Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Diskusná téma K článku: Budaj chce úplne zakázať poľovníkom loviť medvede Doterajšia prax, kedy tzv. synantropného medveďa odstrelilo miestne príslušné poľovné združenie, má podľa ministra životného prostredia Jána Budaja skončiť. Problémové medvede bude riešiť iba špeciálny tím Štátnej ochrany prírody. 31/08/20 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie

najdi dva rozdiely:
dam.nmhmedia.sk/…/540

13/10/21 09:08 rc

11 žiadostí na odstrel medveďa. Päť z nich pochádzalo z oblasti Poľany
dennikn.sk/…/?ref=mpm

03/11/20 13:29 Peter61

Dnes bola diskusia na:https://www.rtvs.sk/radio/archiv/11375/1429609

07/10/20 17:14 jaro.q

Chysta sa zaujimava diskusia, bude aj prenos.
fb.me/e/3Ahcz7HHP

19/09/20 13:23 lenkasyrovatkova

:-)
aj v Hanušovciach n.T už je problém s medveďmi
m.smedata.sk/…/1178552_1200x.jpg?rev=1

16/09/20 07:27 Peter61

Dalsi clanok, m.i. s presahom na temu "so psom v lese na ture" - aktuality.sk/…/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-3hod.c.x...A.

13/09/20 11:00 Iwanna

Fajn investigativa k jednej z hlavnych pricin problemu: aktuality.sk/…/medvede-su-u-nas-stale-na-odstrel-na-vine-su-cas…

12/09/20 07:48 Iwanna

Okrem toho, že poľovníci vedú už dlho PR kampaň o "premnožení medveďa", vcelku úspešne šíria vyvrátené báchorky o tom, ako "veľké medvede vytláčajú malé", vedeli si vybavovať odstrely v miere, ktorá bola v príkrom protiklade so škodnosťou v danom regióne, provokovali aj konflikt zakrmovaním blízko obydlí. Povolenka na medveďa je zárobková činnosť, je aj prestížnou záležitosťou a túžba loviť chráneného živočícha sa prejavuje aj v pytliactve, ktoré ide na vrub poľovníkom. V tomto zmysle som presvedčený, že povedomie o "premnoženosti" zámerne vytvárali v prvom rade oni. Ďalší silný faktor vidím v kukurici na bioplynky a siláž v oblasti, kde sa to tradične nepestovalo a o smetiakoch hádam nepotrebujeme viac hovoriť.

A nie, nesúhlasím s tvrdením, že medvede sú "evidentne premnožené", považujem to za uhol pohľadu, nie fakt. Ak ŠOP cielene odstráni synantropné medvede, ktorým už niet pomoci, ale zároveň bude tvrdo postihovať zdroje potravy v intravilánoch, o nejaký čas sa môžeme vrátiť k debate. A horolezkyňa, ktorá sa bojí medveďa, je pravdepodobne len ďalšou obeťou poľovníckej PR kampane...

Najbližšie 4 noci strávim v lesoch s bežným výskytom medveďa a nie, nežiadam, aby mi ho niekto odpratal z cesty, lebo ja "sa bojím".

10/09/20 09:05 PaliT

Lubo, ale aj ostatni co pisete, ze za regulaciu medvedov su iba polovnici. Je to nezmysel! V mojom okoli je vela ludi, co nemozu polovnikov ani citit, ale potesilo by ich, keby stavy medvedov klesli na pocty spred 30 rokov. Kolegyna horolezkyna je doslova napalena na ochranu medveda, pretoze kvoli strachu z nich prestala chodit do lesa (je z Tatier).

Ja akosi nedokazem pochopit, co je to za "blok", co nuti ludi chranit evidentne premnozene medvede. Akoze Vam chyba adrenalin, ci co vlastne? Podla niektorych prispevkov mam pocit, ze ide o princip: "Polovnici su vrahovia takze teba negovat vsetko co povedia". Lenze ako povedal ktosi mudrejsi ako ja: "Svet nie je ciernobiely, je plny odtienov sedi."

Velmi by ma potesilo, keby si vsetci sadli za stol a nasli riesenie prijatelne pre vsetkych. Riesenie, pri ktorom trochu ustupia polovnici, trochu ochranari a tak. Cosi ako "zlata stredna cesta". Ale na to naozaj treba povedat, ake stavy su u nas unosne (vitane / pozadovane), v akej vekovej strukture a podobne. Pali, nevrav ze to treba nechat na prirodu. Precitaj si "Program starostlivosti o medveda", ktory tu nedavno linkol Jaro. Pisu tam, ze medvedom ktore odchytili "dali tablety na odcervenie". To je co za sprostost? Tak chcu to nechat na prirodu alebo chcu medvede osetrovat a liecit? Tak ako je potrebne kritizovat polovnikov za to, ze prikrmuju zver (a medvede) mimo obdobia nudze, tak treba kritizovat ochranarov za liecenie medvedov!

