Prístup

Autom

Zo slovenskej strany treba ísť po štátnej ceste č. 499 od Myjavy alebo od Vrboviec, približne 3 kilometre za štátnou hranicou (cestný priechod Vrbovce/Veľká nad Veličkou) sa nachádza rozhľadňa.

Vlakom

Do železničnej stanice Javorník nad Veličkou-zastávka, po cca 100 metroch po železničnej trati č. 121 smer Slovensko a tam, kde križuje trať nadjazd, treba vystúpiť hore na polia a rozhľadňu máte takmer pred sebou.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Rozhľadňa či odpočívadlo pre motoristov?

Nad obcou Javorník, kúsok od Veľkej nad Veličkou sa pri hlavnej štátnej ceste č. 71 nachádza rozhľadňa Drahy. Rozhľadňa je umiestnená iba nejakých 50 m od cesty. Nachádza sa pri nej parkovisko a drevený prístrešok pre posedenie, odpočinok a občerstvenie sa na ceste. Rozhľadňa má 106 schodov a výšku asi 20 metrov. Ide o celodrevenú stavbu ukotvenú v každom rohu štyrmi oceľovými lanami. Bohužiaľ, cez lokalitu neprechádza žiadna turistická značená cesta, a tak má asi slúžiť iba mototuristom. Na rozhľadni som sa bol pozrieť v nedeľu 26. januára 2013. Hoci bolo slnečné a mrazivé počasie, hory boli "zaparené" a výhľady zahmlené. A tak som hlavné heslo „Pozrime sa cez hranice z výšky“ nemohol úplne uplatniť. Myslel som si, že uvidím aspoň stožiar vysielača na Veľkej Javorine (970 m n. m.) v Bielych Karpatoch, ale blízky kopec Hradisko (636 m n. m.) asi aj pri dobrej viditeľnosti blokuje výhľad tým smerom.

Tip na návštevu veterného mlyna

Návštevu rozhľadne je možné spojiť s návštevou historického Kuželovského veterného mlyna (Kuželovský větrák). Len sa treba vrátiť opäť nad železničnú trať a pokračovať poľnou cestou k lesíku, kde natrafíte na zelenú značku, ktorá vás dovedie k peknému starému veternému mlynu (2 km). Tu môžete absolvovať prehliadku mlyna a vybavenie starej chalupy. Prehliadky sú len cez víkendy a sviatky od apríla do októbra. Škoda, že rozhľadňa nie je spojená značkovanou trasou s mlynom.