Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Škodí skialpinista tatranskej prírode?

P.G.

Na začiatku apríla som napísal pre HIKING článok o lavíne storočia, v ktorom som podrobne opísal priebeh tejto zimy. Táto zima bola taká mizerná, že si na podobnú nepamätajú ani najstarší pamätníci a len ťažko mohla priniesť zvýšenie návštevnosti. Alebo som prežil zimu v nejakej inej krajine ? V športovej terminológii sa tomu hovorí "gól do vlastnej bránky" a asi tak to vidím ja. Celú problematiku pomerne dobre opísal vo svojom príspevku Piso a v podstate mám na veľa vecí podobný názor.

Piso

Keďže ma táto kauza dosť zaujíma dám niekoľko postrehov.

  1. Rieši sa tu nezmyselnosť zákona. Nie negatívny vplyv lyžiarov na populáciu kamzíka. Viac ako 20 rokov lyžujem v tatranských dolinách. A plne súhlasím s tvrdením, že vplyv lyžiarov na počty kamzíkov je zanedbateľný, resp. nevyjadriteľný. A ak niekto chce tvrdiť čosi iné, nech to podloží štatistickým výzkumom.
  2. Dodnes som presvedčený, že radikálny úbytok kamzíkov v 90tych rokoch bol zapríčinený 3mi faktormi: pytliactvo, emisné spády spôsobujúce neplodnosť kamzíčich samcov a to, že ochranári začali chrániť veľké šelmy(medveď, vlk), ktoré vytlačili rysa z prirodzených lovíšť nad hranicu lesa, kde musel zmeniť korisť z lesnej zvery za kamzíky.
  3. Milujem Tatry, ale nie som ochotný prispôsobovať sa nezmyselným, nevykonateľným a na hlavu postaveným paragrafom, ktoré vôbec, ale vôbec neriešia podstatu problému. Naopak skutočné problémy sa zametajú pod koberec a riešenie sa kamufluje postihom ľudí, ktorí s týmito horami skutočne žijú a sú minimálne tak dobrí ochrancovia prírody ako rangeri s ochranárskym preukazom.
  4. Ak sa v predchádzajúcom mýlim, prosím nech mi niekto otvorí oči a predloží mi relevantný materiíál, ktorý moje tvrdenia vyvracia.
    Na záver prekopírovné príspevky z diskusie v sme dokresľujúce situáciu:
    nickname BRAVA"Áno mám...
    ...lebo ako člen odborného týmu, ktorý sa zaoberal problematikou kamzíka v Tatrách do toho trochu vidím, a v neposlednom rade sme viacerí kolektívne poukázali na to, že nepriaznivé vplyvy majú iné poradie, ale keďže sa to hodilo do celkovej politiky "tatry len vyvoleným" tak sa vplyv turizmu uviedol a uvádza na prvom mieste. Asi tak...
    Na prvom mieste...
    ...je dlhodobo zdravotný stav populácie kamzíka, ktorý je zhoršovaný žiaľ ľudskou činnosťou, ale globálneho charakteru so strednodobými a dlhodobými vplyvmi, ktoré sú prenášané do vysokohorského prostredia formou emisií a zrážok. Je to na dlhú diskusiu a článok. Na ďalšom mieste je vplyv predátorov, žiaľ toto je tiež výsledok ľudskej činnosti, kedy veľké predátory vytláčajú tie menšie do vyšších polôh a tie hľadajú potravu tam, kde je dostupná v týchto lokalitách. Rys má ďaleko zhubnejší vplyv na kamzičiu poluláciu ako človek pohybujúci sa vo vysokohorskom teréne. Tento fakt bol prezentovaný svojho času aj v časopise TATRY, kde je o tom spracovaný pomerne rozsiahli článok. Číslo si už nepamätám, ale dalo by sa zistiť. Turizmus je problém, ale dalo by sa povedať, že problém sú skôr jedinci, ktorí nevedia čo zo sebou. Niektoré aktivity sú vykonávané spôsobom, ktorý je priamo zameraný, či vedome, alebo nevedome tak, aby populácie vysokohorskej fauny, nie len kamzíka priamo ohrozovali. (Vykopávanie svišťov, zber kamzičích trofejí z uhynutých jedincov a podobne) Treba uznať, že toto nie sú aktivity, ktoré by sa dali všeobecne zahrnúť do turizmu. Žiaľ, suché horí s mokrým a tak sa plošne zakazuje, namiesto toho, aby sa adresne postihovalo. Niekdajšia správa, ktorú sme predkladali ústredným orgánom konštatovala, že jedným z hlavných problémov pri ochrane prírody a jej zložiek v oblasti Tatier je nedostatočná činnosť zo strany zodpovedných organizácií, ktoré sa trvalo skrývajú za nedostatok financií a v mnohých prípadoch len imitujú činnosť. Čiže problém je rozsiahlejší, riešení je viacero, žiaľ uzáver chodníkov nie je systémové opatrenie. Na druhej strane je problém aj v niektorých návštevníkoch, ktorí rozhodne ten zákaz potrebujú ako "prasa drbání"...
    ...asi toľko, že ekologická rovnováha je síce fajn vec, ale tá je v európskych a asi aj v celosvetových podmienkach len ilúzia. Človek pokafral mnoho vecí, medzi iným aj tú ekologickú rovnováhu, tak by mal do nej aj zasahovať. Žiaľ aj regulovaným odstrelom veľkých šeliem v príslušných lokalitách. Znie to kruto, ale keď sme im poondili ekosystém, nemôžeme čakať, že sa neprispôsobia novým podmienkam. My sme tie podmienky nejak nastavili, niekde dobre, nikde zle, tak musím pristúpiť aj regulácií. Niekde to bude formou prikrmovania drobnej zveri, niekde odstrelo veľkej. Žiadna sláva, vyžierame si to, čo sa dlhé obdobie zametalo pod koberec... "
    nickname X:
    "Bol som tam
    V ten den som v tej Mlynickej doline bol a jedneho z tych kamzikov som videl. Je mi jasne, ze moj pobyt bol v rozpore s navstevnym poriadkom. V ten den som bol na Patrii, zlyzoval juznym svahom ale potom som to zvrtol do Mlynickej. Na Patrii som stretol este asi 15 dalsich skialpinistov. Vsetci zlyzovali juznym svahom. A stretol som tam toho kamzika co bol v telke a stretol som ho vysileneho pri potoku (ziadna nahanacka nebola). Tiez som tam stretol ochranara, co mi tvrdil, ze "kamziky uhynuli pred skialpinistami". Tiez viem, ze oba dalsie kamziky boli najdene o kus vyssie. A teraz mozno to zaujimave: Miesto kde sa nasli tie ostatne 2 kamziky sa nenachadzalo v drahe ani pod drahou zlyzovatelnych terenov (pokial sa bavime o strane Patrie). Naviac zapadnou stranou Patrie (keby tam niekto v pomateni zmyslov zabludil) v ten den nikto nelyzoval, lebo tam den predtym padli laviny (platil 3 stupen) a ziadne stopy po lyziach na tom svahu neboli (na vrchole som si to obzrel). A fakt som sa cudoval, ze som nebol v telke, lebo ma ten ochranar natocil. Asi sa nenasiel ziaden agresivny zaber skialpinistu nahanajuceho kamzika. Ale vsimol som si, ze pri kamzikovi boli stopy od psa (velmi blizko) a z rozhovoru vyplynulo, ze to bol "ochranarsky" pes. Ze vraj existuju idioti, ktori nahanaju na lyziach kamzikov. Ale mam dovodnu pochybnost, ci ma ten pribeh takuto zapletku. Predpokladam, ze takto vznikaju nespochybnitelne teorie o vplyve skialpinistov na stav kamzikov a svistov v Tatrach."
    p.s: sorry za dlhý príspevok. :-) Ale nedalo mi.
Peter61

Wolflike, a toto poznáš ?
Podmienky využívania územia národného parku a dozor nad ich dodržiavaním

§ 4

(5) ......................... V chránených územiach s piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka. Mimo turistických a náučných chodníkov sa môžu návštevníci národného parku pohybovať v čase od 16.júna do 31.októbra v sprievode osôb, ktoré majú odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných činností v oblasti horolezectva a vysokohorskej turistiky podľa osobitného predpisu2) (ďalej len „oprávnená osoba„) za podmienok uvedených v prílohe č. 4.

Podmienky pohybu návštevníkov národného parku
mimo turistických a náučných chodníkov

  1. Za jeden deň môže vystúpiť na jeden vrchol, na ktorý nevedie turistický alebo náučný chodník, najviac 30 osôb vrátane oprávnených osôb. Jedna oprávnená osoba môže viesť najviac 5 návštevníkov národného parku.
  2. Oprávnená osoba je povinná plánovanú túru s návštevníkmi národného parku nahlásiť vhodným spôsobom (telefonicky, vysielačkou alebo osobne) najneskôr v deň začatia plánovanej túry Správe národného parku s uvedením svojho mena a priezviska, počtu sprevádzaných osôb a vrcholu, na ktorý má viesť plánovaná túra, prípadne jej alternatívy závislé od počasia. Oprávnená osoba sa presvedčí, či plánovaná túra je v rámci limitu stanoveného v bode 2.
Kokso99

Ludia kam ma utekat ten kazik na fotke?Niekam dalej za dalsi kopec kde je mozno viac milovnikov (skialpinizmu)?Ved nechajte tu prirodu nech si odychne...........

Prokamzik

mal by to byt trestny cin podobne ako jazda autom v chranenom uzemi

Sona

To Peter61: O nevykonatelnosti kontroly niektorych bodov na vykonavanie skialpinizmu v navstevnom poriadku som tiez hovorila s riaditelom Spravy Tanapu. Uznal, ze mam pravdu, ale z dovodov opisanych v clanku sa vraj len samotny navstevny poriadok menit neda.

Wolflike

Peter61: to ano, minimalne ten bod 3 (a navaznost nan v boide 4) je "uzasny". Ale je rovnako fakt ze ostatne body (napr. to vymedzenie sezony) sa porusuju veselo, presne ako pises.

Peter61

Ľubo - dobrý údaj na doplnenie, nepriamo to čosi povie o kvalite snehu, dostupnosti potravy, vyčerpávajúcom zabáraní na ceste za potravou. Na červenej pod Žeruchami sme 21.3.09 videli 13 kamzíkov (spásali kôru kríkov a stromov) borili sa do "pol trupu" , resp. vidno bolo dakedy iba hlavu a krk. Hore v žľabe bol ich pohyb jednoduchší, akrát že tam bola potrava hlboko pod snehom :-(

Peter61

wolflike, počas dní, predchádzajúcich nálezu uhynutých/vyčerpaných kamzíkov bolo zvýšené, resp. veľké lavínové nebezpečenstvo. Je teda pravdepodobné, že v oboch dolinách nebolo ani lyže. Nálezy uhynutých kamzíkov nie sú v Tatrách až tak zriedkavé. Či však bol úhyn napr.pádom v exponovanom teréne zapríčinený vyrušením človekom, alebo nie, musel by byť tento pád pozorovaný, resp. nález veľmi čerstvý (napr. podľa vrstvy snehu ), aby sa dal presne určiť čas pádu a dať do súvisu s pohybom určitého počtu ľudí.. Takto bol myslím popísaný v 70.rokoch pád stáda a následný úhyn cca 14 ks vo Velickej d. následkom vyrušenia silvestrovskou pyrotechnikou zo SD.
Čo sa týka týchto 3 úhynov : jeden uhynul po úraze chrbtice. U ďalších dvoch z nich by patologicko- anatomické vyšetrenie a následné laboratórne vyšetrenia mohli ukázať, či šlo iba o následok extrémneho vyčerpania inak zdravých jedincov, alebo či to bola súhra viacerých faktorov - choroba, bakteriálne/vírusové ochorenie, invázia parazitov, následok stresu pri fixácii a transporte na ošetrenie, nežiadúci účinok liekov podaných pred transportom na ukľudnenie a podobne. Tieto výseldky nepoznám/e.
Čo sy týka skialpinistov, a „skialpinistov“ treba priznať, že súčasne platný NP TANAPu porušujú vo viacerých bodoch a Vyhláška je buď ťažko vykonateľná, alebo ak by sme to vzali úplne presne, v niektorých bodoch.nevykonateľná. Skús/te si prečítať:
C.
PODMIENKY PRE VYKONÁVANIE SKIALPINIZMU NA VYHRADENÝCH MIESTACH

  1. Skialpinista môže vstupovať do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov a v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na skialpinistickú túru. Skialpinizmus možno vykonávať od 21.decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo.
  2. Maximálny počet skialpinistov na jednom mieste za jeden deň sa stanovuje na 30 osôb.
  3. Skialpinista je povinný sa nahlásiť vhodným spôsobom (telefonicky, vysielačkou alebo osobne) najneskôr v deň začatia plánovanej túry na Správe národného parku s uvedením svojho mena, priezviska a miesta, na ktorý má viesť plánovaná túra, prípadne jej alternatívy závislé od počasia. Skialpinista sa presvedčí, či plánovaná túra je v rámci limitu stanoveného v bode 3.
  4. Skialpinista je povinný mať pri sebe platný preukaz svojej horolezeckej organizácie a na požiadanie sa ním v teréne preukázať pracovníkom orgánov ochrany prírody a krajiny, pracovníkom Správy národného parku, ktorí majú oprávnenia člena stráže prírody a členom stráže prírody (§ 5).
Lubo

Prave spracuvame udaje z SHMU o vyske snehovej pokryvky a jej prirastku za jednotlive dni. Onedlho ich pridame do clanku, aby si citatelia vedeli urobit lepsi obraz o podmienkach pocas tohtorocnej sezony.

Wolflike

Fuh, pekne horuca tema. mna osobne z vyjadrenia Jamesu ktore som si precital na ich webe a je publokovane aj tuna zaujalo zdovodnenie nepriaznivym pocasim, "praktickou nemoznostou tur" a "minimalnymi sancami" ..... Proste same dohady, ludia radi riskuju, ked uz vyvalia kopec prachov za Tatry, mnohi nebudu sediet na izbe len preto ake je pocasie, preto argumentovat takto je nanajvys divne. Tym netvrdim ze noviny robiace zo skiaplinistov krvilacne bestie maju pravdu, ale tvrdim ze zdovodnenie JAMESU je rovnako tendencne. Skoda ze sa JAMES priamo nevyjadril k tomu ze i po uzavere skialp tras (ci je to spravne alebo nie je druha otazka, zatiual ale uzaver plati) tam behalo kopu lyziarov, ale otocil to tak nejak protiuderom na ochranarov tiez pohybujucich sa v terene. Opakujem, nie som ani na jednej ani na druhej strane, skiaplp neporevadzkujem ale argumentacia uvedena vyssie sa mi zda divna. A este: skialpinista a turista ma snad prirodu rad, preto tam chodi. preto mozno tak nejak od neho cakat viac pochopenia nez od nenazranych developerov. Ja viem ze to nie je rukolapny arguument, ale ak budeme stale ukazovat prsotm inam ("preco nenechate lyziarov, ekd hen sa stavia to a to a robi sa to a to") tak sa nic nezmeni. Ci mame byt rovnaky ako Ja&Ty? :)

Jaroslawik

Ja len stale neviem, preco skialpinisti skodia tatranskej prirode viac, ako vynimky ministerstva na tazbu kalamitneho dreva v piatom stupni ochrany...

Rasto

to jjano - skus to nejako vysvetlit. Ako by to podla teba malo byt? Za co vlastne si? Diky.

Bulat

Myslim ze skialpinisti skodia prirode podobne ako ostatni turisti- minimalne. Cela tato bublina mi silne pripomina obycajnu propagandu, ktora zapada do strategie jedneho nemenovaneho statneho molochu. Cielom je postupne vytlacit ludi z hor- to by sa potom safarilo, vsakze? Zlociny na prirode pachaju ini- s prispenim a tichym suhlasom dobre podmastenych statnych uradnikov. Toto je iba priehladny maskovaci manever, kt. ma odvadzat pozornost. howk.

Jjano
... a najma je uplne pomylene si mysliet, ze ked sa nas kamzik neboji, tak ze mu neskodime.

Sona, pustila si sa do temy, ktora vyvola velky flame war... :-)

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum