Na 3, 7 a 8 som este nebol. Ale urcite sa na tie miesta pozriem. Nedavno ma zaujala jedna samota juzne od Klakovekj s klasicky obhospodarovanym polickom. Na takych miestach by mohli rast miznuce polne buriny.
Ale spomeniem, co som uz pisal minule. Je tu vela atraktivnych a zatial nespristupnenych miest, na ktore by mohli spravit aspon naucny chodnik, ked uz nie klasicku znacku.


Ďakujem za krásne spracované nápady na túru. Pozor na okruh z Tisovca po žltej. Boli sme tam 7.9.2022, cesta je nepriechodná. Nie sú tam žiadne reťaze, ani rebríky. Podľa miestnych istenie pravidelne niekto odstraňuje. My sme to otočili späť nad 4 metre hlbokým zrázom.


Opravujem predchádzajúci príspevok, reláciu Rádiovíkend najdete aj na Radio Slovensko 1, od 10.00- 12.00 relácia o Muránskej planine pokračuje na Rádio Regina Stred :


Ak máte možnosť počúvať okruh Rádio Slovensko 1 dnes v sobotu 3.9.22 okolo 10.00, je o Muránskej planine, aj rádiovíkend bol tomu venovaný.
Viete si aj z archívu vypočuť.
slovensko.rtvs.sk/player


prepáčte - pozrel som ich e-shop a vyzerá to,že to nie je Mikovíny, ten bol skôrej


pte Vlaadoo: tiež ďakujem za tip. "Vojenské mapovanie 1783" - nie je to starý dobrý Mikovíny ?
CBS/VKÚ vydávajú niektore staré mapy na plátne, je to krásna vec.
(nemám s nimi nič, okrem toho, že som spokojený zákazník )


Gusto:
Tablet mi z muky urobil múku, dík za upozornenie.
Svatopluk:
Dobrý smer to bude zrejme s tými mukami.
Vladimír:
To musia byt vzácne mapy a veľmi zaujímavé čítanie, ak je to dovolené, môžeš oblasť Mur.planiny naskenovať a poslať?


Ešte som našiel r. 1897 - 1903, tam je potok Nychova p. a hrebeň Nychova.


Na mape r 1889 to neviem dobre prečítať ale na hrebeni zrejme Nychovo alebo Nychová, r 1938 je hrebeň nazvaný Nychová, r 1955 dolina Za Níhovo, r 1964 sú vrchy Nihovo I a Nihovo II, ako aj miestny názov Nihovo, obďaleč nájdeme vrchy Nachyová a Pohorelská Nachyová, r 1990 je dolina Za Nehovým a vrchy Nehovo a Na Nehove.


Ako rodený Polhorec (spisovne Polhorčan) musím povedať, že aj tu sa chodí na tie Zbojska, kosí sa na Zbojskach zváža sa zo Zbojskou (občas Zojsk).
To že sa to tu takto používa vôbec neznamená, že to musí byť spisovne. Mimochodom Tomáš to tu má poctivo napočúvané :)
Dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, že komolenie tohto názvu sa šíri od Polhory. Komolí sa to na oboch stranách sedla zhruba rovnako. Podľa môjho názoru, za to môže postupne sa vytrácajúce pôvodné nárečie a nastupujúci cestovný ruch.


Svatopluk : to by mohlo byť. Možno tam nejaký Jasko dal postaviť božie muky, ktoré sa do dnes nezachovali. A odvtedy Jaskova muka


pre Gusto: v prvom rade sa ospravedlňujem, že si trúfam zašpekulovať o Jaskovej muke ( nemám slovenské školy ).
Na moravskom Slovácku krížik volali "boží muky" alebo skrátene "muky", možno tá Jaskova muka má nejaký spoločný základ.

