Cestou na Stuhleck, obloha je ako z umeleckého diela
PR

Lyžovačka na Stuhlecku: povinná jazda bratislavského skialpinistu

sponzorovaný článok 13.02.19 Je piatok večer a nechce sa nám cestovať. Aj také sú piatky bratislavského lyžiara, freeridera, či skialpinistu. Buď sa “hecneš” a v piatok večer cestuješ cez celé Slovensko za snehom, alebo víkend stráviš v múzeu, prípadne bežkuješ na Babe. Poslednou možnosťou sú Rakúske Alpy pri Viedni, asi 2 h jazdy autom z Bratislavy.

Cestou na Stuhleck, obloha je ako z umeleckého diela

Cestou na Stuhleck, obloha je ako z umeleckého diela

Fero prišiel s nápadom, aby sme išli lyžovať na Stuhleck autobusom. Jeho kamoš Adam chce ísť jazdiť na svah - lístok na bus a skipass dostal ako darček od frajerky. My pôjdeme šľapať. Pre mňa celkom dobrodružstvo - v autobuse som cestovala naposledy na strednej škole. Iba dobre. Nemusím šoférovať. Vraj pôjdeme ráno o siedmej a večer sme späť. A bude aj pivo na chate.

V električke s lyžami? Ale kdeže

Prekvapením výletu pre mňa bolo, že v cene lístka je aj 36 h parkovania zdarma pri autobusovej stanici. Výhodou je, že človek sa nemusí moriť v električke s lyžami a lyžiarkami v ruke, ale pohodlne zaparkuje a dovezie si všetko takmer k autobusu.

Konečne v autobuse

Na moje počudovanie, autobus nie je prázdny. Práve naopak. Odchádza z nástupišťa č. 4 o siedmej. Trochu trpím, keď sa moje ľahké lyže strácajú pod hŕbou ostatných harabúrd. Nevadí. V autobuse je príjemný šofér a dostali sme aj malý balíček na privítanie.

Zapíname lyže a ideme?

Nie tak celkom. Autobus po 2 h jazdy zastal na parkovisku pri lanovke. Zdá sa že Adam to dnes vyhral - lyže dával do batožinového priestoru posledný a ostali na vrchu. Rýchlo sa obul do lyžiarok a stratil sa na lanovke. Nás dvoch mala čakať prechádzka k ústiu doliny Kaltenbachgraben, našťastie sme chytili stop. Počasie dnes nie je ako z veľkej knihy, ale nám to nevadí. Som rada, že som nemusela šoférovať a v autobuse bola zábava.

Na hrebeni poriadne fúka

Na hrebeni poriadne fúka

Na výstup sme si zvolili klasickú trasu cez dolinu Kaltenbachgraben. Prechádzame popri starom vodnom mlyne a ďalej pokračujeme po opustených zvážniciach. Snehu je túto zimu požehnane. Predbiehame niekoľkých viedenských skialpinistov a pri chate Karl Lechner Haus si doprajeme horskú prémiu.

Freeride na Stuhlecku

Freeride na Stuhlecku

V lese je príjemne, stromy sú obalené snehom, aj prašanu je dosť, ale z hrebeňa je počuť burácajúci vietor. Bude tam asi zábava. Moje obavy na napĺňajú asi 50 m pod hrebeňom. Vietor je taký silný, že menej objemných jedincov hádže na zem. Teším sa na chatu. Dám si tam teplý čaj.

Na chate je veselo

Ak ste na Stuhlecku ešte neboli a chystáte sa, určite vás najmä v zlom počasí poteší chata Alois Günther Haus. Je situovaná vo výške 1 782 m a je otvorená aj v zime. Dnes som ju pre silný vietor nezvládla odfotiť z vonka. Chata väčšinou praská vo švíkoch, ale dnes máme šťastie.

Lyžujeme a stretávame sa s Adamom

Vonka fúka, nechce sa nám ani lyžovať. Načo, veď na chate je tak príjemne. S Adamom sme si dohodli stretko v spodnej časti zjazdovky. Cesta dole bola náročná najmä kvôli vetru. Inak som si lyžovačku užila. Na stanici lanovky sme sa zastavili na obligátne pivko, dve. Môžeme si dať všetci, veď ideme autobusom.

Adam lyžuje - na hrebeni už je hmla

Adam lyžuje - na hrebeni už je hmla

Adam lyžuje - na hrebeni už je hmla

Ako sa dostať na Stuhleck autobusom?

Autobus na Stuhleck odchádza z autobusovej stanice Mlynské Nivy - nástupište č. 4, o 7:00. Do Bratislavy sme prišli o 18:30 - paráda, čistá hlava, žiaden stres. Táto linka premáva vždy v sobotu, nedeľu, počas štátnych sviatkov a prázdnin. Adam si veľmi pochvaľoval, že nemusel na parkovisku zháňať skipass, ale kúpil si ho spolu s lístkom na autobus za zvýhodnenú cenu. Skipass je po lyžovačke potrebné vrátiť šoférovi autobusu. Preprava lyží bola zadarmo v cene lístka. Mňa potešilo, že nemusím šoférovať a môžem si dať s kamošmi pivko. Parkovanie na Stuhlecku tiež nie je bezproblémové - autobusom pôjdem rada zas.

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články v sekcii
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké sú aktuálne výzvy … » viac 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Rozhovor Pavel Krajčí: Túto zimu bolo 40 lavín s účasťou človeka Tohtoročná skialpinistická sezóna sa vo väčšine národných parkov skončila. Skialpovať sa dá ešte v Nízkych Tatrách, kde to návštevný poriadok umožňuje do konca apríla. Pohybovať ... » viac 16/04/21 Soňa Mäkká Rozhovory
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na ... » viac 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Rakúsko: Stuhleck

 • Počet dní
  • 1

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 2019

 • Doprava
  • skibus Bratislava - Stuhleck


0.24