Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Garmont R2 Montello GTX

Ľahké, nízke topánky od známeho talianskeho výrobcu turistickej obuvi. Sú zaradené do kategórie trail lite, čo ich predurčuje na nenáročné výkony na turistických chodníkoch. Mal som možnosť jeden pár intenzívne preveriť počas môjho leta na Aljaške. Nosil som ich denne počas troch mesiacov a tu sú moje zistenia a dojmy ...

Výrobca
Garmont
Model
R2 Montello GTX, Rada Trail lite
Typ
nízka topánka
Materiály
koža - 1.4 mm nubuk
Priedušnosť
Gore-Tex
Páči sa mi
stabilita, pohodlie, konštrukcia podrážky, design
Nepáči sa mi
dezén podrážky, kvalita
Ostatné info
Gore-Texová membrána
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 75 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Materiál

Topánky sú celokožené (1.4 mm nubuk), čo je v tejto kategórii spolu s GoreTex-om vysoký nadštandard. Posúva to samozrejme možnosti využitia – nepremokavosť sa predsa vždy zíde, však? Ide to na úkor priedušnosti a tak má človek s potivou nohou (ako ja) cez horúce leto dosť problém ... a nie vždy sa dá pobehovať v sandáloch.
Koža je na exponovaných miestach posilnená extra kúskami, čo hodnotím veľmi pozitívne – predlžuje to životnosť topánky. Najmä na špičke je to takmer nevyhnutné. Toto zosilnenie by som však uvítal aj v strednej časti vnútorného okraja, ktorá je pri horšom povrchu dosť namáhaná. Najmä na suti noha v nízkej topánke nemá dostatočnú stabilitu a tak sa z času na čas koža nepríjemne stretáva s ostrými kameňmi.

Tvar

Montello sadlo na moju nohu ako uliate. „Pôdorys“ je nezvyčajne zatočený a tvar celkovo asymetrický a napodiv to vcelku funguje. Dizajnéri u Garmontu tejto konštrukcii hovoria ADD (Anatomically Directed Design). Najmä jazyk sa im v tomto smere veľmi podaril – takmer stále drží v správnej polohe a hlavne nohu neodiera. Príjemne ma prekvapilo koľko miesta majú prsty a bez to bez straty pevnosti nohy v topánke.
Je však nutné dodať, že každá noha je iná a preto je nesmierne dôležité venovať dostatočnú pozornosť v obchode pri skúšaní. Práve zatočený „pôdorys“ môže niekomu spôsobiť problémy, práve tak ako niekomu úplne vyhovuje.
Jediná výtka smeruje k švu pri úple prednej vnútrostrannej dierke šnúrovania, kde ústi do ochrannej vrchnej kože – v tejto časti sa topánka ohýba pri chodení a koniec švu občas nepríjemne zatlačí do nohy. Tento neduh má však iba zo začiatku – človek si to rozchodí. Po prvom poriadnom lejaku a niekoľkohodinovom kráčaní sa koža s pomocou vody prispôsobila a od vtedy som nemal tento problém.
Zadná časť je výborná, je pevnou oporou pre pätu a jej tvar spolu s dostatočným polstrovaním nohu neoderie – pľuzgiere sa teda nekonajú.

