Skialp

Skialpinizmus na Pezinskej Babe?!

09. 03. 2015
Skialpinizmus začína byť čím ďalej, tým obľúbenejším zimným športom. Kým pred pár rokmi bolo možné vidieť pár jedincov, ktorí šliapali na lyžiach hore kopcom, miesto toho, aby sa radšej šmýkali dolu svahom, posledné zimy sa tejto záľube venuje čoraz viac ľudí. Vyšší počet záujemcov si vyžaduje aj viac lokalít, kde sa možno skialpu oddávať. Jedno z netradičných miest, zvlášť pre šliapačov z hlavného mesta a jeho blízkeho okolia, je Pezinská Baba v Malých Karpatoch.

Známy cestný priesmyk, cez ktorý prechádza ťah spájajúci Pezinok s Malackami, netreba špeciálne predstavovať. V lete je rajom pre peších, či cykloturistov, v zime pri dostatočnej snehovej pokrývke zas pre bežkárov. Okrem toho sa tu nachádza funkčné lyžiarske stredisko, ktoré je najbližšie situované k Bratislave (ak neuvažujeme o cvičnej lúke na Kamzíku). Pezinská Baba zahŕňa tri lyžiarske svahy, na ktorých sa dá trochu trénovať. Dva vedľa seba susediace svahy takmer s rovnakou dĺžkou približne 700 m a prevýšením 90 m a tretí svah 1000 m dlhý s temer dvojnásobným prevýšením. Ak teda nemáte dosť voľného času, aby ste pre skialpové zálety cestovali do vzdialenejších vhodnejších terénov, postačí aj toto. Navyše, prvé dva svahy sú nenáročné (síce sčasti aj tretí), takže sú vhodné aj pre tých, ktorí si chcú vyskúšať, čo skialpinizmus obnáša, či nakoniec podľahnú šliapaniu. Stačí tak len zájsť do niektorej z požičovní skialp výstroja, otestovať sa a uvidíte.

Terén

V čase prevádzky lyžiarskych vlekov a hlavne cez víkendy tu stretnete kvantum ľudí, užívajúcich si zimné radovánky. S tým sú spojené viaceré nástrahy, či už na zjazdovke, alebo mimo nej (napr. parkovanie). Preto je potrebné byť pri šliapaní nadmieru obozretný, ak sa chcete vyhnúť neželanému stretu s lyžiarom, sánkarom a pod. To platí samozrejme pre každý lyžiarsky svah, avšak špeciálne pre prvý, resp. najsevernejší, na ktorom sa sústreďuje najviac lyžiarov. Čo sa týka tohto svahu, za ani nie 5 minút sa dá na pohodu zvládnuť (samozrejme v závislosti od vašej kondičky sa výsledný čas môže odchyľovať oboma smermi). Takže ide o "vertical sprint". Okrem šprintu môžete trénovať aj lepenie pásov, keďže kvôli jednému výšľapu sem cestu asi nebudete merať. Skialpinisti spod hodnotnejších horských oblastí sa pri týchto hodnotách isto pousmejú. Nuž, stále lepšie ako nič. Susedný svah je o pár metrov dlhší a jeho spodná časť je o niečo strmšia, ako pri prvom svahu. Napriek tomu si nevyžaduje náročnejšie manévre, len šliapať rovno hore a trochu potrápiť tricepsy. Zaujímavé je, že práve na tomto svahu lyžuje najmenej ľudí, hoci so susedným svahom ho delí len vlek s pásom stromov. Žeby to bolo stĺpmi elektrického vedenia, ktoré sú na svahu postavené?

