Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Treksport novinky

Poteším všetkých priaznivcov slovenskej outdoorovej značky Treksport. Po veľmi dlhom čase sa objavujú dlho očakávané novinky – začínajú sa pri malých batohoch. Kolekcia nových krpcov má osem členov – Eiger NG, Eiger NG LT, Crono NG, Netback, Netron, Swift, Zulu a College LT PCX. Inovácie neobišli ani chrbtové systémy, známe AS a VS sa dočkali označenia II. a pribudol nový Air Mesh System.

Za najdôležitejšiu inováciu považujem pokrok v nosných systémoch. Pre pohodlie nosenia sú tie najdôležitejšie. Malých batohov sa týkajú systémy AS a VS. Oba pokračujú ďalej, no pod označením II. Materiál Tebox ustúpil tvrdšiemu penovému, ktorý je usporiadaný v blokoch tak, aby medzi nimi vznikal priestor pre odvetranie. Tento princíp sme už niekde videli, že? Rozpamätávam sa jednu z prvých kolekcii Treksportu. Podľa slov Ivana Bažalíka, šéfa Treksportu, ide o opätovný návrat tohto materiálu, možno ho vidieť aj u mnohých ďalších výrobcov. Systémy majú viac vypolstrované ramenné časti popruhov pre väčšie pohodlie.

Poďme sa teraz pozrieť na nový Air Mesh System (AM). Ako z anglického názvu systému plynie, tvorí ho z veľkej časti sieťka. Plastová výstuha zadnej časti batoha je oblá, čím vzniká vzduchový priestor medzi sieťkou a látkou. Koncept systému sľubuje lepšie odvetranie chrbta, ktorý sa často pod vakom veľmi spotí. AM systém je súčasťou batohov, ktoré sú určené pre výkonnostne náročné športy – bicykel a skialpinizmus (Netback, resp. Netron). Už pri prvom pohľade som sa neubránil podobnosti so systémom Aircomfort od firmy Deuter.

Batohy sú plné drobných vylepšení. Viac horsky orientovaným batohom pribudli otvory pre hadičku od vodného vaku a integrovaný pršiplášť. Miernym sklamaním môže byť fakt, že materiál Duratex 600 nenahradila Cordura. Na strane druhej, batohy sú tým pádom lacnejšie. Osobne nemám s Duratexom problém – používam Eiger už tri roky a bez problémov. Spony sú naďalej Duraflex, zipsy na batohoch do väčšieho extrému sú YKK.

Eiger NG – nikdy neumierajúca klasika

Eiger je nepochybne najúspešnejším malým batohom od Treksportu. S obľubou ho používajú "horskí ľudia" takmer pri akejkoľvek aktivite. Poslúži v meste, na jednodňovú letnú aj zimnú túru. Obľúbený je medzi skialpinistami pre jednoduché upínanie lyží a cepínu. Rokmi overená konštrukcia si vyžiadala iba jemný "facelift". Na prvý pohľad padne do oka nový zips v strede, ide o malé vrecko na drobnosti. Dôležitejšou zmenou je, že batoh má inovovaný chrbotvý systém AS II. V daždivom počasí príde veľmi vhod integrovaný prišiplášť, stačí odzipsovať dvojité dno a natiahnuť – operácia na pár sekúnd. Z drobností spomeniem ešte otvor H2O, ide o dierku pre hadičku od vodného vaku.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Objem batoha sa nezmenil, je v dvoch vyhotoveniach: väčší 33litrov a menší 22 litrov. Menšia verzia má označenie LT a okrem zmenšeného objemu jej chýba integrovaný pršiplášť. Koho zaujímajú skratky, NG znamená "nová generácia" alebo "new generation".

Netron – skialpový minišpeciál

Z celej novej ponuky ma práve Netron upútal najviac. Oslovil ma mix klasických a moderných kriviek v jeho dizajne, spolu s novým chrbtovým AM systémom. Už pri letmom pohľade (upínanie lyží a cepínov) je zrejmé, že ide o batoh určený hlavne na skialpinizmus. 30 litrový Netron je vybavený YKK zipsmi. Poteší integrovaným pršiplášťom aj otvorom na hadičku k vode. Pod upínacími sponami na lyže je látka potiahnutá gumou aby sa zabránilo oderu ostrými hranami.

Je pravdepodobné, že týmto batohom nahradím Eiger, pod ktorým sa pri skialpe takmer vždy veľmi spotím.

Biker umrel, nech žije Netback

Netback nahrádza v ponuke Biker. Výrobca pristúpil k zmene mena kvôli integrácii AM systému, mená batohov začínajú s 'Net'. Dôležitejším dôvodom je, aby sa batoh už svojim názvom nešpecializoval iba na bajkerov. Dobre poslúži aj na iné športy. Bike mu však naďalej celkom slušne možno vyčítať z tváre. Okrem YKK zipsov a integrovaného pršiplášťa má v prednom malom vrecku vyťahovateľnú sieťku, ktorá sa upne háčikmi na malé očká a tak vytvorí priestor pre pripevnenie helmy, či iného kusu výbavy. Pre cyklistický batoh je kompatibilita s camelbak-om nevyhnutná, milým doplnkom je uško na zasunutie červeného spätného blikajúceho svetla. Oproti svojmu predchodcovi má o päť litrov priestoru naviac, t.j. spolu 25.

Mestské batohy – Crono NG, Zulu, Swift a College LT PCX

Všetky mestské batohy sú vybavené nosným systémom VS a zipsy nie sú YKK. Rozne dizajnové prevedenia sú zamerané najmä pre uspokojenie individuálnych požiadaviek na štýl a veľkosť. Sú vybavené aj dierkami pre slúchadlá. Zaujímavým doplnkom je 'Security Pocket', ide o vrecko nachádzajúce sa hneď za chrbtovým systémom, čo má zvýšiť jeho bezpečnosť pred vreckármi v autobusoch. Za zmienku ešte stojí nový variant batohu College, ktorý má teraz špeciálnu priehradku na notebook (z toho označenie PCX).

Online nákup a ďalšie info

Internetové predajne už stihli zaradiť nové batohy do svojich ponúk. Rokosport.com ako aj konkurenčný Outdoorzone.sk ich uviedli spolu s cenovým zvýhodnením oproti výrobcom odporúčanej cene.

Ďalšie info o batohoch a materiáloch je k dispozícii na treksport.sk.

A čo ďalej?

Novinky naznačujú, že Treksport sa nemieni vzdať a pomaly umierať v spomienkach na staré dobré časy. Nás turistov však ďaleko viac zaujímajú väčšie batohy. Dočkajú sa aj tieto inovácii? Pri mojej návšteve Treksportu v Moste pri Bratislave som nakukol pod pokrievku a zdá sa, že aj tu svitá na lepšie časy. Podarilo sa mi zistiť, že batohy budú delené do troch kategórii – active series, challange series a expert series. Džina by mali vypustiť z flaše na výstave Sport Prague už o pár dní. Je sa na čo tešiť!

Fotogaléria k článku

Najnovšie