Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Návštevný poriadok TANAP-u: Naďalej reštrikcie a svetový unikát

Diskusná téma K článku: Návštevný poriadok TANAP-u: Naďalej reštrikcie a svetový unikát

Správa TANAP-u odovzdala koncom marca 2023 okresnému úradu v Prešove upravený návrh návštevného poriadku. Mal byť kompromisom po tom, čo TANAP uplynulé štyri roky rokoval so všetkými dotknutými subjektami aj športovou verejnosťou. Väčšina nových obmedzení pre turistov aj horolezcov v ňom však ostala. Bizarná je požiadavka členstva v národnom horolezeckom zväze a doklad o absolvovaní výcviku pre domácich aj zahraničných horolezcov.

TooM

Nedbalost musí být taky prokázána, že byla spáchána úmyslně ;⁠-⁠)
Dal bych to nerozebíral. Přísný návštěvní pořádek je fajn. Tatry jsou malé a bez něj by bylo všude přelidněno :⁠-⁠)

Jjano

TooM, aký úmysel?
Porušenie návštevného poriadku je porušením návštevného poriadku či už je úmyselné alebo nie.

Mimochodom, nezriedka je veľmi ľahké rozlíšiť, či ide o úmyselný vstup do uzavretej oblasti, bivak a pod. alebo o zablúdenie, núdzové prenocovanie a pod. a tiež nie je pravidlom, že sa pokut udelí vždy, často sa to rieši dohovorom, v závislosti od okolností.

Peter61

( vysvetlivka : tepák = fatálny mix repáku a tequillly)

Peter61

@ 20:08 a 22:36 :
guys, ten tepák musel byť dobrý

Dominob

TooM ale nestačí na to aj nedbanlivosť, bez úmyslu? Teda, som rád, že som Vás tu našiel, p. turista, prespať, a mimo chodníka.. a tu máte blok na pokutu..

TooM

Však těch 66e je max sazba na místě. Ve spravku už jsou to jiné sazby. Aby si je neobtěžoval...
Mě by, ale zajímalo jak by ti prokázali ten úmysl.
Nemají park oplocený s cedulemi co pár metrů ohledně zákazu. Zabloudění, ohrožení života, vyčerpání, bez signálu/telefonu. Tak jsem přečkal noc a jsem rád, že jste mě pane strážce našel a zachranil mě :⁠-⁠)

Lubo

Myslim, ze aktualne plati 300 eur v blokovom konani.

Opossum

Ahojte, neviete niekto aka je teraz pokuta za porusenie sezonnej uzavery v Tatrach? Kedysi to bolo za 66, ale docital som sa, Veronike Remisovej chceli naparit skoro 7000... ?

PaliT

Neprotirečím Palimu, len si pomôžem citátom z jeho textu:

"Odborníkom v športe môže byť aj fyzická osoba, ktorá nemusí byt ani členom JAMESU, KST, SVTS. Stačí ak absolvuješ odborne vzdelanie a necháš si napríklad urobiť akreditáciu na ministerstve školstva na vlastné kurzy horolezectva. Potom si odborník a môžeš v danej oblasti podnikať (ponúkaš vzdelávanie v danej oblasti).

Odborníkom v športe teda nie je každý člen JAMESU, KST, SVTS, respektíve iného spolku. Ak nemáš doklad o odbornosti, tak nie si odborník. Samotné členstvo v horskom spolku ani inej organizácii z nikoho odborníka v očiach štátu neurobí."

Myslím, že nehovorím len za seba, ak poviem, že jeden z dôvodov, prečo chodíme do hôr, je únik z civilizácie, byrokracie a štátnej moci. Je to únik pred reguláciami modernej spoločnosti, pred povinným naháňaním človeka do stáda, trochu to totiž pripomína tú visaciu značku na uchu ovcí, tak totiž vnímam, že som povinný združovať sa v nejakých spolkoch a nechať sa ociachovať určenou štátnou autoritou, aby mi láskavo dovolili šarpať sa po skale a opustiť vyznačený koridor, ktorý mi tá istá štátna moc láskavo vyhradila na pohyb v horách.

Nemám chuť ani len diskutovať o tom, kto a ako je oprávnený, kto má okrúhlu pečiatku. Rozumiem potrebe vyhradiť refúgiá pre prírodu, kam nepôjde nik, ale odmietam sa podieľať na tejto zvrátenej hre na pravidlá, ktoré nie sú ničím iným, len prejavom chorej mysle modernej spoločnosť s jej túžbou ovládať každý krôčik človeka stále komplikovanejšími predpismi.

Janoka

„Dlhodobo evidujeme nevyhovujúci stav statusu „horolezec“. Horolezcom sa stáva každý, kto si zakúpi členstvo v rôznych národných horolezeckých asociáciách, napr. za 20 € členstvo v JAMES alebo poistné v Alpenverein a iné, a získava oprávnenie vykonávať horolezectvo - t. j. pohyb mimo TZCH a vykonávanie športových aktivít v území, kde to je všeobecne legislatívou zakázané, pričom štandardne je potrebné si na pohyb mimo TZCH požiadať o potrebné výnimky zo zákona." Tohle je ten důvod buzerování horolezců. Majkovi vadí, že tam chodí hodně lidí / respektive mu vadí, že ti lidi nemusí žádat o výjimku ze zákona (rozuměj platit a být závislí na libovůi Správy TANAP-u). Takže tam nastaví tyhle pro většinu lidí nesplnitelné podmínky, které mohou splnit jen slovenští horolezci (asi těžko si např. Čech, nemluvě např. o Němcovi pojede dělat nějaký kurz na Slovensko) a ve výsledku většina slovenských a 100 % cizích lidí budou moci jít v Tatrách legálně mimo značené trasy jen s horským vůdcem / průvodcem.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Pavel Forgáč k článku: Žaškovské sedlo Išiel som okolo 26.9.2023. Ako sa píše v nižšom príspevku tak prístrešok niekto upravil. V podkroví je miesto na nocovanie pre 3 turistov. Vďaka tomu čo stavbu …

+ 1 ďalší príspevok