Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Bunda Northland Denali

Softshell materiály si pre svoju univerzalitu rýchlo získali medzi turistami značnú obľubu. Pred niekoľkými mesiacmi sa mi do rúk dostala takáto bunda od rakúskej firmy Northland. Mal som ju možnosť testovať počas jesene pri klasickej turistike, ale vytiahol som ju aj na bicykel a do mesta. Keďže už dlhší čas pre podobné účely používam podobný produkt firmy Sprayway, bude sa článok niesť aj v duchu porovnávania.

Výrobca
Northland
Model
Denali Jacket
Typ
softshell bunda
Materiály
stormshell
Hmotnosť
680 g
Farebné kombinácie
oranžová, modrá, čierna, biela
Páči sa mi
dizajn, odvetranie, manžeta cez palec
Nepáči sa mi
golier nie je podšitý fleesom
Ostatné info
» northland.sk$ret
Infocena
172.61 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 88 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
Ahoj v prírode

Materiál

Northland pre všetky svoje výrobky vyvíja vlastné materiály namiesto používania cudzích. Softshell v podaní tohto výrobcu nesie názov Stormshell a ide o trojvrstvý laminát s použitím membrány. Konštrukčne sa teda podobá na Windstopper Softshell od Gore. Osobne som však zástancom bezmembránových materiálov, ktoré svoje vlastnosti dosahujú len za pomoci hustého tkania vlákna (napr. WB-400 firmy Schoeller). Výsledný produkt má tak vyššiu predušnosť, ktorá však ide na úkor tepelnej izolácie.
Použité zipsy sú dvoch druhov – odvetrania v podpaží sú klasické a ich výrobcom je firma Huachang, ostatné sú vodeodolné pogumované YKK.

Dizajn a prevedenie

Rovnako ako pred nedávnom testovaná bunda Exotherm 7.10, aj Denali zaujme svojou žiarivo oranžovou farbou. Zdá sa, že táto farba je tento rok v móde u Northland dizajnérov. Samozrejme, možné sú aj iné farby – červená, čierna, modrá a biela. Výrobca pri svojich strihoch myslí aj na ženy, pre ktoré je k dipozícii dámsky model tejto bundy.

Pre správnu funkčnosť softshell materiálov je potrebné aby oblečenie dobre priliehalo k telu – túto požiadavku Denali dobre spĺňa. Keďže Stormshell materiál je elastický, nepôsobí bunda proti žiadnemu pohybu, čo je pri outdoorovom použití nevyhnutnosťou. Strih poteší ľudí s dlhším krkom, pretože golier je pre nich dostatočne vysoký. V golieri je ukrytá dobre tvarovaná kapucňa z tekého šuštiaku. Čo mi na golieri však prekáža, je, že absentuje podšitie mäkkým fleesom a tak je nutné si zvyknúť na škrabavý pocit pri nosení na holom krku. Rukávy sú zakončné elastickou manžetou s dierou na palec. Manžeta okrem držania rukávu na správnom mieste navyše chráni väčšiu časť dlane. Pre odvetranie pri veľkej potivosti poskytuje bunda viacero možností. Všetky vrecká sú vnútri zo sieťoviny a pri ich otvorení môže para unikať von. Dalej možno otvárať zipsy v podpaží, vzniknutá škára je prešitá sieťovinou, takže rozopnuté rukávy neodstávajú. K dispozícii sú šťahovacie gumičky v páse a na krku, aby bunda správne priliehala.

Stormshell materiál je nepremokavý s vodným stĺpcom 10.000mm, avšak do veľkého dažďa táto bunda vhodná nie je. Švy totiž nie sú podlepené a teda do bundy by cez ne natieklo. Northland má v ponuke aj bundu s nepremokavými švami, no jej cena je oproti testovanej dvojnásobná (ide o Denali Hood Jacket).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Kvalita

Počas doby testovania sa neobjavili žiadne náznaky zlej kvality. Zipsy fungujú spoľahlivo, aj keď pogumované majú tuhší chod. Švy sa javia kvalitné a väčšinou sú trojité – iba málo namáhané miesta sú šité jednoduchým švom. Pre ochranu pred odraním sú lakte a ramená potiahnuté čiernou ripstopovou látkou. Čas preverí odolnosť elastickej manžety, ktorá časť dlane a tak je vystavená veľkému mechanickému namáhaniu – najmä pri použití na bicykli.

Dojmy z používania

Podľa môjho subjektívneho dojmu je Stormshell materiál menej priedušný ako WB-400 od firmy Shoeller, z ktorého je ušitá bunda Sprayway. Prejavuje sa to najmä pri bicyklovaní, kedy je nutné sa často hrať s odvetraním v podpaží. Pri turistike som tento problém príliš nepociťoval. Odoslnosť voči vetru je veľmi dobrá, rovnako ako WB-400. Bunda je veľmi dobrá aj pri nízkych teplotách avšak vtedy je nutné si uvedomiť, že keď človek zastane na dlhší čas, musí na seba niečo teplé obliecť – napr. páperovú vestu.

Verdikt

Vzhľadom na cenu je bunda konkurentom hlavne českých výrobcov (Tilak, Warmpeace) a v ich spoločnosti svojimi vlastnosťami obstojí. Ak ti dobre sadne jej strih, bude veľmi dobrým spoločníkom takmer po celý rok.

Fotogaléria k článku

Najnovšie