Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Skialpinistický areál Červenec

Diskusná téma K článku: Skialpinistický areál Červenec

Skialpinizmus patrí k obľúbeným športovým činnostiam, vykonávaným na území Tatranského národného parku. Návštevný poriadok TANAP-u usmerňuje tento šport do vyhradených lokalít, kde možno absolvovať mnoho lyžiarskych túr. Medzi oficiálne skialpinistické areály patria: Veľká Zmrzlá dolina, Studené doliny, Mlynická dolina - Solisko, Žiarska dolina, planina Červenec a Roháčska dolina.

Tono

Vyborny clanok Tomas! Dal mi inspiraciu na buducorocnu zimu turu, podobne ako foktky z Tufnej od LubaO a PetraS. Tento rok to uz nepojde, ale verim, za buduci si to vsetko vynahradim. Pekne foto k clanku!

Funttomas - autor

Ahoj Tono,
ďakujem. 13 záberov je mojich. Zvyšok ako si sa určite dočítal, patrí okruhu mojich známych, čo to tam prebrúsili na skialpoch. Široké zázemie Červenca mám nespočetne veľakrát pobehané hlavne pešo vrátane zimy. Uplynulý víkend som s partiou išiel na Sivý vrch pomocou snežníc. Ale na samotný vrchol sme ich zhodili a vystúpili pešo s cepínom, lebo tam to bežne nejde ani na skialpoch. Okrem skialpovania sa tam dajú robiť parádne snežnicové túry. Prípadne sa dá aj bežkovať (mám to odskúšané), ale to už sú trochu náročnejšie terény na bežky. A hlavne, keď niekto príde na chatu pomocou bežiek, tak je tam hotová atrakcia medzi toľkými skialpinistami :-)
Skrátka Červenec je pravý zimný raj vysoko v horách.

Lubo

... uplynuly vikend som sa so Sonou mal pridat k Tomasovi na Cervenec, avsak blba chripkova vlna mi skolila a musel som ostat doma. des a hroze tu teraz kukat tie fajne foto :"-(

Funttomas - autor
  1. februára 2007 sa budú konať na Chate pod Náružím v Červenci a Bobroveckej Vápenici skialpinistické preteky – Rallye Červenec 2007, ktoré sú zaradené do kalendára Slovenského pohára v skialpinizme. Bližšie o pretekoch sa dočítate na james.bobrovec.szm.sk$ret
Funttomas - autor

Na TATRY.CZ vyšiel zaujímavý článok o Západných Tatrách - tatry.cz/…/20-let-rozsireni-t…. Kuriozitou je, že za titulnú fotku článku zvolil Ondra Bílek takmer totožný pohľad na Západné Tatry zo Sivého vrchu, podobne ako som zvolil ja titulnú foto pre môj príspevok o skialpinizme na Červenci. Žeby to bol jeden z najfotogenickejších pohľadov na Západné Tatry alebo je to len náhoda? Predsa výhľadových bodov v pohorí je nespočetne veľa.

Harvi

pekny clanok, prehladne spracovany, ja som bol na chate tiez v tom case co autor, jedinne co by som mu vytkol je popis fotiek-Mala kopa na popisoch fotiek je v skutocneosti Velka kopa, inak OK.

Funttomas - autor

Harvy:
ďakujem za pochvalu.
Veľmi ti odporúčam pozrieť si akúkoľvek (aj starú) turistickú mapu Západných Tatier. Viem presne na čo narážaš. Ako pravidelný návštevník chaty, občas aj chatárska výpomoc a takmer domáci (na podhorí mám blízku rodinu) viem, že pravidelné lyžiarske preteky – Cena Červenca štartujú z vrchu MALÁ KOPA a nie Veľká Kopa ako to s obľubou hovoria domáci (česť výnimkám), ktorí mapu tejto oblasti nepotrebujú. Na čo by aj. Tiež to tam mám už tak zbehané, že mapu nevyťahujem, ale ako geograf si terén rád popozerám aj v mape. Je smutné, že domáci (bez urážky) nemajú jasno v tom, čo majú rovno „nad humnami“. Za správny prívlastok MALÁ svedčí aj nadmorská výška Malej Kopy (1637 m) v porovnaní s výškou Veľkej Kopy (1647 m). V každom slovenskom pohorí je to tak, že Veľký Rozsutec je vyšší oproti Malému Rozsutcu, Veľký Kriváň tiež v porovnaní s Malý Kriváňom, Veľký Choč s Malým Chočom, Krížna s Malou Krížnou, Salatín s Malým Salatínom, Baranec s Malým Barancom a takto môžem pokračovať ešte dlho ďalej. Vizuálny pohľad zo sedla Predovratie môže byť tiež trochu mätúci, lebo Malá Kopa (južne od sedla) naozaj pôsobí „väčšie“ ako susedná Veľká Kopa (severne od sedla), ktorá opticky splýva s mohutným masívom vrchu Ostrô, ktorý je hneď za Veľkou Kopou. Prakticky vrch Veľkej Kopy úplne splýva s pyramídovým obrysom vrchu Ostrô. Celú južnú rázsochu Sivého vrchu je možné vidieť ako na dlani z vyhliadkového miesta na štátnej ceste medzi Oravou a Liptovom (Huty – Lipt. Matiašovce) od parkoviska (vyhliadka Savoš) pod vrchom Holica.

