Diskusná téma K článku: O útulniach a ich obnove s Paľom Timkom V ďalšom dieli Hiking podcastu sa rozprávame s Pavlom Timkom, dlhoročným turistom, horolezcom a zakladateľom občianskeho združenia Sloboda pohybu. Budeme hovoriť o turistických útulniach, ktorých je na Slovensku približne 200. Pavol Timko s dobrovoľníkmi minulý rok niektoré opravovali, najväčšiu rekonštrukciu urobili na salaši Obrubovanec vo Veporských vrchoch. Odborný dozor pri oprave šindľovej strechy mal Jakub Huba zo známej ochranárskej rodiny Hubovcov. Zhodou okolností si kolektív okolo ochranára Mikuláša Hubu práve pripomína 40. výročie akcie, kedy začali rekonštruovať salaše a senníky a meniť ich na útulne pre turistov. 02/04/21 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie
Najdolezitejsia otazka: obnovovat a stavat tam kde utulne treba a chybaju alebo tam kde netreba a nechybaju? 06/04/21 14:37 Pavol.Chodec.Horvath
ad 5.4.2021 08:04 adee.e
hm, nepomýlil si si v prvej vete prvú a druhú osobu jednotného čísla ?
06/04/21 06:11 Peter61
My máme vlastný program obnovy útulní, samozrejme, nebudeme odmietať pomoc rôznych subjektov. Ak hovoríme o financovaní, stále to budú dary od turistickej verejnosti, 2% z daní, donorov ako je napr. Kamzík 1000+, ktorí nás sami od seba zaradili medzi príjemcov za "kilometrovné", príspevky od nadácií, dotačných schém na zlepšovanie infraštruktúry napr. zo samosprávych krajov a nebudeme sa brániť ani tomu, aby zo zbierky na Hikemates venovali prostriedky na naše renovácie útulní, lebo myslím, že my sa venujeme niečomu, čo oni nemajú v pláne robiť. Čo sa týka stavby nových útulní, tam máme my inú filozofiu a kým neuvidím architektonický návrh útulne, ktorý sa naozaj hodí do našich hôr, tak dovtedy budem skôr skeptický.

My pracujeme na vlastnom koncepte, ktorý je doslova odpozorovaný zo slovenského terénu, nebudeme vymýšľať koleso, finalizujeme náš vlastný pilotný návrh, až budem mať v ruke statický posudok a prvotný rozpočet, potom celý koncept predstavíme. Prezradím už len to, že ide o modulárny systém jednoduchých útulní od 3 do 9 nocľažníkov, základné tvary zostávajú zachované, mení sa len kapacita.

Čomu sa chceme vyhnúť, to je budovanie nejakého objektu, ktorý by sa stal základňou pre akúkoľvek partiu, to je viac objasnené tu: slobodapohybu.sk/starostlivost-o-utulne

PS: V rámci zachovania kultúrneho dedičstva plánujeme dokonca urobiť aj klasické zruby za použitia pôvodných technológií, kde by sa mohli vyučiť na workshope budúci dreveničiari, to už ale zachádzam asi priďaleko...
05/04/21 22:34 PaliT
Utulne potrebuju najma podporu a nadsenie v lokalite, kde sa nachadzaju:

1) Lokalnych ludi, ktori tam budu pravidelne chodit a starat sa (opravovat, upratovat, znasat odpadky po neporiadnikoch). Partie ako su Tri Nity na Salasi pod Suchym, Horske spolocenstvo na Andrejcovej, ci partia okolo grandhotelu Partyzan. Je to nikdy sa nekonciaca praca, potom ako odznie medialny potlesk ci odletia paciky na socialnych sietach. Bez takychto partii je to stavba/renovacia, ktora nikam nevedie.

Staci sa pozriet na desiatky naucnych chodnikov, ktore vznikli, peniaze pretiekli, pasky sa strihali a dnes su schatrale a mnohe ani nenajdete v terene. Nadacia Ekopolis vie, preco pri programe Zive chodniky spolurpacuje len s lokalnymi organizaciami, ktore maju track record.

2) Nemenej dolezite je mat podporu aj lokalnych ludi v sirsom meradle. Najma v turistami menej objavenych lokalitach moze mat masivny marketing typu Hikemates az devastacny ucinok. Staci si pozriet co sposobila zrakova pyramida na Sulove. A Hikemates utulne (ak nejake naozaj aj vzniknu) budu presne o tomto – bombasticky magnet na lovcov zazitkov. Lebo ich cielom nie je nezistne pomahat turistickej komunite ale budovat svoju znacku a mozno trosku si riesit svedomie.

Pristup k teme utulni od OZ Sloboda pohybu je ovela udrzatelnejsi a nadvazujuci na to, ako sa utulne doteraz riesili. Tiez s odkazom na Hubovcov.
05/04/21 21:22 Lubo
Update:
OZ Sloboda pohybu a Hikemates uz riesia obnovu utulni.

