Posledná
zastávka
pred cestou
za snehom
Hiking.sk SKIALP.HIKING.SK

Skialp

Skialpinistický areál Červenec

14. 02. 2007
Skialpinizmus patrí k obľúbeným športovým činnostiam, vykonávaným na území Tatranského národného parku. Návštevný poriadok TANAP-u usmerňuje tento šport do vyhradených lokalít, kde možno absolvovať mnoho lyžiarskych túr. Medzi oficiálne skialpinistické areály patria: Veľká Zmrzlá dolina, Studené doliny, Mlynická dolina - Solisko, Žiarska dolina, planina Červenec a Roháčska dolina.

Turistická základňa

Najzápadnejšou skialpinistickou oblasťou v Tatrách je široké okolie krasovej planiny Červenec v južnej rázsoche Sivého vrchu medzi Suchou a Bobroveckou dolinou. Takmer všetky trasy lyžiarskych túr sa stretávajú pri Chate pod Náružím. Táto útulná turistická chata ponúka okrem sprchy, keramických toaliet a elektrických zásuviek všetko pohodlie vysokohorskej chaty. Občerstvenie v jedálni pri krbe patrí k nevynechateľným zastávkam pri potulkách zimnou prírodou Červenca. Tridsať lôžok je zas východiskom pre náročné lyžiarske túry do širokého zázemia chaty.

TRASY LYŽIARSKYCH TÚR

Hlavný prístup na Chatu pod Náružím - „Klasika“

Bobrovecká Vápenica, parkovisko – rázc. pod Sokolom – rázc. pod Babkami – poľana Červenec – Chata pod Náružím, bufet.

Stúpanie 715 metrov. Jediná prístupová cesta na chatu z podhoria Tatier od Liptovského Mikuláša.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Variant hlavného prístupu - „Cez Babky“

Bobrovecká Vápenica, parkovisko – rázc. pod Sokolom – rázc. pod Babkami – Babky – Malá Kopa – Chata pod Náružím, bufet.

Stúpanie 935 m. Pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve sa treba vyhnúť prudkému a odlesnenému záveru dolinky nad hranicou lesa (pod vrcholom Babky). Tento rizikový úsek treba obísť východne ponad les a vystúpiť na hrebeň JV rázsochy Babiek popri rozpadnutej kolibe.

Najkratší výstup z chaty - „Na Kopu“

Chata pod Náružím – Malá Kopa a späť.

Stúpanie 217 m. Trasa vedie cez priesek v lese (neupravená zjazdovka) priamo nad chatou a okolo meteorologickej stanice na hranici lesa k vrcholu.

Z chaty na Babky - „Výhľadovka“

Chata pod Náružím – vrch Náružie – Babky a späť.

Stúpanie 208 m. Trasa vedie hôľnym chrbátom s výhľadmi na Západné Tatry, Liptovskú kotlinu, Nízke Tatry a ďalšie pohoria.

Okruh cez Babky - „Poldenná“

Chata pod Náružím – Malá Kopa – vrch Náružie – Babky – rázc. pod Babkami – poľana Červenec – Chata pod Náružím.

Stúpanie 280 m. Pri zníženej viditeľnosti (hmla) môžu na trase nastať orientačné problémy, keďže v odlesnených častiach nie je umiestnené tyčové značenie (okrem krátkeho úseku cez poľanu Červenec).

Najkratšia túra - „Na Mnícha“

Chata pod Náružím – poľana Červenec – Mních a späť.

Stúpanie 40 metrov. Túra vedie neznačeným územím Národnej prírodnej rezervácie Mních. Prístupová trasa na vrchol je vedená vrcholovou hranou - okrajom skalného zrázu. Pri postupe nebezpečným terénom zvýšte opatrnosť a nevstupujte na okraj skalných stien, kde môže byť nafúkaný sneh.

Najkrajšia túra - „Na Sivý vrch“

Chata pod Náružím – sedlo Predovratie – Veľká Kopa – Ostrô – sedlo Príslop – traverz Malé Ostrô – sedlo Priehyba – Sivý vrch a späť.

Stúpanie 785 m. Náročná skialpinistická túra s potrebnou vysokohorskou výbavou. Na záverečný úsek (výstup na samotný vrchol Sivého vrchu) je potrebný turistický cepín a stúpacie železá (horolezecké mačky) do exponovaného skalno-trávnatého terénu tesne pred vrcholom.

Najdlhšia túra - „Makačka“

Bobrovecká Vápenica, parkovisko – rázc. pod Sokolom – rázc. pod Babkami – poľana Červenec – Chata pod Náružím, bufet - sedlo Predovratie – Veľká Kopa – Ostrô – sedlo Príslop – traverz Malé Ostrô – sedlo Priehyba – Sivý vrch a späť.

Stúpanie 1545 m. Najnáročnejšia lyžiarska túra v skialpinistickom areály Červenec s veľkými prevýšeniami. Do vysokohorského terénu je potrebná horolezecká výbava. Turistický cepín a stúpacie železá sú nutné do záverečného exponovaného skalno-trávnatého úseku, ktorým vedie prístup na samotný vrchol Sivého vrchu.

Čo píše návštevný poriadok?