Harvi

Cau tomas, dakujem, ze si ma uviedol konecne do obrazu, ked ti mam pravdu povedat, nikdy som sa v podstate do mapy tejto oblasti poriadne nepozeral, reku poznam to dobre od malicka, vsetko mam pochodene niekolkodesiatokkrat, neni o com a od malicka som bol instruovany starkym, rodicmi, kamaratmi a domacimi „odbornikmi“tak, ze mala kopa bol pre mna vzdy kopec oproti chate na vrchole so skalou-ten co sa lyzuje/ide tadial aj neznackovany chodnik od chaty na babky/ a velka kopa ten kopec, odkial su preteky cena cervenca. Aj mne to bolo niekedy dost divne , lebo ta mala kopa, co sme si mysleli ze je mala kopa je len vlastne bocny hreben vybiehajuci z hl. spojovaciehohrebena medzi babkami a skutocnou malou kopou.vcera ked som ti napisal ten komentar mi to nedalo a pozrel som sa do mapy a fakt, mas pravdu, no je to smutne, ze my domaci to nepozname, no nic, odteraz budem vsetkych instruovat tak, ako je to spravne. Maj sa.

Funttomas - autor

Ahoj Harvi,
tiež som behal po Červenci už ako malý „špunt“. A do teraz som tam bol už nespočetne veľakrát.
Práve ten kopec so skalou priamo nad chatou je vrch Náružie, podľa ktorého dostala chata v Červenci pomenovanie – Pod Náružím. Okrem mena Náružie sa tento výbežok so Malej Kopy so skalou prezýva: Skala alebo Hrádok podľa charakteristickej „dvojvežovej“ siluety vápencovej skalky pri pohľade zo zelenej značky (Babky – sedlo Predovratie). Ako prevenciu pred nedorozumením na chate radšej hovorím iba „Kopa“, ako sa dohadovať, že či idem na Veľkú alebo Malú Kopu.

Harvi

Cau tomas, nedalo mi to a rozpraval som sa este s jednym kamaratom, ochranarom, ktory sa prave zaujima o historiu tamojsej oblasti, dospeli sme k nazoru, že oficialny geografi sú
geografi a ludia čo po stároča žili a pásli statok a ovce okolo kôp - z
nich nikdy staré pastierske názvy nevykoreníš. Zabúda sa na históriu a
pri zapisovaní oficianych názvov do máp by sa malo vyjsť do terénu a
hlavne do podhorských dedín a na prieskum medzi ludí. Starí ludia, pastieri, drevorubaci, ktorí uz pred davnymi casmi zili a pracovali v tamojsej oblasti pouzivali nazvy, ktore sa zachovali dodnes a tie vlastne pouzivame my ako domaci aj teraz, mali pomenovany kazdy kopcek, kazdy zlab a dolinku, vela nazvov vsak uz vymizlo, ked stari ludia pomreli, no niektore sa zachovali podnes. mapy tamojsej oblasti su len niekolko desiatok rokov stare, robili ich geografi ale nazvy ktore sa dedili z generacie na generaciu su stare niekolko storoci./napr. Salatin v Zapadnych tatrach sa pred tym volal Velky vrch, aj moj otec ho tak vzdy nazyval/. historia je zrkadlo a základ každeho naroda... , tak asi tolko.harvi

Jano

Harvi, zaujal ten Velky vrch, lebo ja som videl staru mapu, kde pod tymto menom figuroval Baranec. A zase Maly Baranec sa volal iba Baranec. Takisto mi tieto nazvy potvrdili niekolki starsi ludia z L. Jana. Inak, mne by sa nazov Velky vrch pre Baranec celkom pacil- a myslim, ze kazdy, kto sa nan pozrie z Liptova mi asi da za pravdu.

