Farby jesene a Solisko
Túra

Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom

17. 06. 2019
Keď príde do hôr jeseň a začne farbiť všetko svojou pestrou paletou, každý okamih v nej strávený je dvojnásobne krásny. Pre mňa bol taký posledný septembrový deň v roku 2016, ktorý som strávila na vychádzke v slnkom zaliatych Vysokých Tatrách s dcérkou. Výber trasy sme podriadili tomu, že sme mali v nosiči 7-mesačného svištíka, no aj tak sme chceli bližšie k vrcholom, bližšie k modrej oblohe a bližšie k slniečku.

Trasa

Štrbské Pleso – Chata pod Soliskom – Škutnastá poľana – Furkotská dolina – rázcestie pod Furkotou – Štrbské Pleso

Parkujeme na veľkom parkovisku pri TEŽ-ke, je niečo po jedenástej a parkovisko je z väčšej časti plné. Nabalíme batoh a svištíka do nosiča. Okolie plesa je veľmi živé. Je tu určite najvyššia koncentrácia kočíkov vo Vysokých Tatrách. Necháme sa chvíľku viesť atmosférou začínajúceho sa víkendu, kým nenarazíme na modrú značku, ktorá nás odvádza z ľudského mraveniska na brehu plesa. Vnoríme sa do lesa a pomaly stúpame hore.

K chate pod Soliskom

Čerstvý vzduch a monotónna chôdza Tomáška uspávajú a my sa venujeme iba okolitej prírode. Neveľký úsek lesom mi pripomína Tatry môjho detstva, chodníky plné napadaného ihličia, pretkané koreňmi storočných stromov, chladivý vzduch pod vysokými starými smrekmi a borovicami. Keď sa z neho vynoríme, vidíme okolité štíty dnes tak ostro, akoby im niekto kontúry vykreslil čerstvo zastrúhanou ceruzkou. Obloha je modro modrá. Pestrosť farieb na obraze by bola gýčová, no tu v realite slnečného jesenného bezoblačného dňa je to dych vyrážajúca krása. Okolité ihličnaté stromy v teplom vzduchu púšťajú živicovú vôňu, dýcham z plných pľúc. Aj svištík vystrčí hlávku z nosiča a ešte ospalími očkami pozerá okolo.

Kráčame skalnatým chodníkom hore otvorenou planinou. Po pravej ruke vidíme sedačkovú lanovku a štíty lemujúce Mlynickú dolinu. Spätný pohľad dolu ponúka Štrbské pleso, Podtatranskú kotlinu a v pozadí v opare kontúry Nízkych Tatier. Okolitá kvetena hra všetkými farbami, vyhrávajú všetky odtiene zelenej a červenej. Vystúpame cez niekoľko "poschodí" k chate pod Soliskom. Chodník hore na Predné Solisko je obsypaný výhľadov chtivých turistov. No v tomto počasí sa nemôžeme čudovať takémuto veľkému záujmu. Sme vo výške 1835 m.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Svištík sa nepokojne mrví a je jasné, že potrebujeme pauzu. Využijem chládok v chate, niečo pojeme, niečo vypijeme a obslúžime budúceho turistu. Po hodinke sa hotujeme ďalej.

Škutnastá poľana a Furkotská dolina.

Pokračujeme modrou značkou od chaty. Chodník vedie otvoreným skalnatým vysokohorským terénom, minieme studničku bez vody, plecháčik na retiazke na ňu trpezlivo čaká. Kráčame pomaly a opatrne aj s ohľadom na drobca. Pred nami sa otvára Furkotská dolina, Sedielková kopa, hrebeň Ostrej a pomedzi ne vytŕča svoj krivý nos sám veľký Kriváň. Na Škutnastej poľane pri smerovníku nezabudneme na povinné foto.

Pokračujeme žltou značkou dolu dolinou. O chvíľku po pravej ruke počujeme zurčať Furkotský potok, prišiel nás pozdraviť, aby nás zasa opustil. Chodník sa vinie pomedzi kosodrevinu, sem tam čučoriedie s materinou dúškou. Minieme obrovskú starú borovicu, prejdeme krátkym lesíkom, ocitneme sa na chvíľku v pralese zo starých popadaných stromov, potom pod uschnutými smrekmi, morom malinčia a sme pri smerovníku Pod Furkotou.

Pod Furkotou - Štrbské Pleso

Pre zmenu po červenej značke smerujeme opäť k Štrbskému plesu. Chodník je široký a otvorený, náš svištík si trochu pospal a opäť zvedavo vyzerá z nosiča. Okolo je pestrofarebná jesenná paleta. Po chvíľke už vidíme skokanský mostík a pomedzi stromy sa otvorí pohľad na hladinu Štrbského plesa. Potešíme oko pohľadom na jeho temnú hladinu a skratkou pomedzi stromy prejdeme priamo k nemu.

Ponáhľame sa k parkovisku. Živý náklad preložíme do autosedačky a rýchlo štartujeme. Chlapček už stráca trpezlivosť a očakáva splnenie svojich potrieb. Po 15 minútach sme doma a doprajeme mu všetko, čo si želá. S plným bruškom sa hrá na koberci a my si prezeráme krásne obrázky a tešíme sa z vydareného dňa.

Záver

Okruh nenadchne vysokohorských turistov, skôr je určený detvákom a tiež "klokanom" - rodičom s nosičmi.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 2 príspevky
Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom 19/06/19 00:47 2 príspevky
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar … » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Vyhliadkový okruh nad Veľkým Borovým Veľké Borové je malý milý koniec sveta. Hoci je v mysliach mnohých nerozlučne späté s neďalekými dolinami Prosieckou a Kvačianskou, v jeho okolí je mnoho ďalších nádherných miest. ... » viac 19/04/21 Jitka Švarcová Oravská vrchovina
Najnovšie články autora
 
Túra Tematínsky hrad a Tematínska lesostep Alebo mrazivý novembrový slnečný kúpeľ. Sobotnú ozdravnú vychádzku sme si naplánovali v papučiach a s teplým čajom v piatok večer. Kubko navrhol hrad Tematín v Považskom Inovci, ktorý je od Bratislavy približne hodinku jazdy autom. Aby sme sa aj … » viac 30/11/20 Daniela Mäkká Považský Inovec
Túra Na Čachtický hrad a Veľký Plešivec s deťmi Po minulotýždňových doslova monzúnových dažďoch tento víkend opäť nesľubuje ideálne počasie na turistiku. No aj naši dvaja turisti vedia, že neexistuje zlé počasie, iba zle ... » viac 26/10/20 Daniela Mäkká Malé Karpaty
Recenzia Hrady pre deti - 1.diel Slovensko je krajina mimoriadne bohatá na hrady, tie čarovné miesta na kopcoch, kde je možné popustiť uzdu fantázii. Niektoré sú krásne zachované, môžeme na nich stráviť veľa času na ... » viac 23/06/20 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Chata pod Soliskom a Škutnastá poľana s bábom 19/06/19 00:47 2 príspevky
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Vysoké Tatry (Tatranský národný park)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1835 m n. m. – Chata pod Soliskom

  • min: 1355 m n. m. – Štrbské Pleso

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 556 m

  • klesanie: 562 m

 • Vzdialenosť
  • 9 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 30.09.2016

 • Štart trasy
  • šírka: 49.1185 ° SŠ
   dĺžka: 20.0623 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.1185 ° SŠ
   dĺžka: 20.0623 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Chata pod Soliskom

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Štrbské Pleso (vlak TEŽ, zubačka, bus, lanová dráha na Solisko)


1.29 (0.84)