Rada

RECCO - lavínový záchranný systém

21. 03. 2007
Mnohí výrobcovia športovej výbavy ponúkajú svoje produkty so zabudovaným lavínovým záchranným systémom – môžeme sa s ním stretnúť pri lyžiarskych bundách, lyžiarkach, helmách, dokonca aj rukaviciach. Prax z viacerých európskych krajín ukazuje, že svoje opodstatnenie má napriek tomu, že ho mnohí zatracujú. Pozrime sa na to ako funguje, pre koho je určený a kde je použiteľný.

Princíp je podobný systému používanému v obchodoch proti krádeži tovaru (zariadení, odevov, kníh...). Na tovare je upevnený pasívny ochranný prvok – čip. Pri platení za tovar je prvok odstránený - deaktivovaný. V prípade krádeže (prechodu s nedeaktivovaným prvkom) cez detekčnú zónu, detektor registruje nezrušený prvok a aktivuje zvukovo-optické hlásenie. Na podobnom princípe pracujú aj čipové karty (osobné preukazy, prístupové systémy, vstupné oprávnenia...). Sú to moderné identifikačné systémy – poznáme ich aj pod názvom RFID (Radio Frequency IDentification). Je to identifikačný prvok pracujúci vo vysokofrekvenčnom pásme, ktorý možno v dohľadnej dobe nahradí aj známe označovanie s pomocou čiarového kódu.

Ako to funguje

Systém RECCO pozostáva z dvoch častí:

Detektor, ktorý používajú záchranné skupiny, pre presnú lokalizáciu reflektora (hľadaného). Detektor funguje na princípe smerového vyhľadávania s pomocou harmonického radaru. Výsledok odpovede sa zobrazuje opticky na aktívnom vyhľadávacom zariadení a súčasne akusticky do slúchadiel záchranára. Vstavaná batéria umožňuje vyhľadávať nepretržite 3-4 hodiny bez nabíjania. V mobilnej verzii sa montuje výkonnejšia verzia na podvozok vyhľadávacieho vrtuľníka.

Reflektor je malá tenká kapsula, ktorá je integrovaná do oblečenia, helmy, topánok alebo inej športovej výbavy. Výhodou je, že reflektor obsahuje len pasívne prvky a rezonančný obvod pre jednu špecifikovanú frekvenciu. Preto nepotrebuje napájanie (batériu). Čiže môže permanentne odpovedať na vyhľadávací signál. Nie je závislý od ľudskej zábudlivosti. Nedá sa zabudnúť doma či v aute. Jednoducho je stále zapnutý. Navyše reflektor je veľmi ľahký. Váži cca 4 g a je zalisovaný do ochranného puzdra, ktoré sa môže namočiť resp. prať. Teoreticky má neobmedzenú životnosť. Z dôvodu pohltenia vysielaného signálu telom, sa odporúča mať min. dva kusy reflektorov umiestnených na hornej a dolnej časti tela (napr. helma a topánky alebo nohavice a vetrovka).

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

História

1980 – skonštruovaný prvý prototyp RECCO
1989 – NATO aplikuje RECCO systém
1997 – zníženie váhy detektora zo 16 kg na 1,6 kg
1998 – rozšírenie systému do Kanady (štáty Britská Kolumbia a Alberta)
2002 – použitie na zimných olympijských hrách v Salt Lake City (USA)
2004 – Swiss Air Rescue inštaluje systém do vrtuľníkov
2006 – celkovo 440 záchranných organizácií po celom svete používa RECCO

Použitie

Reflektory sú zapracované pri výrobe do športovej výstroje a výzbroje. Prípadne sa prišívajú na vetrovku, nohavice, alebo prichytávajú lepiacou páskou do topánky. Najčastejšie sú súčasťou lyžiarskeho výstroja, oblečenia pre snowboarding a freestyle (extreme skiing) a skialpinizmus. Celosvetovo známi výrobcovia tento bezpečnostný prvok aplikujú bez znateľného najvýšenia ceny. Napríklad výrobca lyžiarskych topánok Atomic dáva do každej topánky jeden reflektor. Už pri návrhu oblečenia sa počíta s umiestnením bezpečnostného prvku u výrobcov: The North Face, Sessions, Schoffel, Quiksilver, Arc´Teryx, Volcom, Hannah, Vans, Pro-Tec a mnohé ďalšie.