10/09/20 00:06 martin knor

ad 9.IX.20 10:55 René Kopfmahler "Pýtam sa kde je ochrana dropa, bizóna európskeho , losa - čo je tiež našou zverou, prepeličky "

pls ako si prestavujete ochranu (zrejme) zubra hrivnatého ? previezť ho kamsi k DS ?
sopsr.sk/web/?cl=10612
Obdobne s losom:
huntingland.sk/…/los-sa-vracia-2-cast-b137.html
a keďže všetko so všetkým súvisý ( aby som sa prispôsobil Vašej gramatike), o peníze jde až v první řade a teda 12 rokov nevedela CHKO pohnúť s osevom na Sysľovských poliach.
bratislava.dnes24.sk/bratislavske-polia-su-do?fbclid=IwAR2bgRbNWlavCdE…
Čo sa týka Vašej poslednej vety, nech sa páči, pýtajte sa.

09/09/20 18:00 Peter61

Tiež je zaujímavé sledovať, že už hádam neexistuje portál, kde by táto silná loby nevyplakávala. Z jednej strany počuť, že im ide o bezpečnosť obyčajných ľudí, aby nežili v strachu o svoju bezpečnosť. No na druhej strane ponúkajú geniálne riešenia typu presídlenia medveďov do oblasti MK (vyvolanie strachu???). Alebo nezvládajú situáciu spolu s kompetentnými orgánmi s diviakmi v blízkosti obydlí, tak ich lovia ako nedávno na autách. Načo osočovať poľovníkov, načo kompromitovať – robia to sami a dokonale. Poľovník sa pomaly ale isto stáva rovnaká nadávka ako politik. Alebo právnik. Všetko na P, náhoda?

09/09/20 16:05 Roman8

Tu neide o medveďov, takzvaný tretí sektor ochranárov , sú to rôzne občianske združenie ,vlastne ľudia z ulice bez adekvátneho odborného vzdelania , kde patrí aj terajší minister Budaj, chcú kompromitovať´ poľovníctvo. Ich ciel je poľovníctvo zrušiť , bezo hladu na následky. Poľovníctvo na
Slovensku je spojení s viacerými vysokými školami- univerzitami , kde existujú katedry poľovníctva. Riadenie poľovníctva má vysoko odborný - vedecký základ , čo zahrňá všetko, chov , starostlivosť, choroby , je výskumný ústav živočíšnej výroby pre divú zver v Nitre. To čo vidíte ľudí so zbraňami v lese, je asi 10% z toho čo mi poľovníci robíme . Ťažko s vami debatovať a vysvetliť poľovníctvo , vy vidíte len čo sa deje na javisku ,väčšina naša činnosť sa odohráva za kulisami , verejnosť to nevidí. V celej Európe je dobre organizované osočovanie poľovníkov, že zabíjame zver. Na bitúnku sa to robí tiež , prečo jete mäso ? Ak nebudú poľovníci prídu pytliaci. Toľko strážcov prírody nebude aby si Slovenské lesy ustrážili. A kto to bude platiť ? Kto bude riešiť škody spôsobené zverou ? Na medveďa z Tatier mám nápad , Malé Karáty od Bratislavy až po Trenčín sú bez medveďov, tam by sa dalo umiestniť okolo 200 zvierat, prostredie pre medveďa vyhovuje, treba to urobiť.

09/09/20 15:20 René Kopfmahler

Zaujimave sledovat tento fenomem aku pozornost furt u druhu homo sapiens vzbudzuju prave medvede a ako dokze toto zviera vytvorit energeticku ciernu dieru(ci dokonca stvat ho proti sebe v roznych skupinach len vlastnou existenciou) u zdanlivo nikolko nasobne inteligetnejsieho tvora. Hmhmhm

