Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Diskusná téma K článku: Českom 2: Cez Moravu na Králický Sněžník Druhá časť mojej cesty Českom bude viesť cez nevysoké vrchy Vítkovskej vrchoviny, kde navštívim zaujímavú lokalitu, v ktorej v minulosti prebiehala ťažba bridlice. Odtiaľto sa cez Nízky Jeseník s peknou roklinou Rešovských vodopádov presuniem na lúčnatý hrebeň Hrubého Jeseníku. Hrebeňovka patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá v Česku prejsť. Nechýba jej naozaj nič. Sú tu rozsiahle horské lúky, skaly, pekné lesy a ďaleké výhľady. Na záver sa presuniem do susedného pohoria Králický Sněžník, kde strávim noc pod rovnomenným najvyšším vrchom pohoria. 27/11/21 ← späť Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie

Ahoj Pavel,
výborná trasa, fotky a športový výkon.
1 aj tak neverím, že nie si vojak či bývalý vrcholový športovec
2 bridlica, čo viem, sa používa(la) vo stavebníctve, na strechy, niekedy aj ako vonkajší obklad múrov
3 cesta česko-nemeckého zmierenia - je tam, pretože tam pred 2. svetovou vojnou žili Nemci, ktorí boli potom vysídlení či odišli
mimochodom, tá bridlica sa používala v ČR tam, kde pred vojnou žili Nemci.
Si borec !

27/11/21 10:18 Svatopluk Štěpánek

Paľo, no úplná fantázia. Človeče, ty si tulák ako vyšitý. Strašne rád som si prečítal o tvojom putovaní. A aj preto, lebo sám som tento kraj prešiel. Rovnako ako ty, sme spali v altánku nad Rešovskými vodopádmi,a vlastne celú jednu časť sme prešli i keď niektoré úseky v opačnom smere. Na hrad Sovinec sme prišli asi z opačnej strany, pretože sme ho nazvali ako Hrad v jame. Kaplnka česko-nemeckého zmierenia je na tom mieste preto, lebo až potiaľ bolo územie osídlené nemeckým obyvateľstvom, tzv.Sudety. Tie skúsenosti z českými detskými tábormi mám aj ja. Myslím , že odtiaľto pramení zvýšený záujem Čechov o život v prírode a ich dobrodružnosť.Videli sme aj tábor, kde bolo z kolmej skaly spustených možno 6-8 lán a decká sa tam učili základom horolezectva. Videli sme tábor celý z indiánskych wigwamov , zálesácke tábory a môže mi to byť iba ľúto, že naše deti sú vychovávané úplne inak. Pali , želám ti ešte veľa takýchto krásnych vandrov plných pohody a šťastia.

27/11/21 10:25 boro

Svatopluk Štěpánek - možno v minulom živote ale v tomto určite nie :D. Ako som už predtým písal k obom mám veľmi ďaleko. Ďakujem za doplnenie informácii nevedel som, že sudety siahali až tam. Zaujímavé, že tú bridlicu používali hlavne Nemci.

boro - tak to som rád, že som ti oživil spomienky na tento kraj :). Ten Sovinec je tak v doline/jame. Trochu divná lokalita pre hrad.
Tie tábory pre deti sú tam paráda, deti sa dostanú do prírody a nesedia iba za mobilom. U nás to ide presne opačným smerom a potom to tak aj vyzerá. Ja som mal tiež len šťastie, ak sa to tak dá nazvať, že som vyrastal aj žijem v dedine, kde rovesníkov nieto a les mám 50 m od zadných dverí domu. Takže túlanie sa po lese a škriabanie sa po skalách/stromoch bolo bežné od mala. Na druhej strane ma to zase nenaučilo spoločenskosti, takže rád si čítam tvoje príbehy ako ste s partiou kadečo zažili na túrach :). Ďakujem za prianie.

27/11/21 19:54 Pavel Forgáč

Pavel parádna trasa zas raz a krásne zábery. Jesenníky, Praded, Smrk ma tiež lákajú, ale asi až o pár rokov, keď budem spokojný so spoznaním domoviny.

