PR

Vtáčí raj na Sennom

sponzorovaný článok 26.05.14 Pojem „Senné“ je pre vtáčkarov a milovníkov prírody synonymom pre najvýznamnejšiu ornitologickú lokalitu na Slovensku. Tento vtáčí raj sa nachádza neďaleko tepelnej elektrárne Vojany a už niekoľko rokov sa jeho ochrane venuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko.

Cez Nadačný fond v nadácii Pontis pomáhajú Slovenské elektrárne s realizáciou projektu „Vtáčí raj“ od septembra 2013. Ide o jedinečnú a vzácnu oblasť, ktorá si zasluhuje pozornosť a starostlivosť. Je migračnou a hniezdnou lokalitou celoeurópskeho významu najmä pre vodné vtáctvo, hniezdisko pre viac ako 120 druhov vtákov a migračná zastávka pre ďalších viac ako 165 druhov.

Vtáčí raj sa nachádza len 15 km severne od tepelnej elektrárne Vojany smerom na Michalovce. Zahŕňa rybničnú sústavu pri Iňačovciach a Národnú prírodnú rezerváciu Senianske rybníky. Nachádzajú sa tu rôzne typy mokradí (rybníky, močiare, kanále, podmáčané lúky, staré ramená potokov a terénne zníženiny) a pomerne veľké rozlohy zachovalých lúk a pasienkov. V kombinácii s polohou na jednej z najvýznamnejších migračných trás v Európe preto niet divu, že si to tu vtáky tak obľúbili.

Vďaka finančnej podpore Slovenských elektrární, práci firemných a ďalších dobrovoľníkov spoločnosť SOS/BirdLife Slovensko zlepšila podmienky a infraštruktúru v lokalite. V Sennom sa nachádzajú náučný chodník s krásnymi rozhľadňami a Avescentrum - starý vidiecky dom so záhradou, ktorý slúži ako základňa pre vtáčkarov, dobrovoľníkov a ekovýchovné aktivity zamerané najmä na deti a mládež.

Práve práce na ňom boli podporené zo zamestnaneckého grantového programu Slovenských elektrární. Na Avescentre opravili dva komíny, vahadlovú studňu, postavili altánok, zakúpili materiál na opravu a náter informačných panelov a mostíkov. Pre malé gazdovstvo s chovom kôz a oviec na dvore Avescentra postavili prístrešok a vyrobili oplotenie. Orezali hlavové vŕby, pokosili hniezdne ostrovy na lúke a pre verejnosť zorganizovali viacero exkurzií.

Vo vtáčom raji na Sennom nájdete napr. lyžičiara bieleho, druh podobný volavke. V závislosti od počasia a dostupnosti potravy, ktorú zbiera v plytkej vode, tu v porastoch pálky hniezdi 5 - 35 párov. Ide o jedinú pravidelne osídlenú hniezdnu kolóniu na Slovensku. Hniezdia tu aj desiatky volaviek popolavých, belúš veľkých i malých, ktoré patria medzi volavkovité vtáky a živia sa menšími rybami, obojživelníkmi, ale i plazmi a hmyzom. Pozorovať sa tu dajú všetky druhy u nás sa vyskytujúcich kačíc, vrátane takých vzácnych druhov ako kačica lyžičiarka, ostrochvostá, hvízdavá alebo chrapačka. Najvzácnejšie hniezdiacou kačicou na Slovensku je chochlačka bielooká. Medzi veľmi vzácne patrí potápka čiernokrká, ktorá je viazaná na hniezdne kolónie čajok smejivých. Hniezdia tu aj čajkám podobné čoríky bahenné, ktoré stavajú svoje hniezda na plávajúcej vodnej vegetácii.

Nezastupiteľný význam z pohľadu ochrany prírody má Národná prírodná rezervácia Senianske rybníky. Hniezdia tu napríklad vzácne volavky purpurové, jarné večery svojím „bučaním“ oživuje bučiak veľký i chriašť malý. Na ostrovoch hniezdia chavkoše nočné i kormorány veľké. Už koncom apríla môžeme pozorovať starostlivé rodinky husí divých vodiacich svoje mláďatá. Najbežnejším dravcom je kaňa močiarna, ale vyskytuje sa tu aj orliak morský. Spomedzi spevavcov je veľmi zriedkavým hniezdičom slávik modrák. Počas jarnej migrácie sa na okolitých lúkach a poliach zastavujú desaťtisíce žeriavov popolavých.

Slovenské elektrárne vás spolu s SOS/BirdLife Slovenskopozývajú do „Vtáčieho raja na Sennom“ a zároveň aj do tepelnej elektrárne Vojany, ktorá otvára svoje brány pre verejnosť v sobotu 31. mája. Pripravený je bohatý kultúrny program, remeselné trhy s tvorivými dielňami, súťaž vo varení gulášu a samozrejme možnosť prehliadky elektrárne.

Autori fotografií: archív SOS/BirdLife Slovensko

--
Pozn. redakcie: Tento text je PR článok zadávateľa. Neprešiel jazykovým ani redakčným spracovaním a nemusí vyjadrovať názor redakcie HIKING.SK.
Najnovšie články
 
Túra (Ne)uspešné hľadanie stratených osád pod Drahovou Jedným z mála úspešných projektov lokálnych trás je NCH Ipeľ, ktorý svojim vypracovaním patrí k tomu zachovalejšiemu a hoc sa vyskytuje v kraji, ktorý turisti málokedy navštívia, vyzerá byť starostlivo udržiavaný za celý … » celý článok dnes Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy
Príbeh Ako sme rybárčili na Turci Keď nedávno skončila doba „temna“ a začala éra obrody, konečne sme sa mohli beztrestne stretnúť na pive v našej krčme. Síce len na terase, ale aj tak. Bolo to radostné, pretože sme ... » viac včera Boro Tomis Príbehy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
PR Cestujte autom bezpečne – poistite si ho v Unione Teplejšie počasie, uvoľnenie protipandemických opatrení i blížiaca sa dovolenková sezóna – to všetko sú dôvody, ktoré lákajú ľudí užiť si voľné dni mimo domu. Či už sa chystáte autom na dovolenku k moru alebo len na … » celý článok 30/05/21 sponzorovaný článok
PR Ideálna desiata na turistiku Hlad, únava alebo dokonca svalové kŕče. Všetky tieto problémy dokážu pekelne znepríjemniť akúkoľvek túru. Dobrou správou je, že im môžete úspešne predísť pomocou kvalitnej ... » viac 23/05/21 sponzorovaný článok Varenie a jedlo
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
0.83 (0.47)