Ked bude co zverejnit tak sa to zverejni...
05/04/21 13:47 Pavol.Chodec.Horvath
Ja som osobne názoru, že momentálne nič nové stavať netreba. Pokiaľ nie je v uspokojivom stave to čo už máme.

timo79 - to si vymenoval pohoria, ktoré majú skoro všetky ideálne rozložené útulne. Medzi Donovalmi a Ďurkovou máš útulňu Kečka, Prístrešok v Hiadelskom sedle a ešte by tam mala byť aj nejaká pastierska búda. Medzi Krížnou a Donovalmi je Rybovský salaš. Je trochu mimo značku ale zbehnúť sa k nemu dá. Z útulne javorina pod kľakom na Hornú lúku je to 20 km. To si tiež myslím že je tam blbosť niečo stavať. Poľana aj Levočské s tým čiastočne súhlasím aj keď dá sa aj tam dačo nájsť. Na václaváku je veľký prístrešok a na Vinnej sa dá prespať v stajni. Žiadny luxus ale noc s búrkou som tam vlani prežil v pohode. Osobne som názoru, že každý čo chodí na viacdňové túry by mal byť vybavený tak, aby bol schopný prespať hocikde. Netreba sa spoliehať na útulne. Samozrejme to sa netýka národných parkov, kde bivakovanie obmedzuje zákon.

adee.e - nemyslím si, že by sa im OZ malo pchať do úsmevu len kvôli tomu, že vyzbierali hrču peňazí. Majú úplne iné filozofie a dokopy by to asi nešlo. Keby chceli pomoc sami by o ňu požiadali. Podnetov budú mať dosť od turistov si myslím a je to ich iniciatíva, tak nech ukážu čo vedia. Aj keď si osobne myslím, že to bude len rozfliaskanie peňazí s malým osohom. Mohli radšej spraviť zbierku čisto na opravu útulní a peniaze by sa vyzbierali s rovnakým nadšením. Ale je to ich vec.

Opraviť všetky útulne sa určite nepodarí ani OZ a ani hikemates. Nato by bola potrebná podpora domácich nadšencov z daného regiónu. Ale ruku k dielu by mal priložiť každý z nás čo sme tu. Či už finančne alebo na brigáde.05/04/21 13:38 Pavel Forgáč
Pavol,
"..na nejaké revolúcie ani výstrelky neverím.."
"..láska k veci.."
nepotrebujeme "..atrakcie a chodníky v korunách stromov, či iné ohavnosti."
Toto bysom tesal do kameňa, to je pre mňa správny prístup.
05/04/21 12:10 Svatopluk Štěpánek
Pozorne si značím podnety a mnohé z nich presne ladia s tým, ako to vnímam. Bude potrebné tomu prideliť nejaké priority, vopred však hovorím, že to všetko bude krok za krokom, na nejaké revolúcie ani výstrelky neverím. Láska k veci, dlhodobé úsilie a schopnosť niečo naozaj urobiť, to musí byť naša hlavná devíza.