Dobre som sa zasmial na španielskej koride. Stalo sa mi tiež niečo podobné, asi niekde na Krupinskej planine to bolo, že za mnou začali utekať jalovice, keď ma z 200 metrovej vzdialenosti zbadali. Našťastie nás delil chabý plotík a dúfal som, že zastanú. Pôsobilo to dosť akčne.
Tiež dobytok čo sa pasie vo VF v oblasti Chabdzovej a aj nad Hrboltovou pôsobí divoko a dáva sa do behu, z čoho ide rešpekt. Keď som tadiaľ zopár krát išiel po TZT tiež som sa držal pri plote, alebo išiel zrýchleným presunom. :-)

28/11/21 09:08 matobee

Pavel, čo sa týka spoločenskosti, sme na tom rovnako. Posledných 5 -6 rokov chodíme o prázdninách so synom, inak 100% vlk-samotár. A aj preto sa mi páčia Borove príbehy.
Matobee, raz som šiel vo V.Fatre okolo Ploskej cez stádo kráv a nechcel som si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby sa rozbehli.

28/11/21 09:32 Svatopluk Štěpánek

Posledný raz.
Jeseníky sú krásne, pred okolo 40 rokmi som na bežkach šiel Červenohorské sedlo - ch. Vřesová studánka - Keprník - Ramzová - ch. Paprsek. Ch. Vřes. studánka vraj už nie je, na Ramzovej bola iba opustená železničná stanička. Teraz to musí byť všetko inakšie.
Jeseníky, Beskydy, Šumava a niektoré časti Českomoravskej vysočiny stoja za to. A kto znesie ľudí, tak aj okolie Prahy.

28/11/21 16:14 Svatopluk Štěpánek

Od Ovčárny po Ztracené kameny mi to tiež budilo Veľkofatranský dojem. Od Ramzovej po Švýcarnu som si tiež užil hmlisté počasie, no aj to malo niečo do seba.

Kravičky bránia svoje teliatka.

28/11/21 19:03 vladimir.

matobee - tiež som to mal rovnako. Najskôr som pochodil Slovensko a teraz už trochu spoznávam aj iné kúty :). Je fajn poznať svoju krajinu. Poznám veľa ľudí čo chodia kade tade po svete a popritom nevedia čo majú za humnom. To si myslím, že je celkom hanba.
S tým dobytkom je to často sranda, ale toto sa mi ešte nikdy nestalo, že by sa rozbehli ku mne :D. Tiež to vyzeralo dosť akčne.

Svatopluk Štěpánek - ja to mám naopak. V lete v podstate všetko sám a potom v zime vybehnem niekam aj s kamarátmi. Ale osobne ma to najviac baví samého. Páči sa mi tá úžasná voľnosť keď si idem kde chcem, ako chcem. Všetko záleží len na mne a nič sa nemusím nikoho pýtať :). V zime to musí byť tiež paráda sa tadiaľ túlať. Pekné sú aj Jizerské hory, české švajčiarsko alebo aj krkonoše len tie sú trochu preľudnené.

vladimir. - veru aj hmlisté počasie má svoje čaro :). Tú tabuľku som si tam nevšimol ale kravičky sa vyvaľovali pod Pradedom.

29/11/21 19:39 Pavel Forgáč

Rakušáci už pár rokov riešia tieto kraviny na horách sichere-almen.at/

29/11/21 20:47 Peter61

Pavel, ja som to zle napísal.
Ja som od roku 1988 takmer 100% vlk-samotár a takto ma to baví najviac, z tých istých dovodov ako Teba. Jediná výnimka je, že o prázdninách chodíme spolu so synom.

30/11/21 10:33 Svatopluk Štěpánek

Niekedy je to s kravami tak, že sú len veľmi zvedavé. Sedeli sme raz takmer priamo u ohrady a odpočívali a takmer ihneď sa okolo nás zhromaždilo možno -20-25 kráv a jednoducho len na nás "čumeli". A ostatné, keď videli to zhromaždenie okolo nás, sa s radosťou pripájali. Ale podobnú reakciu je občas vidno aj u ľudí, no nie ?

30/11/21 11:02 boro

Všimol som si, že vo faktoch som zabudol prepísať prevýšenia, keďže turistickámapa.sk tam už neberie vrstevnice. Stúpanie má byť 4891 m a klesanie 4231 m.

boro - tiež som si to všimol. Už sa mi viackrát stalo, že kravy išli popri mne ako som išiel okolo ohrady a kukali na mňa. Najlepšie však bolo keď som počas prechodu ponitrianskej magistrály spal neďaleko oplôtku na Veľkom Poli. Ráno som sa zobudil a spoza ohrady na mňa kukalo celé stádo kráv ako na nejaké čudo :D. Fotka je aj v článku, ale prikladám aj sem. Takto tam ráno stáli slečny nastúpené. Ľudia sú tiež občas podobný ako spomínaš. Napr keď ide turista cez nejakú osadu na východe tak hneď vybehnú všetci von a kukajú, že čo to.