Skialpinizmus na území Tatranského národného parku môžu vykonávať lyžiari resp. horolezci, ktorí sú riadnymi členmi horolezeckého resp. skialpinistického zväzu. Napr. členovia Slovenského horolezeckého spolku James, Slovenskej skialpinistickej asociácie (SSA), UIAA, Alpenverein OeAV a ďalších vysokohorských spolkov. Absolvovanie lyžiarskych túr je časovo určené v období medzi 21. decembrom a 15. aprílom za priaznivých snehových podmienok. Nepraktickou povinnosťou skialpinistu je ohlásenie túry na Správu TANAP-u, čím sa má regulovať návštevnosť skialpinistických areálov a dostupných cieľov na maximálne 30 osôb za deň. Napriek týmto obmedzenia môže skialpinista vstupovať do vysokohorského terénu, čiže mimo turistických trás (vrátane sezónne uzavretých) za účelom nástupu na túru. Ale všetkým týmto pokynom je nadradené dodržiavanie upozornení Horskej záchrannej služby o zvýšenom lavínovom nebezpečenstve, pri ktorom treba zohľadniť reálne podmienky pre uskutočnenie lyžiarskej túry. Úplné znenie Návštevného poriadku TANAP-u v elektronickej forme nájdete na tejto stránke. V novom návrhu Návštevného poriadku TANAP-u je už vypustená povinnosť nahlasovať skialpinistické túry a obmedzenie maximálnej návštevnosti jednotlivých lokalít na 30 osôb/deň. A v pláne je pridať ešte jeden skialpinistický areál a to Mengusovská dolina (Popradské pleso – Hincova kotlina – Volia veža).

Autori fotografií:
Marek Snovák, Michal Szalma, Dušan Šimočko a Tomáš Trstenský

Súvisiace témy:
Ako na skialpinizmus I.
Ako na skialpinizmus II.
Ako na skialpinizmus III.
Chleb a Veľký Kriváň na skialpoch
Na skialpoch z Krúpovej hole
Na lyžiach cez tatranské sedlá
Zimný výstup na Pilsko

Užitočné odkazy:
Numerická predpoveď počasia podľa modelu Aladin pre poľanu Červenec
Numerická predpoveď počasia podľa modelu Aladin pre Sivý vrch

Diskusia k článku 21 príspevkov
Skialpinistický areál Červenec 30/03/10 09:26 21 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Test Termoska Thermos Stainless King 1200 ml Termosky asi nie sú niečo, nad čím by sa dala robiť veľká veda. Majú za úlohu udržať nápoj teplý alebo studený a vyššie očakávania od nich ľudia veľmi nemajú. Na trhu nájdeme kopec rôznych typov fliaš špeciálne … » celý článok 19/05/21 Dominik Chňapko Ostatné
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie ... » viac 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Rozhovor Pavel Krajčí: Túto zimu bolo 40 lavín s účasťou človeka Tohtoročná skialpinistická sezóna sa vo väčšine národných parkov skončila. Skialpovať sa dá ešte v Nízkych Tatrách, kde to návštevný poriadok umožňuje do konca apríla. Pohybovať ... » viac 16/04/21 Soňa Mäkká Rozhovory
Najnovšie články autora
 
Komentár Prečo má Predné Solisko tri nadmorské výšky? Pri editovaní článku o Prednom Solisku ma zaujalo, že na dvoch mapách boli dve rozdielne nadmorské výšky. Keď som otvoril tretiu mapu, tak ma zarazilo, že tam bola úplne iná - tretia hodnota. Ako je možné, že sú na súčasných … » celý článok 10/04/20 Tomáš Trstenský Zaujímavosti
Rozhovor Ivan Bohuš: Nevedel by som oddeliť štít od doliny Spoločne s otcom - Ivanom Bohušom starším, tvoria známy autorský kolektív zaoberajúci sa tatranskou históriou. Nielen že píšu o Tatrách, ale v nich žijú, športujú, pracujú a ... » viac 17/06/18 Tomáš Trstenský Rozhovory
Pozvánka Bežkárskym autobusom do Veľkej Fatry od 11. 2. Milovníci bežeckého lyžovania sa môžu tešiť na tohtosezónnu novinku. Z Banskej Bystrice (európske mesto športu pre rok 2017) bude počas sobôt premávať pravidelná autobusová linka do ... » viac 10/02/17 Tomáš Trstenský Správy
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skialpinistický areál Červenec 30/03/10 09:26 21 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry, časť Západné Tatry
 • Počet dní
  • minimálne víkend
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: Sivý vrch - 1804 m n. m.
  • min: Bobrovecká Vápenica - 750 m n. m.
 • Náročnosť
  • ľahké až náročné lyžiarske túry
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 01.02.2007
 • Štart trasy
  • šírka: 49.1562 ° SŠ
   dĺžka: 19.6323 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.2111 ° SŠ
   dĺžka: 19.642 ° VD
   » Mapa
 • Nocovanie
  • Chata pod Náružím - Červenec
 • Voda
  • turistický bufet Chaty pod Náružím (základné občerstvenie - nápoje)
 • Mapa
  • VKÚ 1:50 000: č. 112 Západné Tatry, Turistický atlas Slovenska list č. 57
   1:25 000: č. 3 Západné Tatry Podbanské - Zverovka
 • Doprava
  • LM (vlak, bus) - Jalovec (bus) - parkovisko Bobrovecká Vápenica (auto) - hotel Mních
0.24