Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Ponožky na lyžovanie

Všetkým je už dlho známe, že pre pohodlie na túre sú správne ponožky veľmi dôležité. Po testoch modelov určených pre letnú aj zimnú turistiku prišiel rad na ponožky pre skialpinizmus, zjazdové lyžovanie alebo freeride. Podrobnejšie som sa pozrel na zúbky štyrom párom od troch výrobcov – Falke, Bridgedale a Lasting.

Ponožky som testoval počas tohtoročnej zimnej sezóny. Podnikol som s nimi niekoľko skialpových túr, skúsil som aj klasické lyžovanie na vlekoch a lanovkách. Teploty sa pohybovali prevažne v silnejších mrazoch, o ktoré tento rok na horách niet núdze.

Z pohľadu použitých materiálov sú ponožky zmesou polypropylénu, vlny, polyacrylu, polyamidu a elastanu. Jednotlivé percentá sa líšia a tým dávajú ponožkám rozdielne vlastnosti. Polypropylénové vlákna zabezpečujú odvod potu, vlna s polyakrylom sú zas určené pre tepelnú izoláciu a polyamid (nylon) s elastanom pomáhajú udržiavať tvar a pevnosť ponožiek. Pre vlastnosti ponožiek je podstatný najmä pomer polypropylénu k polyakrylu a/alebo vlne.

Lasting SKO – čistá syntetika

Plne syntetické ponožky vyššieho objemu, postavené na polyakrylovom vlákne Outlast (45%). To má vo svojej štruktúre mikrokapsule Thermocules, ktoré podľa teórie výrobcu pri prehrievaní absorbujú teplo a pri ochladení teplo zas uvoľňujú, čím udržujú nohu v stálej teplote. Odvod potu zabezpečuje v tkanine 35 percentný podiel polypropylénového vlákna Comtex. Zvyšné percentá patria polyamidu (15%) a elastanu Lycra (5%). Známym neduhom plne syntetického zloženia je vyššia náchylnosť na zápach, viacdňové nosenie neodporúčam. Výrobca by mohol primiešať aj trochu strieborného vlákna x-static, ktoré používa pri niektorých trekových modeloch (napr. TRB).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Svojim zložením sú ponožky vhodné hlavne pre potivú nohu – teda pre mňa ako ušité na mieru. S podobným zložením, v tenšom prevedení, mám pozitívne skúsenosti aj pri letných ponožkách Lorpen Treking Thin. Okrem toho som sa pre SKO rozhodol aj kvôli pozitívnemu hodnoteniu v teste trekových ponožiek do mrazu od Luba Ondrejku.

Na nohe sedia veľmi dobre a ani pri dlhšom nosení sa nemajú tendenciu skĺzavať, či húžvať. Chodidlo obopínajú výborne a spevnenia sú tam, kde ich treba. Ploché švy sú samozrejmosťou. Privítal by som však, keby bola horná časť ponožky dlhšia, lebo nedosahuje až pod koleno – končí asi v dvoch tretinách lýtka. Stačilo by pár centimetrov navyše.

Tepelný komfort je na vysokej úrovni. Ani pri nižších teplotách som nepociťoval chlad. Okrem skialpinizmu sú vhodné aj pre klasické lyžovanie v strediskách, kde sa človek nevyhne prestojom a teda vyšším nárokom na tepelnú izoláciu. Nestalo sa mi, že by nohy odmŕzali na lanovke ani pri -16 stupňoch. Pocit chladu sa však dostaví pri dlhšom prestoji ak ponožky príliš navlhnú. To sa mi stalo počas skialpovej túry v hlbšom prachovom snehu pri teplote okolo -5 stupňov. Po opätovnom zaťažení vo výkone chlad ustúpi.

cena: 430 Sk
dostupnosť: Sport Rysy, Exisport, prípadne možno objednať aj na dobierku cez email info@lasting.cz

Falke ST2 – kompromis vlny a akrylu

Ponožky stredného objemu s vysokým podielom polypropylénu (45%) sú určené pre veľmi potivé nohy. Tepelnú izoláciu zabezpečuje kombinácia syntetického polyakrylu (25%) a prírodnej vlny (20%). O tvarovú stálosť sa stará so zvyšnými 10-timi percentami polyamid. Dávam do pozornosti úplnú absenciu elastanu Lycra.

Ako je pre nemeckého výrobcu typické, je jedna ponožka z páru je pre pravú a jedna pre ľavú nohu. V prednej časti o tom informuje písmeno R resp. L. Ponožky zo začiatku používania výborne sedeli na nohe, no časom po niekoľkých vypraniach sa mierne roztiahli. Možno ide o dôsledok absencie elastanu. Zaujímavé je, že sa na ponožkách striedajú plochy veľmi tenké s hrubšími. Tento dizajn je podriadený maximálnemu odvodu potu od nohy vo veľkom výkone.