Funttomas

Ahoj Harvi,
predpokladám, že ten ranger bol Ballo z Bobrovca. To je veru odborník na slovo vzatý. Pozor! Geografom je aj on ako znalec viacerých prírodných vied. Myslel si topografov a kartografov. To mi ani nemusíš písať, že pri ich práci sa zanesie do máp mnoho nedostatkov a nezrovnalostí s miestnymi pomenovaniami. A nie vždy rešpektujú ľudové názvy (Ťažká/Česká dolina). Takých prípadov máme na mraky. Ale toto nie je prípad práve Veľkej a Malej Kopy. Topografické a kartografické chyby vznikajú inak a nie zámenou mien dvoch susedných vrchov. S takým prípadom som sa zatiaľ nestretol. Nebudem písať opäť to isté o nadmorských výškach dvoch vrchov, ale po názorný príklad netreba chodiť ďaleko od Kôp. Hneď susedné dva vrchy severne od Kôp nesú názov Malé Ostré (Malé Ostrô) a Ostré (Veľké Ostrô).
Druhá vec je, že na Červenci sa už nepasie. Práve to môže byť dôvodom zámeny prívlastkov pre Kopy u domáceho obyvateľstva, ktoré sa tam už nepohybuje každodenne. Je niečo iné, keď pastier z Červenca ukáže na ten či onen kopec priamo na paši: „Tam je Veľká Kopa“. Ako keď sa o Malej Kope rozprávajú dole na podhorí, odkiaľ vrch nevidno a iba ústnym popisom ho lokalizujú (možno dobre, možno chybne pochopené).
Prednedávnom som robil aktualizáciu turistických rázcestníkov pre HikePlanner hiking.sk/…/sluzby-hikeplanne… práve v oblasti Červenca, Jaloveckej a Bobroveckej doliny. Tak presný miestopis v tejto oblasti nie je zaznamenaný na žiadnej doteraz vydanej turistickej mape. Mnohé rázcestia v súčasných mapách ani priamo v teréne nemajú či už oficiálny alebo neoficiálny názov. Práve naša databáza na HIKING.SK je vďaka ľuďom z autorského kolektívu nášho webu a ich znalostí určitého územia vždy o krok vpred pred výrobcami papierových máp.
So starým pomenovaním Baranca ako Veľkého vrchu je to pravda. Písalo sa to aj v starých Krásach Slovenska. Je to veľmi výstižné meno pre tak obrovský vrch Západných Tatier s mohutnými rázsochami Klinovatého a Holého vrchu.

Funttomas

V sobotu 10. marca 2007 sa uskutoční 37. ročník verejného lyžiarskeho preteku v obrovskom slalome s názvom Cena Červenca o putovný pohár starostu obce Bobrovec. Pretekárska trať: Malá Kopa – Chata pod Náružím. Prezentácia pretekárov je do 7.30 do 9.00 h v jedálni Chaty pod Náružím za štartovný poplatok 60,- Sk. Ale na štart (vrchol Malej Kopy) od chaty s prevýšením 217 m si treba vyšliapať pešo :-) lebo tam žiadny vlek nie je. A z podhoria (Bobrovecká Vápenica) na chatu je to ďalších 715 m stúpania, čiže všetkých zúčastnených čaká poriadny športový výkon.

Raymond

neviete niekto ako je to tam uz teraz zo snehom?cital som na hzs sk ,ze hore je uz od 45do 80cm snehu ,chapem ,ze to bude asi na hrebeni,len ci nahodou sa to tam uz nerozbehlo,tento rok tam chcem ist prvy krat,moze mi niekto povedat ako priemrne su dlhe tie zjazdy s okolitych kopcov?:-))),dakujem

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Výlety okolo Melku Dobrý výlet v tomto ročnom období. Pekné sú veru mnohé tie stavby. Určite by im to pristalo aj so snehom. Ale tento február sme o ňom v nižších polohách mohli l …

nová téma