Uvedený zväzok s názvom Súľovské vrchy (s podnadpisom Strážovské vrchy) vyšiel v roku 2005. Knižka praktického formátu (11,5 x 16,5 cm - asi C6 ) v brožovanej väzbe je vytlačená na kvalitnom papieri.

Úvodné informácie

Na prvých 45 stranách je vymedzená geografická poloha opisovanej turistickej oblasti, pomerne podrobne uvedené prírodné pomery, všeobecné tipy na výlety, prírodné zaujímavosti a hlavné turistické východiská. Tu som s prekvapením zistil, že záujmová oblasť je oveľa väčšia, ako evokuje názov: zaberá tri pohoria lemujúce stredné Považie od Žiliny až po Piešťany - Súľovské vrchy, Strážovské vrchy a Považský Inovec. Zdá sa mi, že vzhľadom na najväčšiu rozlohu Strážovských vrchov (pričom kedysi aj Súľovské vrchy sa začleňovali do nich) by názov publikácie bol výstižnejší v opačnom garde - teda Strážovské vrchy (s podnadpisom Súľovské vrchy). Považský Inovec bol zrejme v systéme edície ťažko zaraditeľný k iným pohoriam, tak rozšíril prvú dvojicu príbuzných horstiev.

40. peších turistických trás

Nasledujúcich 113 strán je už venovaných 40 túram. V úvode každej túry sú zhrnuté najdôležitejšie informácie: východisko a cieľ, časový rozvrh, prevýšenie (pozor - myslí sa iba rozdiel najvyššieho a najnižšieho bodu!) a mapa 1:50 000 z VKÚ obsahujúca uvedenú trasu. Doplnená je vždy mapka (výrez z turistickej) so zvýrazneným priebehom a pri väčšine túr aj jednoduchý výškový profil. Mnohí by isto ocenili, keby boli uvedené aj kilometrové vzdialenosti jednotlivých častí, prípadne prevýšenia v zmysle stúpania a klesania.

Moje dojmy

Opis trás je dostatočne podrobný a aktuálny. Vidno, že niekto z autorského tímu trasami v nedávnom období osobne prešiel. Text upozorňuje na prírodné a architektonické zaujímavosti, krátke odbočky za výhľadmi či fotogenickými miestami, čo nie je v sprievodcoch bežné. Zdôraznené sú problémové (nedostatočné značenie, či jeho zmena oproti mape) a nebezpečné miesta. Text je doplnený výstižnými fotografiami (samozrejme, veľkosť je v rámci možností formátu strán a rozsahu). Na konci sú uvedené možné varianty (skrátenie či predĺženie trasy, výstup na vrchol, návšteva hradu a pod.). Úseky vedú prevažne turistickými značkovanými chodníkmi, z menšej časti využívajú miestne (kúpeľné) značenie a občas vedú neznačkovaným terénom (resp. po komunikáciách).

Prevažná väčšina túr je kratších (cca 10 - 12 km), charakterizovaných ako poldenné. Autori tak zrejme chceli osloviť širší okruh záujemcov o turistiku, napr. rodiny s deťmi. Nakoniec sami poznamenávajú, že nič nebráni tomu, aby si niekto pospájal navrhované trasy do dlhších celkov. Napriek tomu by som na úkor kratučkých okruhov (Milochov, Čičmany, 2x Beckov) privítal opis túry v niektorej z vynechaných lokalít (hrebeň Magury medzi Bojnicami a Čičmanmi, oblasť Rohatej skaly a Ostrej Malenice).

Celkovo vo mne publikácia nabitá informáciami zanechala veľmi dobrý dojem. Kto sa do opisovanej turistickej oblasti chystá, môže z nej načerpať inšpiráciu, aj v prípade, že si nevyberie presne niektorú z uvedených túr.

Cena a dostupnosť

Publikáciu možno kúpiť vo väčšine kníhkupectiev za odporúčanú cenu 199 Sk. Sprievodca je k dispozícii aj v niektorých online predajniach – napr. ePlanet.sk (179 Sk).

Ďalšie knihy z edície

1 - Západné Tatry (Chočské vrchy)2 - Slovenský Raj (Južný Spiš)3 - Nízke Tatry4 - Vysoké Tatry (Severný Spiš)5 - Malá Fatra (Východné Kysuce)6 - Veľká Fatra (Kremnické vrchy)7 - Okolie Bratislavy (Malé Karpaty)8 - Slovenský kras (Horný Gemer)9 - Štiavnické vrchy (Slovenské stredohorie)10 - Biele Karpaty (Bílé Karpaty)12 - Okolie Košíc (Volovské vrchy)Viac informácii o týchto tituloch je na webe vydavateľa, prípadne v internetovom kníhkupectve ePlanet.sk.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]