Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Oblečenie Bunda Northland Exotherm 7.10

Počas daždivých jesenných dní som podrobil krátkemu testu bundu rakúskeho výrobcu Northland. Ako jeden z mála nepoužíva mainstreamové membrány (GoreTex, Sympatex a pod.), ale vyvíja vlastné pod názvom Exoterm. Bunda ma upútala svojou nízkou hmotnosťou (550g) a nápaditou oranžovou farbou. Je trojsezónna, dobre však svoj účel splní aj v zime pri menej extrémnom použití.

Výrobca
Northland
Model
Exotherm 7.10 Extreme Jacket
Typ
ultraľahká, trojsezónna
Materiály
membrána Exotherm 7.10, trojvrstvý laminát
Vodný stĺpec
10000 mm
Priedušnosť
6.15 m2 Pa/W
Hmotnosť
550 g
Farebné kombinácie
oranžová/čierna
červená/čierna
fialová/šedá
Páči sa mi
nízka hmotnosť, dizajn, prevedenie kapucne, pomer cena/výkon
Nepáči sa mi
jeden zo zipsov odvetrania podpazušia sa problematicky zatvára, na sieťovine vo vreckách sú našité priveľké informačné štítky, ktoré znižujú predušnosť
Ostatné info
» northland.sk
Infocena
262.23 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 82 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
» zoznam predajní značky Northland

Materiál

Ako už v úvode odznelo, firma Northland namiesto použitia niektorej zo štandardných membrán (GoreTex, Sympatex, Gelanots) vyvíja vlastnú – Exotherm. Testovaná bunda používa prevedenie Exotherm 7.10. Ide o trojvrstvý laminát s jemnou ripstopovou úpravou. Číselné hodnoty priedušnosti, ako ich uvádza výrobca, možno nájsť v tabuľke faktov. Zipsy sú z dielne firmy Huachang. Hlavný je štadardného typu, ostatné sú pogumované.

Dizajn a prevedenie

Na prvý pohľad upúta kombináciou žiarivo oranžovej a čiernej farby. Ďalšie dostupné farebné kombinácie sú červená s čiernou a svetlofialová so šedou. Vnútorná strana je šedá s pekným vrstevnicovým vzorom. Keďže použitý materiál je trojvrstvový laminát, z vnútornej strany nie je podšívka. Strih je navrhnutý tak, aby bunda priliehala k telu. Napriek tomu nie je stiesňujúca a nepôsobí proti žiadnemu pohybu, aj keď Exotherm 7.10 nie je strečový. Rukávy sú riešené klasickým spôsobom ako samostatné diely. Všetky švy sú podlepené, čo zaisťuje celkovú nepremokavosť.

Pri každej hardshell bunde považujem za veľmi dôležitý systém odvetraní. Membrány totiž, napriek pokrokom vo vývoji, stále nie sú schopné zabezpečiť taký transport vodej pary, aby to pri výšľapoch stačilo. Navyše, za dažďa je vlhkosť okolitého prostredia veľmi vysoká, čo membráne zhoršuje funkčnosť. Keď pripočítam ešte svoju extrémnu potivosť, musím si dávať veľký pozor na možnosti odvetrania. Tie má testovaná bunda veľmi dobre vyriešené. Hlavné vrecká sú zo svojej vnútornej strany tvorené jemnou sieťovinou, takže pri otvorení vrecák môže para tadiaľto rýchlejšie unikať ako cez membránu. Vreckami dovnútra nenatečie voda, pretože zipsy sú prekryté lemom. Miernym negatívnom je, že na sieťovine sú našité dva veľké informačné štítky, ktoré priedušnosti nepridajú. V prípade potreby ich však možno ľahko odstrániť – to by však asi bolo proti reklamačným podmienkam. Náprsné vrecko ani vrecko na pravom rukáve nie sú zvnútra zo sieťoviny a preto ich odtvorením sa predušnosť nezlepší.
Ďalšou možnosťou rýchleho odvetrávania je otváranie zipsov v podpazuší. Každý zips je vybavený dvoma jazdcami, čo zľahčuje manipuláciu. Tieto zipsy som pri výšľape veľmi ocenil, avšak pri zastávkach je potrebné ich zatvárať – strata tepla je rýchla.

Ako každá bunda, aj táto je vybavená kapucňou. Kvôli redukcii hmotnosti je bez možnosti ukrytia v golieri. Je dobre tvarovateľná sťahovaním ako vpredu, tak aj v oblasti zátylku. Tvrdený šilt príde vhod pri silnom daždi – voda netečie do tváre. Použitie kapucne je bezproblémové. Okrem možnosti sťahovania kapucne, možno stiahnuť aj gumičku v spodnej časti bundy. Manipulácia so všetkými sťahovaniami je jednoduchá a bezproblémová aj v rukaviciach (skúšané s tenkými rukavicami z windstopperu).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Pre minimalizáciu objemu pri balení bundy do batoha slúži malé sieťové vrecúško. Keď som ho po prvý krát držal v ruke, mal som pocit, že bunda sa tam určite nemôže zmestiť. Opak je pravdou. Sieťovina má pre vrecúško viacero výhod – je ľahká, pružná, po zbalení mokrej bundy nebráni vyparovaniu a keď nie je potrebná, nezaberie skoro žiadne miesto v batohu či vrecku.

Kvalita

Všetky švy sa mi javia dobre ušité a na potrebných miestach sú zosilnené. Neobjavil som žiadne miesta, kde by mohlo časom dochádzať k samovoľnému páraniu. Mojou jedinou výhradou ku kvalite je problematické zapínanie jedného zipsu pod odvetraním podpazušia. Keďže tento problém má len jeden zo zipsov, považujem to za problém testovaného kusu. Pri výbere v obchode si preto treba dať pozor a všetky zipsy dobre vyskúšať.

Ošetrovanie

Aby si bunda zachovala svoje vlastnosti, nie je vhodné ju prať v klasickom pracom prášku. Zmäkčovacie látky a najmä aviváž pôsobí na shell materiály deštruktívne. Výrobca odporúča bundu prať v prostriedku Holmenkol Textile Wash+Refresh a následne impregnovať pomocou Holmenkol Textile Proof+. Viac informácii o týchto prostriedkoch možno nájsť na webe Northland Slovakia.

Dojmy z používania

Northland Professional Exotherm 7.10 Extreme Jacket považujem za skvelú trojsezónnu bundu s dobrým strihom, príjemnými konštručnými detailami a priaznivou cenou. Pri svojej nízkej hmotnosti sa bude hodiť do batoha každému, kto potrebuje ušetriť každý gram. Funkčnosť membrány je dobrá a doplňuje ju množstvo odvetracích možností, ktoré som pri používaní veľmi ocenil, keďže sa často a veľa potím. Trochu ma hneval jeden jazdec na zipse pod pravým podpazuším, ktorý sa v mieste ohybu niekedy zasekol. Beh druhého jazdca a aj ostatných zipsov bol bezproblémový. Počas dažďa bunda neprepustila vodu dovnútra. Mokrý som bol vždy kvôli spoteniu – microfleece vrstva bola mokrá z vnútornej strany viac ako z vonkajšej. Keďže test prebiehal na jeseň, neviem, ako sa materiál správa v teplotách pod bodom mrazu, ale predpokladám, že pri menších extrémoch dobre poslúži aj vtedy. Pre použitie v extrémnej zime má Northland v ponuke špeciálne navrhnutý materiál Exotherm 3D.

Verdikt

Odporúčam s výhradou: pred kúpou otestovať zipsy!

Fotogaléria k článku

Najnovšie