Tepelná izolácia je najnižšia zo všetkých testovaných modelov. Ponožky sú podľa mojich skúseností vhodné najmä pre skialpinizmus, kde je telo väčšinu času vo vysokom výkone. Ani tu by som ich však nepožil pri teplotách nižších ako -10 stupňov, sú skôr vhodné na jarné túry plné slnka. Pre bežné zjazdové lyžovanie ich neodporúčam, na lanovke a aj počas čakania na vlek mi v nich bola zima.

cena: 18 eur
dostupnosť: Intersport Eybl, Viedeň

Lasting SDE – kompromis vlny a akrylu

Druhý zástupca českého výrobcu Lasting je svojou konštrukciou podobný nemeckému Falke. Polypropylenu je spolu 40 percent, z čoho je 30 percent Isolfil a 10 percent Comtex. Vlny je o 5 percent viac ako v prípade ST2, t.j. 25 percent. Použitá je špeciálna Merino vlna, ktorá neškriabe. Syntetického polyakrylu (BB-akryl) je zas o 5 percent menej, teda 20 percent. Zvyšok tvorí 5 percent elastanu Lycra a 10 percent polyamidu.

Ako vidno z obrázku, ponožky sú pestrého dizajnu s prívlastkom freeride. Rovnako ako Falke ST2, aj SDE rozlišuje ponožku pre pravú resp. ľavú nohu – aj vďaka tomu výborne padnú na nohu. Pevne obopínajú chodidlo aj lýtko, no bez nepríjemného pocitu nedokrvenia. Obopnutie nepovolí ani po celodennej skialpovej túre. Čo je však ešte podstatnejšie, túto vlastnosť nestratili ani po niekoľkých vypratiach. Dĺžka hornej časti ponožky je dostatočná na rozdiel od modelu SKO.

Tepelné vlastnosti sú niekde medzi Falke ST2 a Lasting SKO. Vhodné sú pre skialpinizmus pri teplotách -15 až 0 stupňov. V tomto rozsahu sa mi noha ani príliš neprehrievala, ani som necítil chlad. Odvod potu bol bezproblémový. Pre použitie pri zjazdovom lyžovaní by som bol však opatrnejší. Pri silnejších mrazoch to nemusí byť na lanovke príliš pohodlné. Zo všetkých testovaných ponožiek sú SDE najlacnejšie, no ich vlastnosti tomu nenasvedčujú. Do uvedených podmienok jednoznačne odporúčam.

cena: 330 Sk
dostupnosť: Sport Rysy, Exisport, prípadne možno objednať aj na dobierku cez email info@lasting.cz

Bridgedale Snow Sport

Asi najznámejší výrobca technických ponožiek má svojho zástupcu aj v tomto teste. Severoírsky Bridgedale je pri konštrukcii ponožiek zástancom vlny. Vyvinul tzv. novú vlnu (New wool), ktorá je zmesou Merino vlny a obyčajnej vlny. Používa ju takmer vo všetkých svojich modeloch. New wool má 39 percentný podiel v tkanine ponožiek, z čoho plynú mimoriadne tepelnoizolačné vlastnosti. Isolfil polypropylén s 28 percentným podielom má za úlohu transportovať pot preč od pokožky nôh. Polyamid (32%) a elastan Lycra (1%) všetko dobre držia pokope.

Konštrukcia je typicky „bridždejlovská“ – Y výstuha päty, v ohybe nohy špeciálna zóna zabraňujúca nazberávaniu tkaniny, okolo členku výstuha z Lycry. V dolnej časti chodidla je zvýšená hrúbka vlny pre lepšiu tepelnú izoláciu zospodu. Dĺžka hornej časti ponožky je dostatočná. Ponožka dobre padne na nohu. V oblasti členku a lýtka pevne obopína nohu, no v priehlavkovej časti je trochu voľnejšia ako ostatné ponožky. Napriek tomu je nosenie veľmi pohodlné aj počas dlhých túr.

Tepelný komfort ja vskutku na výbornej úrovni, pozitívne sa prejavili vlastnosti prírodnej vlny – ponožky zvládli aj tie najnižšie teploty a ani v prípade väčšieho zvlhnutia potom som nemal pocit chladu. Okrem tepelných vlastností je vlna dobrá tým, že ponožky dlhšie odolávajú pachom. Preto ani viacdňové použitie nie je problémom. Zo začiatku som mal obavu kvôli voľnejšiemu priehlavku, ten sa však prejavil ako výhoda. Pri veľmi nízkych teplotách je pre chodidlo dôležité, aby sa mohlo dobre hýbať a tým si vytvárať teplo. Okrem toho malá vrstva vzduchu medzi ponožkou a pokožkou pomáha tepelnej izolácii – toto sa prejavilo pozitívne najmä v oblasti prstov, ktoré sú na pocity chladu najnáchylnejšie. Ponožky sú vhodné ako pre skialpinizmus, tak aj pre zjazdové lyžovanie v stredisku.

cena: 700 Sk
www.rokosport.com

Záver

Jednoznačného víťaza testu vyhlásiť nemožno. O Falke ST2 by som neuvažoval, Lasting SDE sú omnoho lacnejšie a svoju úlohu spĺňajú lepšie. Majú však problémy pri veľmi silných mrazoch. Tam nastupuje otázka výberu medzi SKO a Bridgedale. Kto má hlbšie do vrecka, siahne po českom modeli a ľutovať investíciu určite nebude. Kto požaduje maximálny výkon, kúpi Bridgedale, no musí si pripraviť o vyše polovicu dukátov viac.

Verím, že som priniesol aspoň trochu svetla do problematiky výberu ponožiek pre skialpinizmus a lyžovanie. Aké máš ty skúsenosti s ponožkami pre toto určenie? Fórum pod článkom je pripravené...

Fotogaléria k článku

Najnovšie