30/11/21 19:18 Pavel Forgáč

Těším se na další vyprávění, kam a kudy jsi až došel. Po severních horách je to paráda. Stihneš se s někým zastavit a popovídat při té porci kilometrů?
S vodou - když není, tak stačí kdekoliv zazvonit, poprosit někoho na zahradě, nemyslím, že bys zle pochodil, tulákům každý vodu rád doplní.
A s těmi Sudety - ono totiž Německo sahalo před druhou světovou válkou až dost daleko na východ a hranice s Polskem a Československem byla na Odře. A německý živel sahal docela dost do vnitrozemí. A zrovna v té oblasti, kterou tady popisuješ, velmi hluboko do vnitrozemí. Když budeš mít čas, mrkni na mapy Sudet, ono to překvapí i lecjakého Čecha :-)

04/12/21 21:50 zdenda

zdenda - ako kedy. Niekedy áno a niekedy nie. Ono záleží od toho či sa niekto prihovorí. Nie som príliš zhovorčivý človek, takže pokiaľ neiniciuje rozhovor ten druhý, tak ja určite nie :). Ale zas keď sa už s niekým rozprávam, tak je to väčšinou na dlho. V týchto prvých dvoch častiach to bolo skôr také tiché kráčanie, ale v ďalších už budem stretávať viac ľudí a niektoré rozhovori aj spomeniem.
S vodou je to tak aj u nás. Väčšina ľudí nemá problém nabrať.
Pozrel som si tú mapu. Síce som ju už videl veľakrát ale nikdy som si neuvedomil ako to išlo hlboko na severnej Morave. Ďakujem za informáciu. Inak ma pri tom pochode po hranici prekvapilo koľko ľudí padlo v 1938 čo sa buď odmietli stiahnuť alebo ich zabili sudetský Nemci pri nájazdoch na hranicu. A to sa hovorí, že sme hranice vydali len tak. Popritom tam život položili stovky ľudí.

05/12/21 19:21 Pavel Forgáč
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Stredoeurópska mariánska cesta Šahy – Počúvadlo dnes 19:13 17 príspevkov
Hontianske Nemce – Plášťovce – Dudince dnes 18:48 8 príspevkov
Potulky za krásami terchovských osád s deťmi dnes 18:13 9 príspevkov
Nový návštevný poriadok v Tatrách do leta zrejme nebude včera 16:49 15 príspevkov
Hermanovce – Spišská Nová Ves alebo 75/17 včera 00:00 nová téma
Zo Bzovíka do Krupiny trochu inak 20/05/22 12:46 4 príspevky
Rozhľadňa Žalostiná s deťmi 20/05/22 09:39 6 príspevkov
Odpad v prírode a my 20/05/22 09:35 113 príspevkov
Kamenná 20/05/22 08:20 2 príspevky
TuristickaMapa.sk - fórum 19/05/22 23:07 3220 príspevkov
Jarné túry od východu po západ 19/05/22 23:00 nová téma
Rovinami v okolí Podhájskej 19/05/22 22:09 8 príspevkov
Na bicykli k Bralu z Trebišova 19/05/22 20:01 1 príspevok
Klenovský Vepor – okruh zo Skorušinej 19/05/22 07:33 25 príspevkov
Nová turistická útulňa 18/05/22 22:57 77 príspevkov
Orientačne problematické miesta v sloven 18/05/22 22:12 27 príspevkov
Prielomom Hornádu a Kláštorská roklina 18/05/22 18:01 2 príspevky
Horský hotel Poľana 18/05/22 11:54 99 príspevkov
Turistické značkované trasy 18/05/22 08:21 1743 príspevkov
Senianske rybníky 18/05/22 00:00 nová téma
Nie najvhodnejšie zvolená skratka 17/05/22 17:18 5 príspevkov
Lízaný kameň a Krivý javor 17/05/22 17:16 1 príspevok
Tiesňava Veľký Sokol v zime 17/05/22 15:57 3 príspevky
Moja cesta SNP 2022 - Rady s vybavou 17/05/22 13:41 43 príspevkov
Jačmeniská 17/05/22 09:35 3 príspevky
0.3 (0.07)