Vyhľadávanie

Správne umiestnené reflektory umožňujú vyhľadať zasypaného človeka až spod 30 m vrstvy snehu. Maximálny dosah (rozsah) je 200 m. Vyhľadávanie sa vykonáva školeným záchranárom v 20 m koridore (10 m na každú stranu). Podľa odozvy a počtu reflektorov sa dá určiť poloha zasypaného. V Alpách je RECCO centrum vo švajčiarskom Zermatte, kde začali s testovaním RECCO systému už v roku 1984. V Európe sú týmto systémom vybavení záchranári v Andorre, Francúzsku, Fínsku, Lichtenštajnsku, Nemecku, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Španielsku, Švédsku, Švajčiarsku a Taliansku.

Slovenská realita

Horská záchranná služba zatiaľ nevlastní RECCO detektory ako nám to potvrdil pracovník Strediska lavínovej prevencie HZS v Demänovskej Doline - Jasnej. HZS spolupracuje s poľským „horskáčmi“ z TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe). Teoreticky môžu slovenskí záchranári v prípade lavínového nešťastia v našich horách požiadať TOPR podľa medzinárodnej dohody o poskytnutie vrtuľníka na vyhľadávanie v lavíne aj so systémom RECCO. Prakticky sa ale vyhľadávanie zasypaných vykonáva tradičnými spôsobmi. V Poľsku sa nachádzajú záchranárske stanice vybavené RECCO detektorom v Zakopanom (Tatry) a v Jelenej Góre (Krkonoše).

Záver

Pamätajte, že pri rozhodovaní o kúpe oblečenia a výzbroje pre zimné športy je dobré vedieť, že pri tých čo majú označenie RECCO – lavínový záchranný systém (AVALANCHE RESCUE SYSTEM), je rýchlejšie lokalizovanie zasypaného živého :-) či mŕtveho :-(. Treba zdôrazniť, že systém RECCO nenahrádza lavínový vyhľadávač (pieps, beeper, pípák). Jednoduchšie je predchádzať nebezpečenstvu lavín, akoby vás mali potom kamaráti hľadať v lavíništi, samozrejme ak sú všetci o. i. vybavení "pípákom" a nezasypalo aj ich. Nespoliehajte sa na to, že vás príde nájsť vrtuľník s detektorom RECCO, lebo už môže byť neskoro :-(.

Ďalšie informácie

www.recco.com
www.laviny.sk
www.lawinen.org
www.hzs.sk
www.topr.pl
www.slf.ch

Trochu negatívneho svetla

http://palic.ho-vsetin.com/skialp/zna-dnes-jeste-nekdo-recco

Na textovej časti spolupracoval Dušan Trstenský.

Fórum 9 príspevkov
RECCO - lavínový záchranný systém 05/11/11 21:54 9 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Rozhovor Pavel Krajčí: Túto zimu bolo 40 lavín s účasťou človeka Tohtoročná skialpinistická sezóna sa vo väčšine národných parkov skončila. Skialpovať sa dá ešte v Nízkych Tatrách, kde to návštevný poriadok umožňuje do konca apríla. Pohybovať sa lyžami po turistickom chodníku môžete ešte v Malej … » viac 16/04/21 Soňa Mäkká Rozhovory
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na ... » viac 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
PR Zažiskialp s Adamsport.eu a vyhraj ceny za viac ako 10 000 € Skialpinistická sezóna je v plnom prúde a tento rok zažíva veľký boom aj vzhľadom na situáciu, ktorá je tu už skoro rok. Preto sme sa v Adamsport.eu rozhodli zdieľať s vami zážitky ... » viac 14/02/21 sponzorovaný článok
Najnovšie články autora
 
Komentár Prečo má Predné Solisko tri nadmorské výšky? Pri editovaní článku o Prednom Solisku ma zaujalo, že na dvoch mapách boli dve rozdielne nadmorské výšky. Keď som otvoril tretiu mapu, tak ma zarazilo, že tam bola úplne iná - tretia hodnota. Ako je možné, že sú na súčasných i starších mapách … » viac 10/04/20 Tomáš Trstenský Zaujímavosti
Rozhovor Ivan Bohuš: Nevedel by som oddeliť štít od doliny Spoločne s otcom - Ivanom Bohušom starším, tvoria známy autorský kolektív zaoberajúci sa tatranskou históriou. Nielen že píšu o Tatrách, ale v nich žijú, športujú, pracujú a ... » viac 17/06/18 Tomáš Trstenský Rozhovory
Pozvánka Bežkárskym autobusom do Veľkej Fatry od 11. 2. Milovníci bežeckého lyžovania sa môžu tešiť na tohtosezónnu novinku. Z Banskej Bystrice (európske mesto športu pre rok 2017) bude počas sobôt premávať pravidelná autobusová linka do ... » viac 10/02/17 Tomáš Trstenský Správy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
RECCO - lavínový záchranný systém 05/11/11 21:54 9 príspevkov
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  

0.6