Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Vodný filter a chemická dezinfekcia vody

Začiatkom decembra sa mi dostali do rúk dva prostriedky na úpravu vody v prírode, ktoré som následne testoval. Prvým z nich bol prípravok na chemickú dezinfekciu (AquaVenture) a druhým bol vodný filter (Frontier Pro). Rád sa podelím so svojimi skúsenosťami.

Výrobca
McNett
Model
AquaVenture (kvapky), Frontier Pro (filter)
Typ
chemická dezinfekcia vody a vodný filter
Materiály
kvapky (A = chloritan sodný, B= kyselina fosforečná, kyselina chlorovodíková) filter (plast bez BPA, aktívne uhlie, netkaná textília)
Hmotnosť
kvapky 80 g
filter 56 g
Páči sa mi
nízka hmotnosť obidvoch produktov, veľkosť filtra
Ostatné info
účinnosť – kvapky = 120 l, filter = 189 l
Infocena
kvapky 14,60 €
filter 26,90 €
Obchody
elcon.sk$ret bežné outdoorové obchody

AquaVenture je dvojzložkový prípravok vo forme kvapiek, ktorý je určený na dezinfekciu vody. Samotná dezinfekcia prebieha zmiešaním oboch zložiek, ktoré pri kontakte s vodou uvoľňujú ióny kyslíka a plynného chlóru. Uvoľňovaním spomínaných látok potom dochádza k likvidácii širokého spektra mikroorganizmov a parazitov (E.coli, Giardia spp., Cryptosporidium spp., vírus hepatitídy A, vírus detskej obrny, a pod.). Dezinfekcia nevytvára žiadne karcinogénne zlúčeniny a jedno balenie vystačí na dezinfekciu 120 litrov vody, čo predstavuje objem potrebný pre 1 osobu na 1 mesiac v prostredí bez zdroja, zaručujúceho pitnú vodu. Orientačná cena je 14,60 €.

Frontier Pro je vodný filter veľmi kompaktných rozmerov, ktorý je určený na filtráciu vody v prírode, kde kvalita vody nespĺňa požiadavky pitnej vody. Na filtrovanie vody sa využíva aktívne uhlie, ktoré pomáha odstrániť mikroorganizmy a zlepšuje chuť vody. Samotná filtrácia prebieha buď vplyvom gravitácie, alebo saním. Filter dokáže odfiltrovať častice do veľkosti 3 mikrónov. O predĺženie životnosti výrobku sa starajú 3 náhradné textilné filtre na vstupe, ktoré sa dajú ľahko vymeniť. Textilný filter slúži na ochranu aktívneho uhlia pred zanášaním hrubými nečistotami. Manipulácia s filtrom je veľmi jednoduchá. Filter sa dá použiť v kombinácii s rôznymi fľašami a hydratačnými systémami. Jeho účinnosť je 189 litrov vody. Orientačná cena je 26,90 €.

Podmienky testovania: Testovanie obidvoch prostriedkov na úpravu vody bolo zrealizované na území Slovenskej republiky na prelome rokov 2012/2013. Ako zdroj vody poslúžili potoky, jazierka, plesá a iné vodné zdroje.

Upozornenie: Test bol zameraný iba na praktickú funkčnosť výrobku a v žiadnom prípade nenahradzuje laboratórny test účinnosti, čo sa týka zdravotnej čistoty a neškodnosti ošetrenej vody.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Test dezinfekcie AquaVenture

Po nabratí vody zo zdroja som si najprv pripravil dezinfekčný roztok. Roztok sa pripraví zmiešaním obidvoch účinných látok (látka A + látka B), ktoré sa nechajú zreagovať (cca 5 minút). Samotná dezinfekcia potom prebieha 15 – 40 minút, pričom čas na účinkovanie chemických látok sa volí podľa znečistenia a podľa teploty vody. V letnom období stačí na 1 liter vody iba 6 kvapiek a dezinfekcia prebieha 15 minút. Keď je voda kalná, zafarbená alebo je podozrenie na kontamináciu mikroorganizmami, na 1 liter vody je potrebné použiť až 15 kvapiek a na dezinfekciu je potrebný čas 40 minút. 15 kvapiek a 40 minút volíme i pri veľmi studenej vode, čo bol môj prípad. Po uplynutí stanoveného času je voda pitná a môže sa konzumovať. V prípade usadenín je potrebné vodu prefiltrovať, napríklad cez kávový filter alebo cez vatu, gázu a pod. Ak máte po ruke vodný filter (napr. Frontier Pro), tak ho použite. Kombináciu chemickej dezinfekcie a vodného filtra odporúča i samotný výrobca, pretože uhlíkový filter zlepšuje senzorickú kvalitu vody po chemickej úprave.

Poznámka: chlór je plynná látka a z vody sa dá odstrániť aj ponechaním otvorenej fľaše na bezpečnom mieste, kde vám vodu nikto nevyleje a kde bude môcť chlór uniknúť do ovzdušia. Tento proces je však časovo náročnejší ako filtrácia cez uhlíkový filter.

