Národný park Ojców
Túra

Národný park Ojców

04. 05. 2020
Koncom marca 2019 sme na predĺženom víkende u susedov v poľskom Krakove. Po prvom dni spoznávania mesta a druhom dni v soľnej bani Bochnia, sa v tretí deň stretávame s našou poľskou kamarátkou Honoratou, aby sme si urobili spoločný výlet do Národného parku Ojców.

Ojcowski Park Narodowy (Národný park Ojców) v Krakovsko-čenstochovskej vrchovine (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) sa nachádza asi 16 km severne od Krakova. Predmetom ochrany je údolie riečky Prądnik a jej pravý prítok Sąspówka. Je to veľmi rozmanitá oblasť s nadmorskou výškou 300 – 515 m, plná skalných vápencových útvarov, jaskýň a dokonca aj hradov, ktoré sa tu volajú „orlie hniezda“. Tiež sa tu vyskytujú ponory a vyvieračky. Najmenší poľský národný park (výmera 21,46 km²) bol založený v roku 1956, s administratívnym centrom v dedine Ojców. Niet divu, že malebná oblasť dostala už dávno pomenovanie „poľské Švajčiarsko“, skaly a skalky tu tvoria veľmi peknú scenériu.

My sa vyberieme na okruh cez najzaujímavejšie miesta oblasti. Honorata bude našou sprievodkyňou.

Trasa

Czajowice – Brama Krakowska – náučný chodník Jaskinia Ciemna – Góra Okopy – Igla Deotymy – rybníky – Czajowice

Krakovská brána

Z Krakova sa presúvame autom do dediny Czajowice, kde na vyhradenom parkovisku na konci dediny nechávame auto. Keďže je marec, tak sa parkovné nevyberá, počas sezóny je ale potrebné počítať s platením. Dnešný výlet je tak trochu netradičný – nezačneme stúpaním, ale klesaním. Údolie Prądnika je zarezané do krajiny, a tak na začiatok musíme zostúpiť na dno doliny. Staršia 2,5-ročná Dita ide časť trasy sama, mladšia polročná Vilma sa mi nesie na hrudi.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Pohodlným chodníkom po modrej značke, míňajúc skalné útvary a aj jedno skalné okno, schádzame k jednému z významných miest oblasti – Brame Krakowskej (Krakovská brána), asi 15 minút od parkoviska. Skalná brána vysoká 15 metrov je častým cieľom vychádzok aj v tomto ročnom období. Napriek koncu marca sa príjemne opiera slniečko, a tak si užívame jeho lúče na neďalekej lavičke a pozorujeme ľudí a okolitú prírodu. Neďaleko je voľne dostupná jaskyňa Krowia, rovno za nami je Źródło miłości (prameň lásky). Vďaka holým stromom vynikajú vápencové skaly a mne celkom intenzívne pripomínajú naše Súľovské skaly.

Rukavica

V našej trase pokračujeme asfaltovou cestou po toku Prądnika smerom na juh. Riečka, či skôr potok tu pekne meandruje stredom údolia a vôkol neho sú parádne skalky. Míňame občerstvenie aj s detským ihriskom, ale nezastavujeme sa. Za pár chalupami ďalej v údolí opúšťame asfaltku a začíname stúpať náučným chodníkom „Jaskinia Ciemna-Góra Okopy“ (zelená turistická značka). Prvý výhľadový bod do údolia, nechýba panoramatická fotka aj s popiskami. Na kopci Okopy stál kedysi hrad, dokazuje to archeologický prieskum, ale zachovali sa len valy matne rozoznateľné v teréne. Ďalšia vyhliadka, ďalšia panoramatická tabuľa. Majú to tu pre turistov pekne pripravené. Ani sa nenazdáme (alebo aj nazdáme, tempo s malými deťmi nie je závratné) a sme na vyhliadke nad „Rukavicou“, skalou Rękawica, ktorá pripomína naozaj rukavicu s piatimi prstami. Neďaleko nej je vchod do Temnej jaskyne (Jaskinia Ciemna), ktorá je jedným z významných poľských archeologických nálezísk. Nanešťastie je otvorená až od apríla, a tak si môžeme pozrieť len priestory okolo vstupu. Vedľa jaskyne je ešte jedna pekná vyhliadka na údolie, a potom klesáme chodníkom dole k riečke.

Skalná ihla

Opäť kráčame asfaltkou, tentoraz proti prúdu Prądnika. Chceme prísť k neďalekým rybníkom, kde má Honorata vytipovanú reštauráciu pre náš neskorý obed. Cestou sa ešte pristavujeme pri ďalšej známej skale – Igla Deotymy. Skala pripomína svojim tvarom ihlu, pomenovanie dostala po poľskej poetke Jadwige Łuszczewskej, ktorá mala prezývku Deotyma, a ktorá žila v 19. storočí v chalúpke vedľa skaly, pričom okolitá príroda ju inšpirovala v jej tvorbe.

Onedlho sme pri spomínaných rybníkoch. Je tu viac reštaurácií, ale vzhľadom na ročné obdobie nie sú všetky otvorené, pričom neskorého obeda chtivých turistov tu je neúrekom. Aj my máme smolu, že vytipovaná reštaurácia práve nefunguje. A tak sadáme k „Bocianovi“ (Bar pod bocianem), kde je tak plno, že si musíme prisadnúť k iným výletníkom, aj to len k vonkajšiemu stolu. Ešteže slnko stále trochu svieti. Na obed si dávame pstruhy (iné tu ani nemôže byť). Kým dojeme, tak je dolina v tieni. Predsa len, marcové dni ešte nie sú také dlhé. Poberáme sa na odchod, aby deťom nebola zima. Obídeme rybníky a stúpame do kopca smerom k parkovisku v dedine Czajowice. Stúpanie nás aspoň trochu na poslednom úseku zahreje. Približne v polovici trasy si všímam odbočku k jaskyni Łokietka, ktorú som si cestou dole nevšimla. Jaskyňa je ale tiež uzavretá.

Prešli sme dokopy 8 kilometrov, s 320-metrovým prevýšenia. Bežný turista tu za dve hodiny nemá čo robiť, nám s malými deťmi to pomalým výletníckym tempom trvalo 5 hodín.

Herkulesov kyjak a kaplnka na vode

Autom sa ešte presúvame o pár kilometrov ďalej k renesančnému hradu Pieskowa Skała, ktorý si pozrieme aspoň z diaľky. Skôr nás zaujíma ďalší skalný útvar neďaleko hradu - Maczuga Herkulesa mohli by sme to preložiť ako Herkulesov budzogáň alebo kyjak. Tridsať metrov vysoká skala totiž úplne pripomína spomínaný nástroj.

Úplne na koniec dňa sa zastavujeme pri architektonickej zaujímavosti pred dedinkou Ojców – pri Kaplici Na Wodzie (Kaplnka na vode). Hovorí sa, že kaplnku postavili medzi dvomi brehmi riečky Prądnik preto, aby obišli vtedajší zákaz stavania na miestnej pôde. Každopádne zaujímavé. Kaplnku si stíhate pozrieť aj v rámci pešieho výletu, ktorý popisujem vyššie, to len my s deťmi sme si to už takto zľahčili. A ak budete stíhať, nevynechajte fotogenickú ruinu gotického hradu priamo v Ojcówe, tú sme už nestihli, snáď nabudúce.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 10 príspevkov
Národný park Ojców 16/05/20 18:59 10 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Túlanie sa s deťmi okolo Plaveckého Podhradia V poslednej dobe sa snažím víkendovú túru s deťmi naplanánovať v rámci nami ešte neprebádanej oblasti. Dnešný výlet je naozaj nenáročný, zato bohatý na lúčne výhľady, či lozenie po skalách. … » viac včera Danka Laciková Malé Karpaty
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich ... » viac 10/05/21 Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár ... » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Najnovšie články autora
 
Túra Veľký Radzim s deťmi Začiatok leta 2020 trávime v Dobšinej. Každý deň si užívame krásnu prírodu na pomedzí NP Slovenský raj a Slovenského rudohoria – výlety, kešky, jaskyne... Po dovolenke sa zhodujeme, že najviac na nás zapôsobila túra na Veľký Radzim z Vyšnej … » viac 08/02/21 Andrea Morongová Revúcka vrchovina
Túra Dve detské túry pod Schneebergom Keď sa povie Rakúsko a dvojtisícovka blízko Bratislavy, určite vám ako prvý napadne Schneeberg. Asi pomaly niet turistického nadšenca z okolia nášho hlavného mesta, ktorý by na ... » viac 27/07/20 Andrea Morongová Svet
Túra Dunajské luhy – okolo Šulianskeho ramena Pandémia zamiešala aj našimi turistickými plánmi. Odporúča sa necestovať a nestretávať sa s inými ľuďmi ani so staršími príbuznými. Našťastie výlet do prírody je povolený, ale v ... » viac 12/05/20 Andrea Morongová Podunajsko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Národný park Ojców 16/05/20 18:59 10 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Pohoria
  • Poľsko: Krakovsko-čenstochovská vrchovina (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) - Olkuska vrchovina (Wyżyna Olkuska) - Ojcovský národný park (Ojcowski Park Narodowy)

 • Počet dní
  • 1

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 320 m

  • klesanie: 320 m

 • Vzdialenosť
  • 8 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • jar

 • Dátum túry
  • 23.03.2019

 • Voda
  • bufety a reštaurácie

 • Doprava
  • Krakov (vlak, bus) - Czajowice (bus, platené parkoviská)


0.32 (0.17)