Posledná
zastávka
pred cestou
za snehom
logo SKIALP.HIKING.SK

Test

Dry – termobielizeň zo sieťky

27. 02. 2008
Správna spodná bielizeň je základom dobrého pocitu pri outdoorových aktivitách – odvedie pot od tela, aby nás nechladil a popri tom funguje ako prvá izolačná vrstva. Väčšinou platí, že čím lepšia izolácia, tým horší odvod potu. Podobne to platí aj pri testovanom kúsku značky Dry underwear – ide o sieťku, ktorá skôr vylepšuje vlastnosti inej spodnej blielizne, prípade sa hodí pod microfleece. Odporcov výroby na ďalekom východe poteší, že sa vyrába na starom kontinente, v Taliansku.

Princíp fungovania

Funkčnosť sieťovanej spodnej bielizne je založená na výborných termoizolačných vlastnostiach vzduchu. Ten musí byť dobre uzatvorený, aby nemohol voľne prúdiť. To docielime ďalšou vrstvou oblečenia, ktoré spolu s okami sieťky vytvorí nad pokožkou vzduchové kapsule. Je v podstate jedno, akú druhú vrstvu použijeme, hlavné je, aby mala priliehavý strih. Odskúšané mám ďalšie termo (merino, polyester), mikrofleece a softshell. Okrem termoizolačného efektu je výborný aj odvod potu prostredníctvom vlákien sieťky, taktiež vodná para vďaka okám nemá prekážky a môže hneď vnikať do druhej vrstvy, ktorá ju transportuje ďalej. Výsledkom je pocit sucha aj pri veľkej záťaži, sieťka totiž nechladí a zároveň oddeľuje pokožku od prepotenej druhej vrstvy.

Materiál a vyhotovanie

Tričko je vyrobené z vlákna Meraklon Isolfil – ide o polypropylén s veľmi nízkou absorbciou vlhkosti. Veľmi dobre preto transportuje pot od tela a taktiež rýchlo schne. Strihovo ide o dlhorukávové termotričko klasického tvaru, privítal by som však o niečo dlhšie rukávy vzhľadom na typ mojej postavy. Šedá sieťka je pri krku a na spodu ukončená úzkym bielym lemom, rukávy majú bielu manžetu. Všetky švy sú ploché a pri nosení neprekážajú. Dojem z kvality vyhotovenia je veľmi dobrý, šitie je presné, tkanie očiek sieťky taktiež. Jedinú trčiacu nitku som objavil pri šití visačky (viď obrázok).

Skúsenosti

Počas testovania sa mi Dry sieťka najviac osvedčila pod merino termotričkom, z ktorého nie som taký nadšený, ako predavači v obchodoch. Súčasný boom vlny v outdoore považujem tak trochu za módny trend. Nespornou výhodou merina oproti syntetike je, že nesmrdí ani po dlhšom čase, avšak na pokožku nie je také príjemné, ako napr. polyester. Čo je ale ešte horšie, často som v ňom mal pociť vlhka, najmä po väčšej fyzickej námahe. Použitím Dry sieťky sa však tieto neduhy veľmi výrazne znížili a túto kombináciu považujem za ideálnu ako z hľadiska termoizolácie, tak aj z pohľadu odvodu potu. Pri skialpe väčšinou stačilo pridať windstopperovú vestu, alebo v prípade horších podmienok hardshell bundu.

Ďalšou testovanou kombináciou bol mikrofleece a pod ním sieťka. Vhodné do nižších teplôt spolu s vestou alebo bundou podobne, ako pri kombinácii s merinom. V tomto prípade sa však prejaví horšia priedušnosť fleecu a na pokožke ostáva viac potu. Ten však nechladí tak, ako by sa dalo očakávať – vďaka sieťke je medzi fleecom a pokožkou dobrá mikroklíma.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Poslednou testovanou kombináciou bola softshell bunda priamo na sieťke. V tomto prípade to však nedopadlo tak pozitívne, pretože bundu zvyknem rozopínať, kvôli odvetrávaniu – a to hneď začal voľne prúdiť vzduch a bola mi zima. Ak som však sofshell obliekol až na merino+sieťka, bolo to OK, najmä v nižších teplotách.

Keďže sieťka je zo syntetického vlákna, čakal som, že bude po dvoch dňoch poriadne smrdieť. To sa nestalo a periem ju asi tak často ako merino.

Voči tričku mám iba dve výhrady – prvou je už spomínaný strih, kde by som privítal dlhšie rukávy. Druhou sú biele manžety, čo nepovažujem za príliš šťastné riešenie – po pár dňoch vyzerajú dosť odpudivo, aj keď je zvyšok trička ešte úplne v pohode.

Záver

Odporúčam ako doplnkovú vrstu pod klasickú termobielizeň, najmä pod merino vlnu. Zlepšuje termoizoláciu, zvyšuje komfort nosenia a zabraňuje pocitu vlhka po veľkej fyzickej námahe. Je ideálne najmä pre zimnú turistiku, VHT, bežecké lyžovanie a skialpinizmus. Cyklisti ho v chladnešom období pod dresom taktiež ocenia.

Diskusia k článku 8 príspevkov
Dry – termobielizeň zo sieťky 18/03/08 15:08 8 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Test Termoska Thermos Stainless King 1200 ml Termosky asi nie sú niečo, nad čím by sa dala robiť veľká veda. Majú za úlohu udržať nápoj teplý alebo studený a vyššie očakávania od nich ľudia veľmi nemajú. Na trhu nájdeme kopec rôznych typov fliaš špeciálne … » celý článok 19/05/21 Dominik Chňapko Ostatné
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie ... » viac 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Rozhovor Pavel Krajčí: Túto zimu bolo 40 lavín s účasťou človeka Tohtoročná skialpinistická sezóna sa vo väčšine národných parkov skončila. Skialpovať sa dá ešte v Nízkych Tatrách, kde to návštevný poriadok umožňuje do konca apríla. Pohybovať ... » viac 16/04/21 Soňa Mäkká Rozhovory
Najnovšie články autora
 
Podcast O sto rokoch horolezectva s Tónom Pacekom Slovenský horolezecký spolok JAMES tento rok oslavuje 100 rokov od svojho založenia. S jeho súčasným predsedom Tónom Pacekom sme sa rozprávali o tom, ako spolok vznikol, aké najväčšie úspechy dosiahlo slovenské horolezectvo, aké … » celý článok 02/05/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na ... » viac 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili ... » viac 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Dry – termobielizeň zo sieťky 18/03/08 15:08 8 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • Dry
 • Model
  • Net line, tričko s dlhým rukávom
 • Typ
  • termobielizeň, sieťka
 • Materiály
  • Meraklon Isolfil
 • Páči sa mi
  • termoregulácia, odvod potu, nesmrdí, ideálny doplnok pod merino
 • Nepáči sa mi
  • manžety bielej farby, rukávy by mohli byť dlhšie
 • Infocena
  • 40.26 €
 • Hodnotenie
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.73