Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Novinka Na horách hrozia mokré a základové lavíny

Na horách aktuálne hrozia mokré a základové lavíny, ktoré môžu zasiahnuť aj údolné cesty, varovali záchranári. V nižších a stredných polohách je hlavným problémom mokrý sneh, v polohách nad 1600 metrov nad morom sa lokálne nachádzajú vetrom ubité dosky a vankúše.

Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Hrozia mokré a základové lavíny. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

V nižších a stredných polohách je hlavným problémom mokrý sneh. Tam sa môžu vyskytovať mechanicky, ale aj spontánne uvoľnené lavíny. Nebezpečné sú všetky orientácie. "Na strmých, prevažne trávnatých svahoch je možný výskyt veľkých základových lavín, ktoré môžu zasiahnuť údolné cesty. V polohách nad 1600 metrov nad morom sa lokálne nachádzajú vetrom ubité dosky a vankúše. Ich uvoľnenie je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení," upozornil Beťko.

Dodal, že snehová pokrývka je veľmi rôznorodá. V najvyšších polohách je sneh sfúkaný na záveterné strany hrebeňov, kde je uložený do dosiek a vankúšov. Nad 1800 metrov nad morom je povrch vplyvom mínusových teplôt veľmi tvrdý a nosný. V nižších a stredných polohách je premočený v celom profile a prebára sa až na tvrdý podklad. "Počas utorka pripadne v najvyšších polohách Tatier od piatich do 15 centimetrov prevažne mokrého snehu," priblížil Beťko s tým, že súvislá snehová pokrývka sa nachádza od 1200 metrov.

Vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier pretrváva nad hranicou 1200 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo. Uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení najmä na strmých svahoch. "Avšak počas celého dňa sa očakávajú aj spontánne základové lavíny, najmä na slnkom nesvietených svahoch. Môžu zasiahnuť údolné alebo prístupové cesty," poznamenal Beťko.

(tasr)

Novinky

Novinka

Výstraha pred búrkami – SHMÚ vydal na piatok 24. mája výstrahu pred búrkami pre celé územie Slovenska, platí po celý deň.