Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma Čo je to bivakovanie?

Diskusná téma Čo je to bivakovanie?

Už dlhšie si lámem hlavu nad jednou vecou... a potrebovala by som ju vysvetliť. Teda spolieham sa na rady a vysvetlenia všetkých Vás, skúsených či skúsenejších. Vopred všetkým veľmi pekne ďakujem. Takže moja otázočka, čo mi už dlhšie nedá spávať:o): Čo je to bivakovanie a aký je rozdiel medzi bivakom a stanovaním. Poteším sa i rozsiahlejším komentárom. :o)

Peter61

ad 11:38 neplánovaný bivak
je 13 rokov, 0 mesiacov, 1 týždeň a 0 dní po našom núdzovom bivaku. Omrzliny nôh = trvalé následky.

PaliT

Aj u horolezcov mali bivaky dve základné formy – núdzový, neplánovaný bivak, kde človek využil skromné prostriedky (vždy som napr. nosil do steny ždiarak), ako izoláciu pod zadok sme použili lano, nohy strčili do batoha, prakticky jedinou snahou je taký bivak jednoducho prežiť bez úhony. Plánovaný bivak znamenal vláčiť so sebou väčšinou aj spacák a karimatku.

Pod táborením sme už väčšinou chápali prenocovanie v stane.

Ja osobne by som bol za to, aby sa bivakovanie v prírode výrazne zliberalizovalo, aký je rozdiel medzi jeleňom, čo zaľahne kdesi do trávy a človekom, ktorý sa vyspí na karimatke pod nejakou celtou? Ten najdivší spôsob by som podporil v akomkoľvek stupni ochrany, za predpokladu, že tam nezanecháme nijaké stopy, budeme ticho a nebudeme zakladať oheň. Porušenie toho pravidla by som však trestal drakonicky, priam astronomickými pokutami.

V chránených územiach nižšieho stupňa by som povolil aj stan, ale max. na dva dni na jednom mieste.

Do pojmológie bivakovania by som zaradil aj bivakovaciu búdu, teda jednoduchú stavbu na prespatie v suchu a závetrí, bez správcu a akýchkoľvek služieb, čo je vlastne najnižšia kategória útulní.

Denis

Termín bivakovanie prevzali turisti od horolezcov. Myslím, že bivakovanie je spanie v prírode bez použitia stanu a vybudovaného tábora, zvyčajne v núdzových podmienkach, za použitia technických prostriedkov. Je známe. že bivakovanie v prípade nepriaznivého počasia môže trvať aj viac ako jednu noc, resp. ako jedno prespanie. Oproti tomu je prespanie turistov v lese, v horách, bez použitia stanu plánované, nevynútené, často až vyhladávané a všeobecne sa mu hovorí "spať pod širákom". Alebo aj skrátene ideme pod širák, teda spí sa pod "holým nebom". Používa sa samozrejme karimatka a pri daždi veľmi jednoduchá ochrana, zvyčajne nepremokavá plachta. Volakedy sme sa prikrývali kosoštvorcovou vojenskou celtou a v prípade dažďa sa z dvoch cielt staval núdzový stan, ktorému sme hovorili "ciganka". V tomto ministane sa spalo len v polohe skrčenca, výhodou bola velmi nízka váha a spravodlivé rozdelenie váhy, každý si niesol presnú polovičku.

Peter61

este jeden nudzovy :http://www.hzs.sk/?lang=sk&site=archivsprav&id=2048

Peter61

:-D :-D :-D

Kováč zostrelil Roháča

(prepáčte vsetci, musel som ostat doma na riti)

Ze sa jedna skutotschne o vazny termitologicky priblem ( PRIblbly proBLEM), svedci jeden mail organizatorovi "Mne nevadi prespat v najhorsom pripade aj na bivaku na chate" prevyk.php5.sk/?id=8

Hefaistos

@jjano slovniky JULS poznam(e) a vidiet, ze tiez nie su uplne "blbovzdorne". prisne vzate, podla toho, co si napisal (slovnik cudzich slov ma pre bivak imho lepsi vyklad: bivak -u m. ‹f < n, hol› šport. (núdzový) spôsob prenocovania v prírode, bez stanu, obyčajne pri horolezeckom výstupe), je bivak len hromadna zalezitost (vid. vyklad slova tabor).

Jjano

Krátky slovník slovenského jazyka:

bivak - tábor pod holým nebom

stanovať - táboriť v stane

tábor - hromadné ubytovanie obyč. v prírode pod provizórnym prístreším

táboriť - prechodne bývať v prírode, obyč. pod stanom, stanovať

a tak ďalej dokola.

Slovník sa nachádza na slovnik.juls.savba.sk/

Hefaistos

takze ked prespis jednu noc v stane, tak si vlastne bivakoval?

Poeter

malo by to byť asi takto, stanovanie znamená viacdnový pobyt na mieste a bivakovanie je viac menej spanie na krátky časový úsek.

Vlčica

"Laicky" povedane, prenocovanie iba v spacaku, na neakom nudzovom mieste, alebo jednoducho prenocovanie niekde v horach ked uz nie je na blizku neake chata a pod. :)
(+ taktiež nemôžeš hocikde rozkladat stan...)

LuboO

Co hovori o bivaku odborna literatura? Citujem: "Bivak (bivakovanie) - prenocovanie pod sirym nebom (z francuzskeho slova bivuac). V horach kazde prenocovanie mimo pripravenej stalej zakladne. Rozoznavame bivak planovany (pripraveny vzhladom na predbezny casovy rozpis) a nudzovy (pri nedodrzani casoveho planu, zvratoch pocasia, zabludeni, uraze). Pre pripad bivaku sa nosi subor bivakovacich potrieb. Do bivakovacich potrieb patri aj bivakovacie vrece, tzv. Zdarak, utocny stan, bivakovaci komplet, spacak, karimatka, a ine potreby." Koniec citatu. Horolezectvo - encyklopedia, Ivan Dieska a kol., 1989

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum