Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Búda Koliba Brenkus

Koliba sa nachádza asi 1 km od Cesty hrdinov SNP pod Bocianskym sedlom, ale bez značkovaného spojenia. Je asi 1.30 hod od rázcestia Pred Bystrou na modrej značke, smerujúcej k Chate M. R. Štefánika. Za ňou sa otvára rozľahlá poľana pod úbočiami Štiavnice a Králičky. Umiestnená je pod lesom a z chodníka je dobre viditeľná. Vhodná je pre celoročný nocľah pred alebo po návšteve hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, alebo pre prípad nepriaznivého počasia na ceste z Jánskej doliny k Chate M. R. Štefánika.

Poloha
Modro značený chodník k Chate M. R. Štefánika pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier asi 13 km od Liptovského Jána
Nadmorská výška
1320 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.92808 ° SŠ
dĺžka: 19.68177 ° VD
» Mapa
Nocľah
jedna miestnosť s dvoma pričňami do L a poschodie s celkovou kapacitou 6 osôb
Prevádzka
celoročná, v lete aj v zime asi dosť vyťažená
Voda
kúsok od koliby
Dalšie info
pred kolibou ohnisko, pripravené zásoby dreva, latrínu som neobjavil

Ide o pomerne starú drevenicu menších rozmerov, poskytujúcu základné podmienky na prespanie, či útočisko pred búrkou. Ako informuje vkusná tabuľa pri vchodových dverách, je majetkom Urbárskeho spolku Porúbka a treba sa o ňu náležite starať. Vo vnútri je minimum priestoru s maximálnym využitím. Oproti dverám je funkčná pec s murovaným komínom. Vpravo a vzadu sú prične do L, rebríkom sa dá dostať na poschodie s priestorom na spanie.Kapacitu útulne odhadujem na najviac 6 ľudí s pohodlím, v súrnom prípade sa dá potlačiť a uskromniť. Podľa stavu vnútorných aj vonkajších priestorov sa zdá, že útulňa je používaná pomerne často.

Pred kolibou je ohnisko s lavičkami a kúsok od nej je bystrina s dostatkom vody. Z tohto dôvodu ale počas dažďov býva okolie koliby podmáčané a blatisté.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie