Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Batoh Treksport Spawn

Batoh určený hlavne pre zimné športy, horolezectvo, vysokohorskú turistiku ako aj pešiu turistiku. Pre svoju univerzálnosť a rôznorodé využitie je prevažne vhodný na jednodňové outodoorové akcie, ale po rozumnom zbalení nájde využitie aj počas dvojdňových túr. Je celoročnou súčasťou športového výstroja. Keď som sa rozhodoval, ktorý model kúpim, hneď ma oslovil. Zaujal ma početnými možnosťami upevnenia lezeckého materiálu, pre ktorý som hľadal vhodný batoh.

Výrobca
Treksport
Model
Spawn
Materiály
Cordura 750, Duratex 600, Hydroblock 3000, Hypalon
Hmotnosť
1590 g
Páči sa mi
množstvo vreciek
integrovaná pláštenka
rýchle predné uchytenie lyží
píšťalka na hrudnom popruhu
bezpečnostné reflexné pásiky
odnímateľná pracka na kľúče
horné ucho na ručné prenášanie batoha
bohaté možnosti vonkajšieho pripevnenia vecí
prepojenie alebo rozdelenie komôr vnútorným zipsom
vrecko na A4 dokumenty
2 plastovo-gumené úchytky na cepín, lavínovú lopatku, mačky, snežnice
Nepáči sa mi
zdĺhavé odopínanie predného (prítlačného) panelu na dvoch spodných upínaniach, čo je asi zámer lebo po odňatí batoh stráca na účelnosti
predné vrecko na paneli by mohlo byť trochu väčšie na jednoduchšie vyberanie mapy
tenké šitie štyroch bočných pútok
popísané tri poškodenia
nepáči sa mi nové biele vyšitie loga, ktoré oproti starému pôsobí lacno
vrecko na vodný vak by mohlo byť širšie
Ostatné info
treksport.sk$ret
Infocena
78.01 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 85 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
po celom Slovensku

Pomenovanie batohu

Anglický výraz spawn [spón] v preklade znamená ikry, podhubie alebo mimikry. Tie v prírode spolu vytvárajú štruktúru, ktorá je tvorená oblými líniami rovnako ako dizajn modelu Spawn. Hlavný obrys batohu je ovál. Charakter batohu dávajú zaoblené a polkruhové farebné plochy medzi švami. Meno Spawnu dal dominantný hlavný panel so šiestimi rozpaženými uchyteniami.

Základné údaje

Celkový objem dvoch komôr je 38 l, pričom hlavná komora má objem 35 l.
Výrobok váži 1590 g a výška je 55 cm. Maximálna hmotnosť nákladu je 20 kg. Záručná doba je 2 roky. Produkt sa dodáva v troch farebných variantoch, ktoré sú kombináciou čierneho, šedého; červeného, modrého alebo zeleného materiálu. Súčasťou výrobku je nepremokavá pláštenka čiernej farby s logom spoločnosti. Batoh je vybavený bedrovým pásom a prsným pásom vrátane píšťalky ako spony. Odporúčaná cena je 2 360,- Sk.

Skúsenosti

Odskúšaný mám starý aj nový model Spawn, ktorý je v súčasnosti na trhu. Na prvý pohľad sa nový neodlišuje od starého, ale to je len zdanie. Má niekoľko inovácií. Vylepšilo sa krytie zipsov tkaninou, ktoré pôsobí odolnejšie ako predchádzajúce pogumované. Čas ukáže. Použité sú iné zipsy YKK. Starý model poznám takmer 2 roky. Za toto obdobie sa mi poškodilo pogumovanie zipsov na hlavnej komore, ktoré sú intenzívne namáhané častým používaním. Ďalej opadala vnútorná časť materiálu Duratex Diamond RS len vo vrchnom vonkajšom vrecku s nápisom Trek Sport, inde nie. Na novom Spawne výrobca materiál zamenil za iný. A tretím poškodeným a zároveň veľmi namáhaným miestom Spawnu je odpárané šitie bočných umelohmotných prevlečení kompresných popruhov hlavného panelu. Na novom Spawne sú tieto pútka z ohybnejšieho materiálu, čo verím, že prispeje k väčšej odolnosti namáhaného šitia. A ešte sa zmenili farebné kombinácie modelu.

Materiály

Medzi použité tkaniny a látky patrí Cordura 750, Duratex 600, Hydroblock 3000 (vodný stĺpec 3000 mm) a Hypalon.
Spony sú plastové označenia UTX od výrobcu Duraflex.
Zipsy pre TS dodáva japonský podnik YKK, z ktorých sú vonkajšie vode odolné.
Reflexné prvky zabezpečujú vyššiu bezpečnosť užívateľa na krajniciach ciest za zníženej viditeľnosti. Na čelnej časti výrobku sú zakomponované štyri zvislé reflexné pásiky 3M.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Chrbtový systém

Chrbtový systém je najdôležitejšou vlastnosťou, lebo určuje pohodlie pri nosení. Použitý je AS, čo znamená Air-comfort softening back system. Tvorený je ústredným chrtovým vertikálnym kanálikom, ktorý odvádza prebytočné teplo i pot a „prevzdušňuje“ oblasť chrbtových stavcov. V ňom je zakomponované ohybné kovové vystuženie, ktoré je vyberateľné pomocou vytŕčajúceho uška na individuálne prispôsobenie. Systému dominujú dva penové laloky z priestorových rozperných vlákien v spodnej polovici zadnej časti výrobku. Celý chrbát je ešte spevnený plastovým panelom. ASystém sa využíva pri prenášaní stredne veľkej batožiny pre náročné športové výkony. Známy je hlavne používateľom batohu EIGER /pridaj link/ alebo BIKER. Spoločnosť TS tento systém charakterizuje, že „pasuje na telo“, čo môžem potvrdiť. U Spawnu spĺňa predpoklady pre komfortné nosenie pri maximálnom zaťažení 20 kg.

Úložný priestor

Hlavná komora je prístupná dvojzipsom v profile zrezaného oválu, čiže sa dá roztvoriť až po dno komory. Priamo „na vrchole“ komory je uško kovového vystuženia, pracka na kľúče a dva otvory vývodu hadičky na pitie. Pod ním zipsovacie vrecko na drobnosti. Na stene stredu priestoru visí vrecko vodného vaku. Za vodným vreckom sa nachádza priestor na papiere veľkosti A4. Oproti leží zvislé veľké vrecko.

Spodná - menšia komora nie je nijako členená. Ale je prepojiteľná dvojzipsom s hlavnou komorou. Dva vonkajšie záhyby s reflexným lemom ukrývajú popruhové uchá, kam sa upevňuje cepín. Hlavný panel zakrýva jedno veľké vertikálne vrecko. Nad ním sa nachádza malé vonkajšie vrecko na drobnosti s logom výrobcu.
Po oboch stranách sa zdola nahor nachádza: malé sieťové vrecko, sťahovanie bedrového pásu, popruhové ucho, plastové pútka (prevlečenie kompresných popruhov), malé sponové popruhové pútko, upevnenie spony a navrchu ucho na ručné prenášanie Spawnu.

Hlavný panel má osem upevnení k batohu. Poskytuje jedno stredne veľké vrecko. Opatrený je dvomi reflexnými pásikmi a prešívanými popruhmi na pripevnenie horolezeckého materiálu.

Praktické rady

  • V hlavnej komore za vreckom na vodný vak je praktické vrecko na dokumenty formátu A4, ktoré sa nepokrčia vďaka výstuži plastového panelu chrbta.
  • Po stranách v dolnej časti sú dva malé sieťové vrecká na rýchle uloženie príručných vecí napr. ako igelitového vrecka na drobné odpadky.
  • Na postranné pútka sa pripevňujú teleskopické palice a lyže.
  • Za bočné kompresné popruhy sa ľahko upevňuje bunda alebo vetrovka.
  • Na predný panel sa dajú pripnúť dva cepíny, snežnice, snowboard, lavínová lopatka, horolezecká prilba, stúpacie železá, karabíny a iný horolezecký materiál pomocou dvoch popruhových ušiek na dolnej komore a dvoch plastovo-gumených úchytiek.
  • Na vnútornej zadnej stene je vrecko na vodný vak. Vo vrchnej časti sú dva otvory na vývod vodného vaku a na jednom ramennom popruhu je plastová úchytka na koniec hadičky.

Fotogaléria k článku

Najnovšie