Modlivý důl
Túra

Skalný hrad Sloup a Modlivý důl

28. 09. 2020
Keď som videla prvýkrát na fotke Modlivý důl, povedala som si, že tam musíme ísť. Začiatkom mája sa nám to podarilo. Spojili sme to s obhliadkou sklárskeho mesta Nový Bor, skalného hradu Sloup, prešli sme skalnatým údolím až k tajomnému lesnému sakrálnemu miestu.

Nový Bor – Skalný hrad Sloup – Lesné divadlo – Modlivý důl

Nastupujeme na autobus v Liberci smer mesto Nový Bor. Mesto, ležiace na rozhraní Lužických hôr a Českého stredohoria, má dlhú tradíciu sklárskeho priemyslu, dnes je však už na ústupe. Z autobusovej stanice sa po červenej značke vydávame naprieč celým mestom k pieskovcovému masívu, kde sa vo výške tridsaťpäť metrov nachádza skalný hrad Sloup, ktorý je vzdialený asi štyri kilometre.

Prechádzka vedie cez tiché námestie okolo pamiatkovo chránených budov, okrajovými štvrťami a potom lesnou cestičkou. K hradu sa dá dostať autom, ale aj autobusom, pokiaľ nie je štátny sviatok. Prechádzka však nie je náročná, zvládnu to aj malé deti. Hrad Sloup bol postavený na strmých stenách skalnatého boku v 13. storočí. Zničili ho švédske vojská behom Tridsaťročnej vojny. Ruiny hradu sa potom stali útočiskom pustovníkov.

Okolo rozkvitnutých čerešní k lesnému divadlu

Okolie hradu je popretkávané vyhliadkami a turistickými okruhmi rôznych dĺžok, zväčša však nenáročné. My pokračujeme ďalej a mierime cestou olemovanou okrasnými rozkvitnutými čerešňami (zaľúbený pár v máji ťažko odolá bozku) k lesnému divadlu. Založili ho miestni nadšení divadelníci v roku 1920. Podarilo sa im vyčariť naozaj kúzelné miesto. Musí to byť neobyčajný zážitok ísť tam aj na divadelné predstavenie.

My sme si tam len pochutili na obede, keďže bolo skoro poludnie. Hoci je to túra nenáročná, jesť treba vždy. A tak sme sa pohostili zo zásob vytiahnutých z vaku. Všade naokolo je mnoho skalných útvarov. Niektoré z nich obývali mnísi, pustovníci alebo slúžili vojakom na pozorovanie ciest. Kým všetky jaskyne, skalné vyhliadky a rozhľadne prejdete, čas uplynie veľmi rýchlo a my sme ešte mali pred sebou náš cieľ.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Skalným údolím k pútnickému miestu

Mierili sme k pútnickému miestu Modlivý důl. Skalné previsy, pútnické jaskyne a vyhliadkové veže lemovali našu cestu. Počasie nám prialo, tak sme si užívali pohodové popoludnie. Cestou sme vybehli na jeden z najvyšších kopcov v okolí. Od vrchu Slavíček, ktorý má 535 metrov, bolo ku skalnej kaplnke blízko.

Keď som videla Modlivý důl bola som unesená. Divokosť prírody sa snúbi s posvätným pokojom. Koncom 18. storočia kňažná Alžbeta Kinská dala vytesať do pieskovca novú kaplnku. A naozaj, akoby sme sa vrátili v čase. Krása, pokoj a mystickosť vás očaria a už sa vám nechce ani pohnúť. K tichému miestu určenému k rozjímaniu znovu v roku 2016 obnovili púte. Čo je v Čechách zriedka vídané. Blízko kaplnky je malý symbolický cintorín horolezcov.

Je to pekná cesta plná rôznych zákutí. Deti sa vedia vyšantiť v lesnom divadle. Je možné vybrať si z rôznych okruhov, ktoré nie sú náročné. Oplatí sa tam znova prísť, určite by som nevynechala Samuelovu jaskyňu, ktorú sme si nestihli pozrieť.

Pokiaľ sa ti článok páčil alebo máš pripomienku, napíš nám do diskusie. Autor(ka) aj ostatní Hikingáči sa potešíme. Článku môžeš tiež pomôcť zdieľaním na sociálnych sieťach.
Diskusia k článku 5 príspevkov
Skalný hrad Sloup a Modlivý důl 22/10/20 12:16 5 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar … » viac 03/05/21 Jitka Švarcová Svet
Túra Z Tatr. Lomnice pod Slavkovský štít - útek pred hmlou Nenáročná túra, ktorú zvládnu aj menej trénované deti, vedie z Tatranskej Lomnice k vodopádom Studeného potoka a na Hrebienok. Okrem úvodu túry tu nie je žiadne prudké stúpanie a ... » viac 26/04/21 Soňa Mäkká Vysoké a Belianske Tatry
Túra Vyhliadkový okruh nad Veľkým Borovým Veľké Borové je malý milý koniec sveta. Hoci je v mysliach mnohých nerozlučne späté s neďalekými dolinami Prosieckou a Kvačianskou, v jeho okolí je mnoho ďalších nádherných miest. ... » viac 19/04/21 Jitka Švarcová Oravská vrchovina
Najnovšie články autora
 
Túra Skalný hrad Sloup a Modlivý důl Keď som videla prvýkrát na fotke Modlivý důl, povedala som si, že tam musíme ísť. Začiatkom mája sa nám to podarilo. Spojili sme to s obhliadkou sklárskeho mesta Nový Bor, skalného hradu Sloup, prešli sme skalnatým údolím až k tajomnému … » viac 28/09/20 Jana Hrehová Svet
Túra Lesné kúpalisko v Liberci Liberec a jeho okolie ponúka mnoho zaujímavostí. Avšak pokiaľ máte bábätko, ktoré si ešte len hovie v kočíku, tak sa z pohľadu turistu možnosti scvrkávajú. Avšak predsa sa tam niečo ... » viac 07/09/20 Jana Hrehová Svet
Túra Vodná nádrž Bedřichov s kočíkom V Libereckom kraji na severe Čiech sa rozprestiera pohorie Jizerské hory. Nachádza sa tu niekoľko priehradných nádrží, my sme si zvolili na výlet vodnú nádrž Bedřichov. Je to ... » viac 24/08/20 Jana Hrehová Česko
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skalný hrad Sloup a Modlivý důl 22/10/20 12:16 5 príspevkov
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  

0.31 (0.17)