Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Reportáž Kurz o lavínovej problematike

Piatok trinásteho. Pre mnohých ľudí dátum zafixovaný ako nešťastný deň. Pre účastníkov kurzu o lavínach bol piatok 13. apríla 2007, nevšedne a osožne strávený deň. Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) v Demänovskej Doline – Jasnej zorganizovalo už po druhý raz verejnú inštruktáž o lavínovej problematike.

Stoj alebo choď

Vopred prihlásení kurzisti sa ráno zhromaždili pred stanicou lanovky Luková v nízkotatranskom stredisku Jasná. Pri prezentácii kurzistov, každý účastník bezplatného školenia obdržal informačný materiál HZS – Bezpečne na horách. Leták obsahuje medzinárodne známu skialpinistickú metódu „Stoj alebo choď“, pokyny pre lyžiarsku túru a kontakty na stanice HZS a ubytovacie zariadenia v slovenských horách.

Outdoorová učebňa

Po úvodnom príhovore Jána Peťa, náčelníka SLP HZS, a jeho základných pokynoch sme si zapli lavínové prístroje. Nasledoval rýchly presun v mierne klesajúcom traverze ponad Orliu skalu do priestoru Derešského kotla. Neskutočne modrá obloha nad záverom Demänovskej doliny znásobovala radosť z pohybu na lyžiach. Vysnežené priestranstvo pod vrcholmi Derešov a Chopka bolo našou „učebňou“ na nasledujúce 4 hodiny.

1. metóda, 2. metóda, 3. metóda, …

Po privítaní organizátorom inštruktáže, Milanom Lizuchom, sa vytvorili 3 približne osemčlenné skupiny kurzistov. Prvé stanovište mal na starosti Ján Peťo. Odložili sme batohy, odopli lyže a pozhadzovali teplé oblečenie. Slniečko pripeká a k slovu sa hlási ďalšia výbava skialpinistu. Lavínová lopatka. Za úlohu dostávame vykopať v svahu zvislý profil snehu, kde budú prebiehať praktické ukážky testov stability snehovej pokrývky. Určujeme sklon svahu pomocou niekoľkých pomôcok. Sklonovým meradlom i lyžiarskymi palicami. Na rad prichádza test stability snehu pomocou tzv. švajčiarskej metódy (zosuvný blok). Druhou metódou je zjednodušená verzia predchádzajúcej, tzv. nórska sonda (ťah lopatkou). Existuje aj tzv. kompresná metóda (K. O. test), ktorá je nenáročná na potrebnú výbavu i čas. Pozri bližšie informácie o testoch stability snehovej pokrývky. Popri praktických ukážkach testov stability snehu sa dozvedáme mnohé zásady a rady pre bezpečný pohyb v horskom resp. lavínovom teréne.

Pobehovanie po lavíništi

Doslova nabití teoretickými a praktickými vedomosťami sa presúvame k druhému pracovisku, ktoré viedol Milan Lizuch, ďalší skúsený člen HZS. Po oboznámení s témou stanovišťa prechádzame k praxi, ako používať lavínový prístroj „píps". Simulujeme vyhľadávanie dvoch zasypaných kamarátov v lavíne. V našom prípade sú to zakopané vypchaté vrecia. Na základe vysvetleného postupu systematicky prehľadávame lavínište na čas. Po úspešnom lokalizovaní oboch zasypaných sa nepúšťame do ich vyslobodenia, lebo to bude až cieľom tretieho pracoviska. Striedanie kurzistov medzi stanovišťami využívame k vzájomnej diskusii medzi školiteľom a školiacimi. Dozvedáme sa mnoho zaujímavého z praxe. Napr. o nevhodnom používaní nabíjacích batérií do prístrojov. Medzi preberané témy sa dostáva aj lavínový systém RECCO, ktorý nám na lyžiarke ukazuje jeden člen našej skupiny.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Kamarátska pomoc je najdôležitejšia

Na poslednom stanovišti nás oboznamuje Roman Švanda, člen HZS, o pomoci zasypanému v lavíne – náuka o kamarátskej pomoci. Dozvedáme sa, že je najdôležitejšou časťou záchrannej akcie. Lavínové nešťastie treba ohlásiť horskej službe a hneď začať konať, lebo kým dorazí na miesto spadnutia lavíny záchranný tím, ubehne drahocenný čas na záchranu ľudského života. V prípade, že nikto z účastníkov lyžiarskej túry nie je vybavený lavínovým prístrojom, hľadanie prebieha pomocou sond v rojnici. Prácu so sondami sme si odskúšali na rôznych podkladoch. Je citeľný rozdiel naraziť sondou na skalu, kosodrevinu, zmrznutú zem, batoh a človeka. Podrobne spracovanú lavínovú tematiku nájdete na stránke www.laviny.sk.

Konštatovanie

Veľmi chválim aktivitu SLP HZS z Jasnej, že bezplatne zorganizovala inštruktáž o lavínach pre širokú skialpinistickú a lyžiarsku verejnosť. Zvolili správnu cestu k osvete a usmerneniu návštevníkov hôr. Ale na zamyslenie je prístup niektorých prihlásených účastníkov školenia. Na poslednú chvíľu zrušili svoju účasť a nedali priestor pre množstvo ďalších záujemcov. Našli sa aj takí, ktorí nemali potrebnú výbavu (okrem iného hlavne lavínový prístroj, sonda a lopatka) a chceli si ju požičať od HZS. Od organizátora kurzu som sa dozvedel, že bol veľký záujem o účasť aj zo susedných krajín. Žiaľ, zahraničných záujemcov museli odmietnuť. Lebo školenia s podobnou tematikou sa môžu zúčastniť u domovskej horskej služby.

Fotogaléria k článku

Najnovšie