Aj keď sa v podstate jedná len o obrovskú dieru, už aj podľa fotiek vidno, že táto diera má všetky znaky jaskyne. A hoci z úplného konca jaskyne je možné vidieť aj vchod, musím pripomenúť, že bez dobrej čelovky resp. baterky sa pri pohybe v útrobách jaskyne nedá vôbec orientovať a tým pádom hrozí aj nejaké to zranenie. Takže do batôžku si pribalíme aj svietidlo a môžeme vyraziť.

Lokalizácia a popis oblasti

Ak beriem vzdialenosť od centra Banskej Bystrice, tak to až na miesto činu nebude viac ako 6 km. Poďme z centra mesta do najľudnatejšieho sídliska Banskej Bystrice. Všetci Banskobystričania už určite šípia, že ako východzí bod tejto túry bude sídlisko Sásová. Nad Sásovou sa vypína dosť výrazný Panský diel, ktorý je z mesta viditeľný svojou južnou časťou. Prečo spomínam práve tento kopec? No je to jednoduché. Na Pánsky diel ide zo Sásovej frekventovaná turistická značka (modrá), z ktorej bude nutné v určitej časti zísť. Vráťme sa však pekne na začiatok, do Sásovej. Tu treba vyhľadať začiatok turistickej značky (modrej), ktorá začína ešte pri najvyššie položených vežiakoch sídliska. Jednoduchšie ako hľadať turistickú značku kdesi na sídlisku, bude nájsť veľké parkovisko na konci Sásovej, ktoré bude slúžiť ako východzí bod.

Prejdeme pole a asfaltku smerujúcu na Šachtičku (lyžiarske stredisko) a pokračujeme trávnatými poliami rozprestierajúcimi sa nad Sásovou. Tu sa nám bude modrá značka hľadať akiste lepšie. Po napojení sa na značku naše kroky povedú až na úroveň kopca Hrádok (835). Ak čakáte, že značka Vás povedie až na tento kopec, ste na omyle. Prečo? No tento kopček, ktorého polohu určíte iba za pomoci mapy (v každej lepšej mape by mal byť vyobrazený naľavo od značeného chodníka). Asi najjednoduchší vstup do hlbín tohoto kopca (hlbín preto, lebo Hrádok je celý zalesnený), bude vlastne z prvej väčšej lúčky, na ktorú vyjdeme po výraznejšom stúpaní. Vnoríme sa teda do hory a ani netreba vystúpiť na vrchol Hrádku, ale chôdzou po vrstevnici lokalizujeme aj za pomoci mapy západný svah tohoto kopca. Hlboko pod nami je Sásovská dolina. Voľným terénom mierne zostupujeme smerom dole. V určitej fáze zostupu naďabíme na vychodenú cestičku zhruba 100-150 výškových metrov pod vrcholom. Táto cestička by nás už mala doviesť k výrazným skalným útvarom, medzi ktorými je aj vchod do Sásovskej jaskyne Kaplnka. Za zmienku stojí ešte obrovské skalné oko, ktoré môže byť predzvesťou vzrušujúceho zážitku z jaskyne. O čosi ďalej určite objavíme nenápadný nevysoký otvor. Práve toto je vchod do 15 metrov dlhej jaskyne.

Takže teraz už iba rozsvietiť čelovky a baterky a poďho objavovať sťaby chrabrý speleológ. Nemá význam opisovať čo je vo vnútri, pretože je na každom z vás, čo v jaskyni objaví. Zaručujem ale, že tam nájdete všetko, čo do nefalšovanej jaskyne patrí. Zlomok toho, čo sa podarilo objaviť mne, môžete vidieť na fotkách.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

A možno budú aj netopiere!