Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Novinka

Jednotná správa pozemkov v národných parkoch

Ľubomír Mäkký 24.5.2021

Rezort životného prostredia predkladá novelu zákona o ochrane prírody, ktorou chce dosiahnuť jednotnú správu pozemkov v národných parkoch. Chce ukončiť kompetenčné vojny medzi štátnymi organizáciami.

Štátne pozemky v území národných parkov momentálne spravujú lesníci. V Tatranskom národnom parku je to podnik Štátne Lesy TANAPu, v ostatných národných parkoch Lesy Slovenskej republiky. Odborníci dlhodobo poukazujú, že tento stav je zásadným problémom pre ochranu prírody.


Absurdnosť z Tatier: Začiatkom júna 2019 prebiehala ťažba v Bielovodskej doline, hoci ešte platila sezónna uzávera z dôvodov ochrany tatranskej prírody.

Prečo je to problém?

Zonácie národných parkov sú závislé od vlastníkov pozemkov. Ak je pozemok štátny, logicky by nemal byť problém, aby na ňom mala prednosť ochrana prírody. To sa však nedeje, keď ho spravujú lesníci. Ich záujmom je hospodáriť, nie zachovávať biodiverzitu.

Príkladom je NP Muránska planina, kde 80 percent pozemkov patrí štátu. Dalo by sa čakať, že tu nebude mať štát problém so zonáciou v súlade s medzinárodným štandardom, t.j. apoň 50 percent územia v bezzásahovom režime. Opak je však pravdou. Riaditeľ národného parku označil rokovania so štátnym podnikom Lesy SR za veľmi problematické. Situácia, keď štát na jednej strane chce chrániť a na druhej strane sám sebe bráni, je absurdná.

V prípade neštátnych subjektov sme sa vedeli dohodnúť úplne stopercentne, ostala však otázka, ako to bude na štátnych pozemkoch.
Ján Šmídt, riaditeľ NP Muránska planina

Súvisiacou témou je rozvoj prírodného turizmu. Správy národných parkov by privítali, keby mohli robiť sprevádzané túry pre návštevníkov, prípadne touto činnosťou poveriť spôsobilé osoby. Sprístupniť by sa týmto spôsobom dali lokality, ktoré sú ináč pre turistov zavreté. Keďže ide o komerčnú činnosť, potrebujú súhlas vlastníka. V prípade štátneho pozemku sú to lesníci a to môže byť problém.

Aj vodné toky

Novela zákona sa má týkať aj vodných tokov na území národných parkov. Ani tie nespravuje ŠOP ale Slovenský vodohospodársky podnik. Že je to problematické sa ukázalo, keď štátny podnik prebagroval rieku Belú v Tatatranskom národnom parku.

Regulácia toku rieky Belá vo Vysokých Tatrách v území európskeho významu

Prevod pozemkov všetko nevyrieši

Jeden kompetenčný problém zostane aj po prípadnom prevode správy štátnych pozemkov na rezort životného prostredia. Správy národných parkov nie sú úradom ochrany prírody. Je ním odbor starostlivosti o životné prostredie na okresnom úrade v sídle kraja. Patrí ministerstvo vnútra.

Tento úrad rozhoduje o tom, čo sa môže na území národného parku. Ide napríklad o návštevný poriadok národného parku, tažbu v lesoch, či developerské aktivity.

Novinky pošli námet | sme aj na Facebook  Instagram
23/10 25 rokov prekopania Tunela (BB)

V sobotu 23. októbra si pripomenieme 25 rokov od prekopania technickej pamiatky - Tunel v rovnomennom sedle v Kremnických vrchoch turistami z Kremničky, Banskej Bystrice a Kremnice. Zraz je o 11.00 h v sedle.

zajtra Vietor na horách

SHMÚ vydal na štvrtok 21.10. výstrahu pred silným vetrom na horách. Platí pre Oravu, Malú a Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Vysoké a Západné Tatry. Vietor môže fúkať rýchlosťou 30 až 35 m/s.

18/10 Michal Knitl: Pacifická hrebeňovka

Od 18. 10. do 28.10. bude Michal Knitl prednášať vo viacerých slovenských mestách o svojom cestovaní, témou je Pacifická hrebeňovka + 1000 km peši po Európe počas korony.

18/10 Prekládka vedenia na Partizánskej lúka (BA)

Počas najbližších dvoch týždňov sa pri Partizánskej lúke v bratislavskom lesoparku prekladá pod zem elektrické vedenie. Dôvodom je ochrana prírody, najmä vtáctva.

» prečítať viac
16/10 Národný výstup na Kriváň - individuálne

V priebehu mesiacov jún až október možno absolvovať tradičný Národný výstup na Kriváň (2494 m) vo Vysokých Tatrách v ľubovoľnom termíne a individuálnou formou (klasický hromadný výstup nebude).

15/10 Snow Film Fest 2021

Od 15. 10. do 15. 12. sa v slovenských mestách budú premietať filmy v rámci festivalu Snow Film Fest. Medzi 6 filmami sa nachádza aj zjazd na lyžiach z K2 či dokument o Viktorovi Beránkovi.

02/10 Uzávera na Orlej prti (PL)

TPN pokračuje v renovácii najťažšieho turistického chodníka v Tatrách. Orlia prť je od dnes do odvolania uzavretá v okolí Kozieho Wierchu. V stenách pod touto trasou platí aj zákaz lezenia.

» prečítať viac
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Makovica a Menší vrch – rumunské obzory dnes 08:29 1 príspevok
Za zakvitnutými čerešňami v Brdárke dnes 07:51 4 príspevky
Môcovská dolina a trasa Špaňodolinského vodovodu dnes 07:30 7 príspevkov
Poistenie Alpenverein dnes 06:08 192 príspevkov
Medved -rady pri stretnuti včera 16:22 645 príspevkov
Ako sa správať na túre v blízkosti stáda včera 14:33 31 príspevkov
Českom 1: Moravsko-sliezske Beskydy včera 14:26 4 príspevky
BOSP Ural Pro – celokožené turistické topánky včera 13:35 11 príspevkov
Rastie spoločenská objednávka pre ochranu prírody včera 13:04 120 príspevkov
Z Fačkovského sedla do Čičmian dvomi cestami včera 12:24 6 príspevkov
Ybbstalské Alpy - Hintere Tormauer včera 00:00 nová téma
Malá Knola na Knolskej poľane 18/10/21 17:59 2 príspevky
Turistické značkované trasy 18/10/21 15:20 1728 príspevkov
Trtavka, Česaná hora a Peršová - okruh z Dolnej Poruby 17/10/21 18:52 1 príspevok
Straty a nálezy 17/10/21 16:32 489 príspevkov
0.35 (0.14)