Výhľad na Belianske Tatry
Túra

Zo Ždiaru do Ždiaru cez Monkovu dolinu

02. 09. 2019
Začína naša letná dovolenka v Ždiari. Nemáme žiadne plány, ideme oddychovať a vychutnať si o desať stupňov nižšiu teplotu vzduchu ako bola v Bratislave. Pri večernej prechádzke Ždiarom objavujeme leták o súťažiacich hasičoch pri hoteli Magura. Hneď vieme, kam sa vyberieme na druhý deň. Listujem trochu internet a hasičov berieme ako hlavný bod programu po prechádzke dolným úsekom Monkovej doliny. Výlet sľubuje nenáročnú trasu, zaujímavé výhľady a pomenej turistov v našich pätách.

Trasa

Ždiar – Strednica (1020 m) – Monkova dolina (940 m) – Hotel Magura – Ždiar, Tatra (875 m) – Ždiar

Naša cesta začína priamo na penzióne v Ždiari. Bývame blízko horného konca dediny, kam sa aj v prvej etape výletu chceme dostať. Otáčame sa smerom doprava na hlavnú cestu a začíname stúpanie. Ešte pred odchodom uvažujeme, či berieme aj nosič, alebo to malé nohy zvládnu z väčšej časti samé. Nosič nechávame na izbe, uvidíme čo bude. Adam vstal tento deň príliš skoro, museli sme preto trochu prispôsobiť nástup na túru. Vyrazili sme o hodinu skôr, aby nezostal unavený ešte pred odchodom, to by sme s ním už asi nepohli. Úvodné stúpanie zvládol bez frflania a my sme sa jeho tempom čoskoro ocitli na konci Ždiaru, kde sme prekračovali Route 66 (Cesta slobody) a dostali sa k lanovkám.

Strednica (1020 m)

Ako každé iné lyžiarske stredisko v lete, aj toto oddychuje a čaká na prvý sneh. Prvé z dvoch stúpaní dnešného výletu máme za sebou. To druhé nás čaká až na konci a opäť až v Ždiari. Ľudia sa zastavujú na parkovisku strediska a fotia si Ždiarsku vidlu a Havran, dve krásne dominanty Belianskych Tatier. Na chvíľu odbočujeme zo zelenej značky, zbiehame svah a venujeme sa geocachingu. Odlovili sme pomerne rýchlo a pri zberných vodných nádržiach sme si dali malú desiatu. Popri vleku sa pod zjazdovkou napájame na zelenú značku. V príjemnom teréne kráčame popri posledných vlekoch, dostávame sa k potoku Biela, ktorý nás sprevádza po zvyšok cesty. Adamkovi sme sľúbili hádzanie kamienkov do potoka a naša psica tiež neodolala a trochu si v ňom polietala. Keď už všetky kamienky aj konáriky z okolia ležali vo vode, mohli sme sa spokojne pohnúť ďalej.

Zelená turistická značka je zároveň aj cyklochodníkom. Zopár cykloturistov sme aj stretli. Niektorí na vlastných, ešte poctivých, horských bicykloch, niekto na požičaných ebikoch. Mostíky sú tiež zábava, a tak postupne vylezieme a prelezieme každý, ktorý stretneme. Dnes sme mali pre Adama viacero ťahúňov, ktoré by ho mohli po trase lákať. Jedným z nich bol už spomínaný potok, ďalší tromf bolo zbieranie lesných plodov v podobe malín a jahôd. A tak sme kráčali a zastavovali sa a zastavovali sa a kráčali. Zjedli sme všetko na čo Adamkove oko padlo. Toto vychádzkové tempo mi ako tehotnej ženskej vyhovovalo. Také dovolenkové.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Rázcestník Monkova dolina (940 m)

Chvíľku po slniečku, chvíľu zase v tieni lesa. No stále s krásnymi výhľadmi na okolité veľhory. Dostávame sa k rázcestníku Monkova dolina. Sadáme, geocachingujeme a oddychujeme v malom prístrešku, kde si obzeráme fotky zvierat žijúcich v tejto oblasti. Presúvame sa bližšie k rázcestiu, kde sa krpec šantí a hrá sa na predavača zmrzliny. Veru osviežila by, keby ju predával naozaj. Postupujeme ďalej po zeleno-červenej trase. Malinký kúsok za rázcestím stretáme studničku. Dopĺňame vodu do fľašky, pijeme z rúk. Pre najmladšieho veľká radosť. Teším sa, že sa mu páči. Smerovníky hovorila, že máme pred sebou 45 minút a 2,4 km cesty a dostaneme sa na koniec doliny, na bod zvaný Ždiar, Tatra. No my sa asi po kilometri zastavujeme na hoteli Magura. Vo vnútri sa zastavil čas, no ceny sú príjemné vysokohorské. Dávame si kofolu a čakáme na hlavný bod dnešného programu. Hasičov!

