HZS :
Upozorňujeme všetkých návštevníkov hôr, že vplyvom tlakovej výše, inverzného počasia a s tým spojeným oteplením aj v najvyšších polohách našich hôr sa na povrchu snehu vytvorila tvrdá ľadová vrstva. Pohyb v horskom teréne je tak veľmi nebezpečný, neodpúšťajúci ani jednu chybu, či zaváhanie. Bez kvalitného vybavenia (stúpacie železá, turistický čakan) je pohyb v takomto teréne vyslovene hazardovanie so svojím životom. Verejnosti odporúčame dôkladne zvážiť svoje schopnosti a skúsenosti s pohybom v horskom teréne.


Upozornenie pre návštevníkov horských oblastí
hzs.sk/…/upozornenie-pre-navstevnikov-horskych-oblasti-24…


28/12/17 13:35 jjano :
ak máš ruky v pútkach v nelavinóznom ternéne, tak ak sa zachyti palička medzi korene alebo kamene, môže ťa to zhodiť.
Takže na nordic walking a podobne aktivity v slusnom terene : putka ano


JJano, dakujem za poucenie, ako sa mam pohybovat s palickami na beznej ture. Lutujem, ale nadalej budem pouzivat sposob, ktory nie je “bezny”...


Teraz sa podmienky este zhorsia, lebo na ten lad nasnezi: hiking.sk/…/v_tatrach_bez_maciek_a_c?ref=tit&rn=1…


Nemal som na mysli konkrétne správy či dátum, hoci aj po tom, čo sa zabili 4 turisti, tak na ďalší deň prebiehali ďalšie záchranky, našťastie už bez smrťákov. Podobné to bolo v januári 2016, kedy bolo smrteľných úrazov ešte viac a ľudia správy stále nechápali a čierna séria pokračovala.
Inak HZS mala vyvesenú výstrahu už pred najhoršími udalosťami.


Veľa tých ľudí sa zamorduje v úplnej nevedomosti. “Však sme len chceli vyjsť na chatu.” To pripomína výrok - “Nevedel som, že je nabitá.”
Darmo deň predtým bolo v správach, že sú nebezpečné podmienky. Im to jednoducho nedochádza.
Možno by sa mali v škole učiť základy prežitia v horách, inak naozaj vychovávame adeptov na Darwinovu cenu.


jjano:
por.M.Červienka: Ľad je tam taký, že keď idete po ňom mačkami, ostávajú asi trojmilimetrové ďubky, takže žiadna stopa. Je to úplne betónové. Do vrtuľníka sme nasadali s mačkami na nohách a vysadali s čakanmi v ruke, aby sme sa najprv zapichli,“ vysvetlil.
spis.korzar.sme.sk/…/zachranari-zavriet-tatry?ref=njctse…


Márnosťšedivá, mne to už pripadá horšie ako v škôlke :) (Nie na HIKING, ale na Slovensku). Veď keď nie sú podmienky, tak tam neleziem, nie? Pokiaľ mám skúsenosti, výbavu (obutú a oblečenú), tak zhodnotím situáciu a v prípade, že ju vyhodnotím, ako relatívne bezpečnú, tak môžem ísť. V opačnom prípade (mačky v batohu, atď.) je to len prirodzená selekcia rozumovo menej zdatných jedincov a proti tomu ja nič nemám.


RoL, nebavíme sa o lavinóznom teréne. Na normálnej zimnej túre máš bežne ruku v pútku a to aj na svahu, kde keď stratí balans, tak sa šmýka desiatky metrov...


Už to v rozhovore s riaditeľom HZS opravili.
Ale aj naďalej nie je jasné, o akých mačkách obaja hovoria a podľa mňa je to dôležité. Pretože ak sa človek neznalý začne gúgliť, že koľko stoja mačky a zistí, že pod 100 € sa nedostane, tak začne špekulovaťm že pôjde bez nich, lebo si ich predsa na tých prá výletov za rok nebude kupovať.
Keby však záchranári jasne formulovali, či ide o turistické mačky, ktoré stoja do 30 €, tak by si ich iste kúpilo viac ľudí a pritom na bežnú zimnú turistiku stačia.


PaliT - suhlas s palickami, az na to, ze sa "ruka obvykla nachadza v putku". To hadam nie...


Začnime tým, že od SME nemôže nikto očakávať, že sa im akokoľvek dobre mienenú radu, podarí odovzdať čitateľom nesprznenú, či v rozumnom kontexte.
Paličky sú dobrá prevencia, lebo zvyšujú stabilitu pri chôdzi, znižujú tak riziko zakopnutia s následným pádom.
Na brzdenie samotného pádu sa príliš nehodia, to potvrdzujem, keďže sme s tým pri nácviku brzdenia experimentovali. Hrot paličky má dosť biedny brzdný účinok a navyše sa ruka nachádza obvykle v pútku palice a v rýchlosti ju vyslobodiť a preručkovať k hrotu je veľmi ťažké.
Ak už dôjde k pádu, pomôže už výhradne čakan a schopnosť ho použiť do sekundy po začiatku pádu.
Týmto tvrdením sa nechcem dotknúť nikoho zo svätých, či anjelov strážnych.