Výhodou tohto prípravku sú jeho malé rozmery a nízka hmotnosť (80 g). Balenie obsahuje dve plastové fľaštičky s účinnými látkami s objemom 30 ml, ktoré postačia na ošetrenie 120 litrov vody (6 až 15 kvapiek na 1 liter vody). Prípravok teda nezaberie veľa miesta a uplatnenie si nájde hlavne pri cestách do exotických krajín, kde sa nedá spoľahnúť na zdravotnú neškodnosť vody.

Senzorická kvalita vody po chemickej úprave je z môjho pohľadu naozaj prekvapujúca, pretože som očakával silný zápach po chlóre. Počas testovania bežnej pitnej vody, ale i vody v prírode som nezaznamenal výrazný rozdiel v kvalite medzi chemicky upravenou vodou a vodou filtrovanou cez uhlíkový filter. Voda konzumovaná po bezprostrednej chemickej dezinfekcii má oproti filtrovanej vode veľmi slabý zápach po chlóre a chutí trochu sladšie. Po dlhšej dobe, keď je voda odstáta a plynný chlór vyprchá, je voda pre bežného človeka na nerozoznanie od vody filtrovanej. Okrem toho v poľných podmienkach vás určite bude zamestnávať mnoho iných faktorov, ovplyvňujúcich váš pobyt v prírode (napr. vietor, mráz, teplo, fyzická únava, a pod.), a preto sa vám stane, že na senzorickú kvalitu vody ani nepomyslíte, a ak áno, tak rozdiel nepocítite.

Výsledok testu AquaVenture: Chemická dezinfekcia vody ma prekvapila, pretože som s ňou nemal predchádzajúce skúsenosti a očakával som horšiu senzorickú kvalitu vody, ako má bežná pitná voda z vodovodu. Na záver však môžem povedať, že tento výrobok spĺňa všetky parametre, ktoré udáva výrobca v pribalenom letáku.

Test vodného filtra Frontier Pro

Testovanie filtra prebehlo dvomi spôsobmi. Prvý spôsob využíval na filtrovanie gravitáciu. Tento spôsob je časovo zdĺhavejší a vyžaduje si odstránenie gumeného náustku z filtra, pretože ten bráni samovoľnému unikaniu vody. Druhý spôsob filtrácie prebiehal nasávaním vody cez náustok na filtri. Pri tomto spôsobe sa voda rovno pije a nie je potrebné čakať, kým prefiltrujete väčší objem vody, ktorý by sa dal pohodlne vypiť z pohára. Tento proces pripomína pitie vody z vodného vaku, no na prefiltrovanie vody je potrebné vyvinúť o čosi vyšší podtlak – pitie cez filter je preto trochu náročnejšie ako pitie z vodného vaku.

Filter je vybavený univerzálnym 28 mm závitom, ktorý je rozšírený na celom svete, a preto sa dá použiť s väčšinou dostupných fliaš. Pre účely testu som použil klasickú PET fľašu a špeciálnu fľašu Platypus, ktorá sa dá zrolovať a počas transportu zaberie minimum miesta v batohu. Okrem závitu obsahuje filter i modul na pripevnenie k hydratačným systémom (napr. Source alebo Camelbak).

Výhodou filtra je jeho minimalistický rozmer (v porovnaní s filtrami iných výrobcov) a z toho vyplývajúca nízka hmotnosť. Filter má tvar valca s priemerom 3 cm a dĺžkou 17,5 cm. Hmotnosť za sucha je 56 gramov a za mokra (po filtrácii) 72 gramov. Senzorická kvalita vody po filtrácii je obdobná ako pri filtri Brita, ktorý používam na filtráciu vody v domácnosti.

Výsledok testu Frontier Pro: Úprava vody cez uhlíkový filter pre mňa nebola novinkou, pretože som mal skúsenosti s filtrovaním vody v domácnosti, a preto som vedel, čo ma čaká. Senzorická kvalita filtrovanej vody je výborná a výrobok spĺňa všetky parametre, ktoré udáva výrobca v pribalenom letáku.

Záver

Voda, ktorú som používal v testoch, bola väčšinou číra tekutina, a preto nevznikala potreba filtrácie chemicky upravovanej vody. Pri úprave silno znečistenej (kalnej) vody je však potrebné zrealizovať i filtráciu. A ako som už spomenul vyššie, na filtráciu vody vám postačí kávový filter alebo vata z lekárničky. Improvizovať sa dá i s oblečením (napr. čisté bavlnené tričko poslúži rovnako dobre ako vata). V prípade, že máte po ruke aj uhlíkový filter, tak ho použite. Okrem toho, že zbavíte vodu mechanických nečistôt, voda získa i lepšiu senzorickú kvalitu.

Fotogaléria k článku

Najnovšie