09/09/20 11:01 matiseq

Ja nikoho nechcem presvedčiť o poľovníctve , treba uvedomiť ! lov ," zabíjanie podla vás", je v prírode prežitie , lovcami sú aj šelmi. Nepostavme človeka nad prírodu , človek je dosť primitívny druh , vraj vie rozmýšľať? Prečo ničí prírodu čo ho obklopuje? Obyvateľstvo Slovenska od vojny sa výrazne nezvýšil, ale zastavané plochy sú 3 až 5 násobok toho čo bolo a stále rastie. Na to odpovedajte ? Prečo? Zver, zvieratá poľovníci nevystrieľali, zavedením organizovaného poľovníctva v 60 tých rokoch, sa stavy medveďov, vlkov, či rysov, postupne zvyšovali. Ochranári vtedy neboli nikde, poľovníci to riešili, poľovnícke spolky, robili prvé sčítanie zvery a podla toho sa plánoval odlov. ? Napríklad také namyslené Nemecko Ich ochranári sa považujú za špičku , nemajú v Nemecku ani jedného medveďa, prečo? Na Slovenku štátna ochrana prírody, všetky informácie o stavoch zveri, napr. aj medveďov či vlkov, riešia cez databázu poľovníkov. Desiatky miliónov EUR putuje do kasy ochranárov na Slovensku , kam sa strácajú? V telke keď ukazujú ochranárov sú ovešaný najdrahšími vybavením , ZEISS optika atd. Taký ďalekohľad stojí 3 až 5 tisíc EUR , a čo ostatné. Kto si môže u nás "smrteľník" takéto dovoliť. Neverte všetkému čo ochranári hovoria im ide hlavne o biznis dobre-platené miestá pohodlná práca a hlavne peňažné dotácie. Výsledok ich práce veľmi nevidno. Pýtam sa kde je ochrana dropa, bizóna európskeho , losa - čo je tiež našou zverou, prepeličky , atd. prečo len medveď , u nás nie je ohrozený je toho dosť 1200 až 1500 kusov. Dropov nemáme ani jednu a tu žil aspoň už tak dlho ako medveď. Neriešte ochranu z Bratislavského paneláku , vypočujte ľudí ktorí s medveďom žijú každý deň. Ráno keď idú do práce sa pozrú najprv či medveď neni v ulici , oni vám povedie určite niečo o ochrane medveďa!

09/09/20 10:55 René Kopfmahler

Ľubo, sme obaja ľudia, ktorí majú väčšinou úplne odlišné názory na viacero tém. Však tentokrát úplne 100 % s Tebou súhlasím !!! Nedá sa toto lepšie povedať !!

09/09/20 09:43 Beta
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Útek na hrebeň Veľkej Fatry dnes 11:15 21 príspevkov
Devold Running – ľahké funkčné merino dnes 09:52 1 príspevok
Belianske Tatry a Spišská Magura v neskorom lete dnes 09:22 6 príspevkov
Odpad v prírode a my dnes 05:14 105 príspevkov
Osadami Javoria z Horného Tisovníka do Zvolena dnes 00:00 nová téma
Včelín na Mikulášskom vrchu včera 20:03 34 príspevkov
Potulky po Schneealpe - Windberg a Lorgbauerh?tte včera 15:54 1 príspevok
Vander Cerovou vrchovinou: Hodejov – Trebeľovce včera 15:39 6 príspevkov
Na Pištovu búdu cez Konské hlavy včera 08:34 3 príspevky
O kamzíkoch a pytliakoch s Karolom Kaliským včera 08:16 8 príspevkov
Za výhľadmi Slovenského raja - okolo Čingova včera 07:49 3 príspevky
Najkrajšie jesenné túry v Štiavnických vrchoch včera 03:23 2 príspevky
Turistické značkované trasy 25/10/21 20:18 1732 príspevkov
Gálová na Smrečinke 25/10/21 19:50 20 príspevkov
Kamenná lavína 25/10/21 17:32 96 príspevkov
Karol Kaliský: Stav horských lesov je alarmujúci 25/10/21 17:31 20 príspevkov
Sitno, Sitniansky hrad a Tatársky jarok z Počúvadla 25/10/21 12:46 8 príspevkov
Salaše Mogury pod Čiernym kameňom 25/10/21 12:42 13 príspevkov
Horský hotel Poľana 25/10/21 11:47 61 príspevkov
Prístrešok pri prameni Ipľa 25/10/21 11:45 6 príspevkov
Búda na Ilčíkových mlákach 25/10/21 11:43 4 príspevky
Javirnyk alias zakarpatský Javorník 25/10/21 10:44 1 príspevok
Výstup na Markovicu a Jaskyňa pod Jeleňom 25/10/21 08:11 1 príspevok
Koliba Mlynová pod Kýčerou 24/10/21 20:47 13 príspevkov
0.27 (0.06)