Tretí, najdlhší svah je tak trochu skrytý. Kto nepozná tamojšie reálie, ani sa k nemu nemusí dostať. No stačí kúsok zvedavosti a narazíte naň. Keď zlyžujete ktorýkoľvek z predchádzajúcich svahov, stačí len lyže pustiť v pokračujúcom miernom klesaní po lesnej ceste. Aby vám asi 300 m netrvalo večnosť, môžete si potrénovať korčuľovanie na lyžiach. Zakrátko prídete k hľadanému svahu, resp. jeho strmej spodnej časti - "padáku". Za ním nasleduje pohodlnejšia časť (to však zdola nie je vidieť) a záver svahu je už len na "vyklusanie". Skúsenejší sa môžu do svahu rovno zahryznúť, no pár otočkám sa asi nevyhnú. Kto sa chce najstrmšiemu úseku - inak na celej Pezinskej Babe (na lyžiarskej mape dokonca vyznačený čiernou farbou ako ťažká pasáž) - vyhnúť, má možnosť ho obísť po lesnej ceste, smerujúcej doprava do lesa (pri pohľade zdola). Cesta sa oblúkom vyhýba najnižšie položenej náročnej časti. Ak sa vám lyžiarska cesta zdá dlhá, môžete si ju skrátiť krížom pomedzi stromy. Obchádzka vyúsťuje v jednej tretine zjazdovky. Za ňou nasleduje už len oddychová zóna. Na jej konci sa vpravo odbočuje na traverz (inak modro značený turistický chodník), ktorý vás dovedie späť k prvým dvom svahom. Cestou budete prechádzať popri chate Korenný vrch, ktorá ponúka osvieženie, ktoré dobre padne po úmornom šliapaní. Ak obľubujete "dvanásťminútovku", tak posledný svah je pre vás ako stvorený.

Pezinská Baba neponúka žiadne extra skialpinistické výzvy, avšak pre začiatočníkov na vyskúšanie alebo na utuženie či udržanie kontaktu so skialpom úplne postačuje. Osobne chodíme na Babu s našimi ratolesťami na poldenné výlety. Jeden to prespí v kočíku, druhý sa pozabáva so snehom, otec sa trochu potrápi na doskách a mama to má všetko pod kontrolou.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Pri vašom rozhodovaní, či ísť na Babu, napomôže webová stránka, ktorá ponúka aktuálne informácie týkajúce sa snehových podmienok v lyžiarskom stredisku. Prípadne webkamera s ponukou aktuálnych záberov, aj keď len na prvý svah.

Že skialpinizmus a Bratislava nie je až také uletené spojenie, pretekania chtiví skialpinisti vedia. Dokazuje to aj nepravidelné podujatie Skialp Kamzík, ktorého ďalšieho vydania sa azda dočkáme aj budúcu zimu.

Fórum 2 príspevky
Skialpinizmus na Pezinskej Babe?! 09/03/15 10:08 2 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy … » viac 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Rozhovor Pavel Krajčí: Túto zimu bolo 40 lavín s účasťou človeka Tohtoročná skialpinistická sezóna sa vo väčšine národných parkov skončila. Skialpovať sa dá ešte v Nízkych Tatrách, kde to návštevný poriadok umožňuje do konca apríla. Pohybovať ... » viac 16/04/21 Soňa Mäkká Rozhovory
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na ... » viac 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Najnovšie články autora
 
Skialp Skialpinizmus na Pezinskej Babe?! Skialpinizmus začína byť čím ďalej, tým obľúbenejším zimným športom. Kým pred pár rokmi bolo možné vidieť pár jedincov, ktorí šliapali na lyžiach hore kopcom, miesto toho, aby sa radšej šmýkali dolu svahom, posledné zimy sa tejto záľube … » viac 09/03/15 Mirka a Milan Kvietkovci Malé Karpaty
Túra Výstup na Ďumbier cez Mlynnú dolinu Záverečný deň roka si vyžaduje osobitú rozlúčku so starým rokom. Čo môže byť vhodnejší cieľ pre rodáka z Brezna, ako najvyšší bod breznianskeho chotára – Ďumbier (2043 m n. ... » viac 01/01/70 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skialpinizmus na Pezinskej Babe?! 09/03/15 10:08 2 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 599 m n. m.
  • min: 400 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 190 m
  • klesanie: 190 m
 • Vzdialenosť
  • 1 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 2015
 • Štart trasy
  • šírka: 48.35038 ° SŠ
   dĺžka: 17.18932 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.35038 ° SŠ
   dĺžka: 17.18932 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Pezinská Baba (stravovacie zariadenia)
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Pezinok (vlak, bus) - Pezinská Baba (bus, parkovisko)

0.86