OZ komunikuje v rámci koordinácie s rôznymi subjektami, ale nezaškodí, ak im svoje nápady pošlete aj osobne, môžu to byť samosprávne kraje, KST, Hikemates, národné parky, všade má zmysel písať, že ako turisti by sme uvítali podporu pri obnove a stavbe jednoduchých bivakovacích útulní. Potrebujeme to omnoho viac, ako tie všelijaké atrakcie a chodníky v korunách stromov, či iné ohavnosti.
05/04/21 11:56 PaliT
PEter61: Ak by si bol v nejakej partii, ktora ma 50litrov po ruke, tak by si potreboval "radu" od nejakeho zkaderukazkadenoha, ze co s tymi peniazmi? Asi tazko.
Ale ked sa ozve, OZ, ktore sa venuje opravam utulni, tak nemyslis, ze mu budu skor nacuvat?
A ja som sa ozval, nie kvoli hipsterom, ale na PaliT vyzvu.
A ze som spomenul hipsterov bolo len o tom, ze by nebolo odveci spravit nejaky zoznam, ppod hlavickou OZ, i pre "interne" potreby, aby sa vobec vedelo, kde by OZ mohlo opravovat, ale aj pre tych hipsterov, aby mali vobec sajnu, ake a kde vsade co treba. Lebo dost pochybujem, ze maju take info, ako my. jednotlivi prispievatelia na tomto fore.
Btw, OZ tvorime my vsetci. I ked nie ako clenovia, ale tak volne v ramci tohto fora.
A stale ma vacsiu vahu rada od OZ ako od jednotlivca.
Pekny den.
05/04/21 08:04 adee.e
že aj supermanom z hikemates sa pri rozhodovaní zíde input nielen od OZ, klubov a pod., ale aj od jednotlivcov. Teda aj od Teba. 05/04/21 07:25 Peter61
Peter61: A co mi tym basnik chcel povedat? 05/04/21 07:13 adee.e
heňo : viac hláv, viac rozumu 05/04/21 05:34 Peter61
Chodec: A preco ja im mam pisat? Nech sa napise v mene OZ, to doda vacsiu vahu. 04/04/21 22:22 ade.e
ade.e: napis hikemates ktore utulne by trebalo opravit. 04/04/21 20:55 Pavol.Chodec.Horvath
Na Vychod by sa tiez mohlo mysliet a nielen kvoli SNPcke. I ked je mi jasne, ze Zapadniar na Vychod pride len malokedy a celkovo nieje tu taka frekvencia ako zapadnejsie. No utulna sa priam pyta na hrebeni Slanskych vrchoch. Je nenormalne, ze tam ziadna este nieje. A pritom tam vedie aj E.. Rovnako aj hreben Levocakoch. Nedaleko neho, je vacsi altanok, tak by sa to po dohode s miestnymi, mohol prerobit na utulnu. A nakoniec asi Branisko, z JZ, tiez je tam vacsi altanok, tak len prerobit. A mozno este Slovensky kras. A moooozno Pieniny. A este ma napada aj Vihorlat. Vartas je prazdny, tak len usporiadat vztahy, nejaku pricnu dat, dvere nove.. A urcite by cosi bodlo pod Vihorlatom kvoli nevyhlassenej hrebenovke Vihorlatom..
Na Vychodnej strane by sa mohlo nieco dohodnut s hradarmi na JAsenove alebo Vinnom. Alebo zrenovovat bunkre blizko Kyjova.

Mimo Vychod. Neviem o nejakej utulni v Javornikoch, Bielych Karpatoch, Cerova vrchovina nic, cast Rudnej v okoli Zajezovej tiez nic. Stiavnicke vrchy by URCITE niekde potrebovali aj druhu utulnu, nielen tu na Cervenej studni. Teda ako asi cela Rudna..

No a Veporske vrchy.. Premenit tie smiesne pristresky na budy. A to asi vsade v SR na frekventovanych miestach.
A doplnit aj tie trojstranne budy ci v sedle Repy, alebo na Trohanke.. Alebo opravit maringotnu v Uhornianskom sedle.
Ci v okoli VElkej Raci by bodlo nieco jednoduche. Alebo opravit dosluhujucu budu v sedle Prislop nad Vychylovkou.
Je toho po aleluja. A je mi jasne, ze s minimum sa nieco bude robit. No taky zoznam by sa mohol posunut aj tym hipsterom, ked maju 50 litrov..
04/04/21 13:11 ade.e
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Ponad Banskú Štiavnicu dnes 12:20 2 príspevky
Salaše, búdy a koliby - pohľad späť dnes 11:52 24 príspevkov
Zimná Pálenica a Čiernohorské kúpele dnes 10:30 4 príspevky
Biely kríž a traily nad Bratislavou dnes 00:00 nová téma
Zimná Téryho chata s deťmi 09/04/21 17:44 1 príspevok
Lavinovy vyhladavac 09/04/21 16:53 121 príspevkov
Okruh tromi dolinami Slovenského raja 09/04/21 15:04 2 príspevky
Zádiel – Moldava nad Bodvou (vander) 09/04/21 11:59 7 príspevkov
Čermáčka pod Vysokou 09/04/21 11:57 10 príspevkov
Cez Roštún za divozelmi na Klokoči 09/04/21 09:21 35 príspevkov
O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom 09/04/21 07:00 nová téma
Poloniny 09/04/21 05:14 110 príspevkov
ladovcovy kurz 09/04/21 05:10 30 príspevkov
Vane/kade v slovenských kopcoch 08/04/21 23:13 2 príspevky
Skalné okná, brány a tunely Slovenska 08/04/21 22:31 173 príspevkov
Zimný výstup na Čipčie 08/04/21 13:32 4 príspevky
Zubačka: Štrba - Štrbské Pleso 08/04/21 05:33 28 príspevkov
Lomnický štít 08/04/21 05:32 105 príspevkov
Výstup na Baranie rohy z Hrebienka 07/04/21 21:16 4 príspevky
Za pevnosťami do Pečnianskeho lesa 07/04/21 15:22 2 príspevky
Severné výbežky Tribeča 06/04/21 21:20 6 príspevkov
Problémy s registráciou 06/04/21 20:18 728 príspevkov
O útulniach a ich obnove s Paľom Timkom 06/04/21 14:37 27 príspevkov
Tatranská elektrická železnica - TEŽ ka 06/04/21 13:21 85 príspevkov
Hikeplanner
rozšírené hľadanie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.35 (0.11)