Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Recenzia Knižka začínajúceho skialpinistu

Skialpinizmus sa nie len u nás teší narastajúcej obľube. Pre svoj charakter je náročný na výstroj, fyzickú kondíciu, techniku aj taktiku pohybu. Vzhľadom na nebezpečenstvo ohrozenia lavínami a vrtochami počasia, či terénu je nutná dôkladná príprava pred každou túrou. Knižka Skialpinismus & Skitouring z edície Altimax Basic zasvätí nováčika do tajov tohto nádherného zimného športu.

Publikácia je českým prekladom rakúskych autorov Wolfganga Pohla a Christofa Schellhammera, vyšla v roku 2005. Ide o knižku neveľkých rozmerov (cca 12 x 18 cm) v papierovej väzbe s približne stovkou strán na kvalitnom kriedovom papieri. Príjemnou súčasťou knižky je lavínová karta ASC. Za zapožičanie tohto titulu ďakujem online kníhkupectvu ePlanet.sk, kde je k dispozícii za 313,- Sk.

Štruktúra knižky je nasledovná:
1. výbava
2. technika a taktika výstupu
3. technika a taktika zjazdu
4. skialpinizmus vo veľhorách
5. lavíny

Prvá kapitola poskytne začínajúcemu skialpinistovi prehľad o tom, čo bude potrebovať. Popisuje výberové kritériá, na ktoré je treba dávať pri jednotlivých častiach pozor. Zoznam vecí je vyčerpávajúci aj keď nejde príliš do hĺbky. Autori očividne predpokladajú, že pri nákupe sa možno spoľahnúť na rady a odporúčania v obľúbenom obchode s outdoor vybavením. Osobne by som uvítal väčšie prepojenie na existujúce produkty – napríklad vysvetliť klady a zápory Dynafit TLT viazaní oproti Fritschi Diamir.

Nasledujúce dve kapitoly sa venujú popisu pohybu v teréne. Jednotlivé techniky sú ilustrované množstvom fotografii, bez ktorých by si ich začiatočník len ťažko dokázal predstaviť. Okrem popisov techník kapitoly uvádzajú veľké množstvo praktických rád. Vidno, že autori sú fundovaní, z textu cítiť skúsenosti dlhoročných horských vodcov.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Štvrtá kapitola je veľmi krátka a čitateľa oboznamuje s hrozbami, ktoré súvisia s ľadovcami a pohybom po nich. Téma nie je prebraná do hĺbky, pôsobí skôr okrajovo. Autori predpokladajú, že skialpinista začiatočník v tomto teréne nemá príliš čo hľadať.

Posledná a najdlhšia časť knižky je venovaná lavínam. V relatívne skomprimovanom formáte rozoberá všetky aspekty súvisiace s týmto horským živlom. Začína poznatkami o počasí, kvalite snehu, pojednáva o jednotlivých druhoch lavín. Pokračuje metódami posúdenia lavínovej situácie (3x3, redukčná, test faktorov, lavínová karta ASC) a v závere popisuje spôsoby pomoci zasypaným kamarátom.

Záver

Knižku považujem za vhodnú najmä pre začiatočníkov, ktorých oboznámi so základnými pojmami. Poskytuje rýchly prehľad v kocke, no samotná nestačí. V žiadnom prípade nemôže nahradiť kurz v teréne, no je vhodné si ju pred ním prečítať. Z inštruktorov potom možno viac vytiahnuť.

Fotogaléria k článku

Najnovšie