Áno, dnešný deň sa na lúke pod hotelom Magura konala súťaž hasičov, ktorí absolvovali rôzne disciplíny. Toto bol hlavný ťahúň dnešného výletu. Stretnutie s hasičmi. Už len to, že prišlo niekoľko hasičských áut a všade behali hasiči, by úplne k radosti Adamka stačilo. No oni ešte behali aj s hadicami a striekali na terč. A to je pre malého budúceho hasiča už iný zážitok. K tomu skákací hrad a ihrisko a začala som rozmýšľať, ako dostaneme syna domov. Pri hoteli sme zotrvali dve hodiny, neponáhľali sme sa nikam. S malou dušičkou sa vydávame smerom dolu po asfaltke, ktorá nás dovedie približne do stredu Ždiaru. Každú chvíľu očakávame fňukanie, že Adam už nevládze. Mal by na to plné právo. No on kráča bez jediného negatívneho slova, zbiera s tatinkom maliny a hľadá v potoku malé vodopádiky.

Ždiar, Tatra (875 m)

Čoskoro sa ocitáme na konci doliny, pri zastávke Ždiar, Tatra. Obchádzame rozpadnutú budovu a napájame sa na hlavnú cestu. Toto je bod, kedy som si povedala, že ak sem dôjde náš syn po vlastných, tak klobúk dolu. No on si vykračuje ďalej. Hoci tempo klesá a prestávok na akúkoľvek činnosť, len nie chôdzu, je stále viac. Ale stále sa nepýta na ruky ani neprosíka svojho tatinka o odvoz na koni. Posledné kroky vedú cez Ždiar. A ide sa hore kopcom bez akejkoľvek výnimky. Začali sme si s Adamkom spievať jeho obľúbenú turistickú pesničku, a tak cesta ubiehala aj na poslednom úseku.

Záver

Som neskutočne pyšná na svojho syna. Vo svojich ani nie troch rokoch zvládol necelých 8 km a posledný úsek ku penziónu sme si zo srandy ešte aj súťažne vybehli. Kto bude prvý. Jasné že on. Okrem prvého a posledného stúpania sa celá túra niesla v duchu pokojnej prechádzky. Žiadny náročný terén. Výlet sa dá absolvovať v oboch smeroch a posledný úsek sa dá nahradiť jazdou autobusom. Pre prípad krízy, sme mali aj ten v zálohe. My sme výlet natiahli na 7 hodín, na penzión sa vrátili o štvrtej poobede. Je samozrejmé, že zdatní turisti by to zvládli oveľa, oveľa rýchlejšie. Chceli sme si užiť prvý deň dovolenky v Belianskych Tatrách a chceli sme si ho užiť všetci rovnako. A to sa nám aj podarilo.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 1 príspevok
Zo Ždiaru do Ždiaru cez Monkovu dolinu 06/09/19 18:55 1 príspevok
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Cez Medvediu skalu na rozhľadňu Kukla s deťmi Na rozhľadňu Kukla som už dlhšie plánovala ísť s deťmi. Vždy som ale pozerala okruh cez Červený kameň. Ten mi však prišiel na malé deti náročný. Až som náhodou objavila úplne nenáročnú trasu cez Medvediu … » celý článok dnes Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Zadnou dolinou popri riečke Hnilec Zadná dolina predstavuje jednu z prístupových ciest na Kráľovu hoľu. Je menej frekventovaná než iné, no oplatí sa prejsť ňou. My sme si ju vybrali za cieľ detskej túry aj kvôli riečke ... » viac 24/05/21 Soňa Mäkká Nízke Tatry
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie ... » viac 17/05/21 Danka Laciková Malé Karpaty
Najnovšie články autora
 
Túra Zo Ždiaru do Ždiaru cez Monkovu dolinu Začína naša letná dovolenka v Ždiari. Nemáme žiadne plány, ideme oddychovať a vychutnať si o desať stupňov nižšiu teplotu vzduchu ako bola v Bratislave. Pri večernej prechádzke Ždiarom objavujeme leták o súťažiacich … » celý článok 02/09/19 Karolína Dobiašová Vysoké a Belianske Tatry
Túra Dolné diery a Chleb s deťmi Hľadáme kompromis medzi tým, po čom nám srdce piští, a tým, čo nám dovolia fyzické sily najmenšieho člena. Nosič by bol fajn kompromis, no akosi si poslednú dobu užívam viac výlety, ... » viac 12/08/19 Karolína Dobiašová Malá Fatra
Túra Prechádzka na rozhľadňu Hniezdo a Bobrí hrad Iba malý kúsok od obce, kde bývame už päť rokov a dozvedeli sme sa o ňom až teraz. Po dlhých dažďoch sme čakali na vhodnú príležitosť a v prvé pekné, takmer letné dni sme sa ... » viac 22/07/19 Karolína Dobiašová Podunajsko
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zo Ždiaru do Ždiaru cez Monkovu dolinu 06/09/19 18:55 1 príspevok
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Tatry - Východné Tatry - Belianske Tatry a Podtatranská brádza (Ždiarska brázda)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1020 m n. m. – Strednica

  • min: 875 m n. m. – Ždiar, Tatra

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 178 m

  • klesanie: 178 m

 • Vzdialenosť
  • 8 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 28.07.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 49.2749 ° SŠ
   dĺžka: 20.2454 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.2749 ° SŠ
   dĺžka: 20.2454 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Studnička pri rázcestníku Monkova dolina, reštaurácia hotela Magura

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Ždiar (bus)

0.71 (0.29)