Recenzia

Milan Lizuch: ABC lavín

31. 03. 2014
Keď som z nedávnej diskusie na Hikingu zistil, že moje vedomosti z oblasti lavínovej problematiky pokrivkávajú, tak som oprášil svoju knižnicu a vytiahol som z nej malú odbornú brožúrku, ktorá si určite zaslúži pozornosť všetkých začínajúcich skialpinistov, turistov a horolezcov pohybujúcich sa v zimnom horskom teréne.

Forma

Kniha má formát 98 x 149 mm, je v mäkkej brožovanej väzbe a má 78 strán. Na prednej strane obálky sa nachádza fotografia dvoch skialpinistov na veľkom snehovom preveji a pod nimi je heslovite vymenovaný obsah knihy. Na zadnej strane obálky nájdete informácie o knihe, stručnú charakteristiku autora s fotografiou a zoznam použitej literatúry.

Kniha a jej autor

Knihu ABC lavín vydal Horský internetový klub v roku 2009 a predstavuje prvú odbornú publikáciu o lavínach, ktorá je venovaná verejnosti. Jej autorom je Milan Lizuch – profesionálny pracovník Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS), ktorého môžete stretnúť každý rok na Inštruktáži o lavínach pre verejnosť.

Obsah

Po obsahovej stránke je publikácie prehľadná a užívateľovi poskytuje pohodlnú orientáciu v danej problematike. Kniha má päť kapitol, ktoré sa zaoberajú lavínami, plánovaním túry, výstrojom a výzbrojou, kamarátskou pomocou, tipmi a trikami. Radenie kapitol sleduje logickú nadväznosť a textový obsah je doplnený fotografiami a ilustrovanými príkladmi, ktoré zjednodušujú pochopenie odborného textu.

Prvá kapitola je najobšírnejšou a venuje sa snehu, jeho premene a fyzikálnym vlastnostiam. V ďalších podkapitolách sú uvedené faktory lavínového nebezpečenstva a v závere je popis lavín. Druhá kapitola sa venuje plánovaniu túry s využitím základných opatrení a pravidiel z oblasti lavínovej prevencie. V tretej kapitole sa píše o základnej lavínovej výbave, o hľadaní s lavínovým prístrojom, o ABS batohu a o záchrannom systéme RECCO. Štvrtá kapitola za zaoberá významom kamarátskej pomoci a čo robiť v prípade lavíny z pozície lyžiara, ale i svedka lavínovej nehody. V záverečnej kapitole sú popísane testy stability snehovej pokrývky, meranie sklonu svahov a spôsob privolania leteckej pomoci. Na poslednej strane sú uvedené kontakty na všetky strediská Horskej záchrannej služby na Slovensku.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Dojmy a postrehy

Kniha je síce prehľadná, no na môj vkus je až príliš farebná a možno by neuškodilo trochu jemnejšie striedanie farebných pozadí pod textom. Z obsahového hľadiska k nej nemám žiadne námietky. Napriek tomu, že ide o veľmi útlu brožúrku, príručka obsahuje všetky potrebné informácie. Jediným nedostatkom je v dnešnej dobe nepresnosť údajov v kontaktoch na HZS, pretože v roku 2013 boli zrušené mobilné čísla na všetky operačné strediská HZS.

Cena a dostupnosť

Publikácia bola vydaná v náklade 1000 ks a mala by byť k dispozícii v športových obchodoch, turistických a informačných centrách a v kníhkupectvách. Cena sa pohybuje od 5,70 € do 7,- €.

Záver

Príručka ABC lavín je útla brožúrka s ilustrovanými príkladmi, v ktorej nájdete prehľadné informácie o snehu, tvorbe lavín, rizikách lavín, ale aj návod ako a čo robiť po páde lavíny, ako nájsť zasypaného človeka v lavíne a ako mu čo najlepšie pomôcť. Uvedená odborná publikácia by určite nemala chýbať v knižnici začínajúcich skialpinistov, turistov a horolezcov pohybujúcich sa v zimnom horskom teréne. Skúsenejším lyžiarom poslúži na zopakovanie základných vedomostí.

Fórum 1 príspevok
Milan Lizuch: ABC lavín 02/05/14 10:16 1 príspevok
Najnovšie články v sekcii
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy … » viac 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Rozhovor Pavel Krajčí: Túto zimu bolo 40 lavín s účasťou človeka Tohtoročná skialpinistická sezóna sa vo väčšine národných parkov skončila. Skialpovať sa dá ešte v Nízkych Tatrách, kde to návštevný poriadok umožňuje do konca apríla. Pohybovať ... » viac 16/04/21 Soňa Mäkká Rozhovory
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na ... » viac 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových … » viac 05/10/18 Pavol Hreha Batohy
Recenzia DVD sprievodca Vysoké Tatry na lyžiach Vysoké Tatry na lyžiach je filmový skialpinistický sprievodca, ktorý popisuje najzaujímavejšie a najčastejšie lyžiarske túry vo Vysokých Tatrách. Momentálne sú k dispozícii prvé dva ... » viac 23/03/15 Pavol Hreha Mapy a knihy
Skialp Tipy na skitúry: Ještědský hrebeň Výhodou Ještědského hrebeňa je z pohľadu rekreačného lyžiara a skialpinistu hlavne jeho poloha a jednoduchá dostupnosť. Stačí, ak v Liberci nastúpite na električku číslo 3 a tou sa ... » viac 23/02/15 Pavol Hreha Česko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Milan Lizuch: ABC lavín 02/05/14 10:16 1 príspevok
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • Milan Lizuch a Horský internetový klub
 • Typ
  • lavínová príručka
 • Páči sa mi
  • prehľadnosť
 • Nepáči sa mi
  • prílišná farebnosť, neaktuálne kontakty na Horskú záchrannú službu
 • Infocena
  • 7,- €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.

0.66