R2 podrážka

Podrážka je asi najsilnejšou a zároveň najslabšou časťou topánok. Skladá sa z troch častí. Stredná vrstva, plastový rámik a spodná guma. Stredná vrstva zabezpečuje absorbciu nárazov, plastový rámik stabilitu a vibramový spodok optimálnu priľnavosť. Prvé dve časti fungujú bezchybne. Tak stabilnú, ale zároveň pohodlnú a ľahkú topánku som na nohe ešte asi nemal.
Dezén spodného vibramu mi však veľmi po chuti nie je. Vyznačuje sa totiž extrémnou členitosťou, pričom miesto medzi jednotlivými výstupkami je primalé – priam ideálna veľkosť pre malé kamienky štrku. Už po pár minútach chôdze je ich na päte zopár zaseknutých. A blato je najväčší nepriateľ tejto podrážky – ak má tie správne parametre, tak beznádejne vyplní miesto medzi výstupkami a máme sliky vhodné tak maximálne na šmýkanie sa dolu svahom. Výstupky sú v dôsledku členitosti tenké a najmä na päte náchylne na rýchlejšie opotrebovanie. Pri konci leta, po troch mesiacoch intenzívneho nosenia sa mi jeden výstupok na päte začal odtŕhať, čo samozrejme vôbec nepoteší. Osobne by som dal prednosť dezénu z hiking série (napr. ako majú Force Suede), kde sú výstupky mohutnejšie s väčšími rozostupmi. Tu však prichádza otázka na čo sú ktoré topánky určené...
Ešte pre úplnosť dodávam, že zmienenú konštrukciu a podrážku zdieľajú všetky topánky, ktorých názov obsahuje R2 – t.j. celá rada trail lite.

GoreTex – áno či nie?

Montello sa vyrábajú v dvoch prevedeniach. S membránou alebo bez nej. Testovaný pár má membránu – odtiaľ GTX v názve. Okrem nespornej výhody nepremokavosti prináša membrána aj podstatný problém zníženia priedušnosti. Nech sa vo firme Gore snažia akokoľvek, topánka bez membrány bude vždy priedušnejšia. Ďalej je membrána náchylná na mechanické poškodenie – už chvíľka chôdze s malým ostrým kamienkom vie narobiť veľa galiby (v mojom prípade jedna topánka už z tohto dôvodu mierne tečie). Obzvlášť pri nízkej topánke je tento problém závažný, pretože do nej ďaleko ľahšie napadajú kamienky ako do vysokej obuvi. Zároveň pri celokoženom prevedení je v kombinácii s pravidelnou starostlivosťou (napr. nixwaxom) otázne, či je pre nepremokavosť membrána vôbec potrebná.
Ak vyslovene nepotrebujeme úplnu záruku nepremokavosti, potom si myslím, že je vhodnejšie siahnuť po verzii bez membrány. Ak túto záruku potrebujeme, potom je však určite lepšie siahnuť po vyššej topánke. Garmont má vo svojej ponuke model navlas rovnaký ako Montello, len vo vyššom prevedení (R2 Alta).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Kvalita

Ako som už pomínal, Montello boli na mojich nohách počas troch mesiacov tamer stále – a napriek nie práve vyberanému zaobchádzaniu obstáli na výbornú. Švy držia, tvar aj pävnosť sú nezmenené. Koža sa nevlní a napriek riešeniu podrážky sendvičovým spôsobom (tri na sebe zlepené vrstvy) nebadať žiadne náznaky rozliepania sa. Jeden drobný problém však existuje – pri chôdzi mierne cítiť slabé vŕzganie z oblasti päty pri našliapovaní.

UPDATE 7.5.2004: Podrážka sa začína odlepovať v prednej ľavej časti pravej topánky. Viac komentárov (hlavne negatívnych) nájdeš vo fóre pod článkom. Je škoda, že produkt s takými dobrými úžitkovými vlastnosťami a dizajnom stráca body v kvalite. Pred pol rokom by som tieto topánky doporučil komukoľvek, teraz si už natoľko istý nie som.

Záver

Napriek všetkým nedostatkom sú tieto topánky to najpríjemnešie v čom som kedy behal po horách a pod nimi. V kombinácii s dobrými návlekmi na slovenských kopcoch v lete asi nebudete nič viac potrebovať – snáď sandále. Záleží však od záťaže, ktorú nesieme a tiež na teréne kde sa pohybujeme, pretože kombinácia 20kg na chrbte vo vysokohorskom prostredí (Vysoké alebo Západné Tatry) v zlom počasí už nemusí byť to pravé orechové pre Montello. Samozrejme, každý má svoju preferenciu ...

Najnovšie

Búda Chatrč pod Hrádkom

Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj …

Henrich Tomáš