Nerobte dlhé túry na hrebeni Nízkych Tatier
Soňa Mäkká 9.12.2022Hrebeňovku Nízkych Tatier v týchto dňoch neodporúča chatár Marek Šurina z útulne Andrejcová. „Dlhé presuny v snehu nad 20 km môžu byť aj pre skúsených turistov príliš veľkým sústom. Kratšie túry do 10 km napríklad na horské chaty sú zvládnuteľné v rámci jedného dňa."
V tomto týždni napadlo podľa Mareka Šurinu na hrebeni Nízkych Tatier v okolí Andrejcovej okolo 30 cm nového snehu. Teplota cez deň je okolo - 5°C. V závislosti od nadmorskej výšky a vetra môže byť na chodníkoch v okolí cca od 30 do 50 cm snehu. Vytvoriť sa mohli aj snehové duny či záveje.
Zimné uzávery v tejto časti Nízkych Tatier nie sú, turisti by si však mali dobre naplánovať svoju túru a v prípade nepriaznivého počasia sa radšej vrátiť. „Aktuálne sú podmienky na pešiu turistiku stále dostatočné, na skialpinizmus nedostatočné. Určite si však zoberte so sebou vysokú nepremokavú obuv, návleky, paličky a zimné oblečenie s termoskou čaju a energetickou stravou."
Marek Šurina pripomína, že brodenie sa v hlbokom snehu môže túru násobne predĺžiť, pričom teraz sú dni s krátkym slnečným svitom.
Útulňa Andrejcová je otvorená nonstop s víkendovou prevádzkou. Nocľah si treba rezervovať telefonicky na čísle 0904596443.
Aktuálne podmienky na hrebeni Nízkych Tatier prinášame pravidelne každý piatok v spolupráci s Horským spoločenstvom, prevádzkovateľom Útulne Andrejcová a Domčeka Horskej služby na Čertovici.


V termíne 30. apríla - 1. mája organizuje OZ Sloboda pohybu dobrovoľnícku brigádu na záchranu senníka na poľane Majerová v srdci pohoria Poľana v katastrálnom území Hrochoť (nad lesníckou osadou Kyslinky). Brigádu môžete podporiť osobnou účasťou, materiálne alebo finančne.
V sobotu 25. marca sa bude konať Otvorenie turistickej sezóny v Púchove. Ide sa okružná trasa cez vrchy Kozinec a Hradisko nad VN Nosice (15 km).
V dňoch 24. a 25. marca sa bude na vybraných pracoviskách Slovenského hydrometeorologického ústavu konať deň otvorených dverí. V piatok: Košice, Poprad-Gánovce, Žilina a B. Bystrica (9.00 - 16.00 h). V sobotu: Bratislava-Koliba; meteostanice Dudince, Hurbanovo, Lomnický štít, Liesek, Štrbské Pleso, Telgárt, Tisinec, Trebišov-Milhostov; letiská Lučenec-Boľkovce, Kamenica nad Cirochou, Nitra-Janíkovce, Prievidza.
V dňoch 24. - 25. marca sa bude konať 15. ročník festivalu pomalého cestovania Iné cesty 2023 v Kulturparku Kasárne (Kukučínova 2) v Košiciach. Vstupné od 12,- €.
V sobotu predpoludním spadla pri chate Plesnivec v Belianskych Tatrách lavína, ktorá zasypala chodník na Zelené pleso a čiastočne prístupovú cestu ku chate.
» prečítať viacPočas februára a marca sa budú tradičné krňačkové preteky konať v nasledovných lokalitách Horehronia: 18. 3. Telgárt; 25. 3. Mýto pod Ďumbierom.