časti Slovenska. Ja som tento článok prečítala až teraz. Otázka je: o čo ide autorovi článku? Že zubry zlé? A miestni tiež nedobri? Že voda ze Stariny ohrozená?


V zdrojovom článku na pravda.sk sa uvádza, že vlastníci pozemkov boli vyplatení, resp. boli im pridelené náhradné pozemky.
Je ale možné, že je to len čiastočná pravda.
Treba si uvedomiť, že prevrat v roku 1989 priniesol zásadnú zmenu vo vlastníctve pozemkov a je možné, dokonca pravdepodobné, že vlastníci boli odškodnení len za časť nimi vlastnených pozemkov, pretože ostatné im boli už skôr za boľševika skonfiškované bez náhrady a po 1989 ich dostali (alebo mali dostať, či byť odškodnení) nazad. Na posúdenie skutočného stavu by bolo potrebné toto podrobne preskúmať, pretože tí bývalí vlastníci sa možno len hlásili o to, čo im boľševik zobral a demokrat nevrátil. Ak je to tak, mali by byť odškodnení, pretože vrátenie, z dôvodu ochrany zdroja pitnej vody, nie je možné.
Preto by som bol opatrný pri ich paušálnom odsudzovaní, ktoré je v článku prítomné a inak zaujímavý článok do istej miery znehodnocuje.

