Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

K Červenej skale
Túra

Planina Galmus na snežniciach

11. 02. 2015
Galmus je pomerne neznámy horský celok na južnom Spiši. Dvíha sa južne od rieky Hornád v dĺžke asi 15 kilometrov medzi Markušovcami a Krompachmi. Geomorfologicky patrí do Hnileckých vrchov, ktoré sú súčasťou Volovských vrchov a tie sú zase jedným z krajinných celkov pohoria Slovenské rudohorie. Masy turistov Galmus obchádzajú cestou do Tatier a Slovenského raja, ale čitateľom Hikingu už bol v niekoľkých článkoch predstavený. Ako to tu vyzerá v zime, radi naznačíme touto poldennou túrou na snežniciach. Rovnako dobre sa dá prejsť aj na bežkách, prípadne predĺžiť k iným turistickým cieľom, ktoré planina Galmus ponúka.

Galmus? Poráč?

Na úvod ťažké priznanie: aj ja by som až doteraz Galmus radil niekam na Kaukaz, Poráč by som si naďalej mýlil s Paráčom a netrafil by som sem ani prstom na mape. Keby... Keby sa nám na sklonku januára nenaskytla jedna milá povinnosť s decentnou slávnosťou v Levoči. Ešteže je náš drahý kamarát, nestor hikingovej nočnej fotografie a severospišského geocachingu, osvietenej mysle a naplánoval si sobáš na piatok. Nielenže nám tým nezabil celý víkend, dokonca nám ho nepriamo naplánoval! V deň D sa navyše zubatej roztrhli snáď aj dvojsezónne duchny, takže snežnice skáču ku kytici do kufra a hurá - šmýkame sa po diaľnici na východ.

Poráčska dolina - tichá a biela

Svadobnú noc nonšalantne preskočíme tanečným krokom vo vibramkách. Je slnečné sobotné poludnie, recepcia hotela Poráč Park. Skormútená pani sa kajá hneď s pozdravom: “hotel je v núdzovom režime, niekde je strhnuté vedenie, elektrina nie je a nebude pár dní, vleky nejdú, welness bohužiaľ...” S úsmevom ju prerušujeme, že nám stačí mapa okolia. A hustá kapustnica na obed, ak kuchyňa funguje. Potrebujem vyhnať permoníkov z hlavy a šup von, vypotiť sa do tej bielej parády. Polievočka nebude, ale mapky, čo sme dostali, sú super. Adush si v nich len potvrdzuje, čo ešte doma načrtla kurzorom a môžeme vyraziť. Už ma svrbia päty.

Hneď za hotelom začína náučný chodník Šarkanova diera. Dosť lákavý názov na to, aby sme práve tam chceli dôjsť. Náučný chodník sľubuje informačné tabule - čítaním trochu zamaskujem momentálnu fyzickú indispozíciu, pomyslím si. Hneď na začiatku sympatickej dolinky radšej obúvame snežnice, hoci chodník je čerstvo prešliapaný. Stopa je úplne ideálna, tiež snežnicová. Nebude to KST Kremnička? Už po piatich minútach vychádzame na prvú lúku a pomaly ňou stúpame od druhej tabule k tretej. Nad nami azúro.

K Červenej skale

Vydupaný jarok nás spoľahlivo vyviedol na zvážnicu, ktorou je vedená cyklo- a lyžiarska trasa z obce Poráč do vnútrozemia planiny Galmus. Infotabuľa je poruke, čítame si pár riadkov o planine a obci, jej strechy vykúkajú neďaleko spoza stráne. Poráč je najvyššie položenou obcou okresu Spišská Nová Ves (778m) a v stredoveku sa volal Vereshégy, resp. Rotenberg, podľa charakteristického zafarbenia horniny v okolí. Pôvodné valašské obyvateľstvo dosídlili Rusíni. Okrem iného sa živili baníctvom, ťažila sa tu železná ruda, meď aj zlato.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Partička na snežniciach pred nami si zvolila lyžiarsku trasu. Ani my sa teda nebránime a opúšťame trasu náučného chodníka. Pokračujeme za nimi zvážnicou (lyžiarskou trasou) smerom na východ popod les. Po kilometri pohodlnej chôdze je opúšťame, sťahuje nás odbočka k Červenej skale. Nie je nijako značená, naviguje nás šípka za keškou v GPS. Na striedačku razíme stopu v polmetrovom prašane a vytešujeme sa zo slnečného dňa. Po kilometri sme na mieste, stojíme na okraji výrazného brala s leteckým výhľadom na chaty v Poráčskej doline. Vlastne, o kus ďalej je ešte jedno skalisko, preto sa táto lokalita nazýva v množnom čísle - Červené skaly. Po krátkom úsilí sa nám darí vyhrabať aj kešku a vraciame sa vo vlastných stopách naspäť.

K diere alebo na vŕšok?

Krajina sa pomaly farbí do čoraz teplejších tónov a čoraz dlhších tieňov a my sme zase na prešliapanom chodníčku. Nevieme, kam nás dovedie, ale vieme, že sú tri hodiny preč a treba kopnúť do vrtule. Dupeme, len sa tak prašan práši. Na naše šťastie sa stopa po chvíli točí želaným smerom a oblúkom skoro cez rázcestie Zbojský stôl sa pripájame na modrú turistickú značku. Zlatá hodinka vrcholí, keď sa blížime k rázcestníku Borisová. Pred ním našu modrú križuje trasa náučného chodníka, vedúca k onej Šarkanovej diere. Neznáma partička pred nami si ale vybrala smer rovno - na Vysoký vrch, čím nám ponúkla priechodnejšiu alternatívu. Takže sa za náučným chodníkom len smutno obzrieme, možno nabudúce. Razenie stopy by bolo na dlho a za svetla by sme to k diere už nestihli.

Terén je naďalej skôr plochý, s krátkymi a miernymi húpaniami, v závere pozvoľna stúpa na odlesnenú kótu, už len 500 metrov východne od Vysokého vrchu. Slnko padá rýchlo, nezdržiavame sa a skúšame ho ešte stihnúť hore. Nie celkom sa podarilo, ale také to pohladenie tatranských štítov poslednými lúčmi sme stihli. V okamihu sa biela krajinka sfarbila do ružova a pomaly schladla do studených odtieňov. Hradba Tatier vyhasla ako uhlíky v pahrebe a okolo nás sa zdvíha vietor. Pocitovka mínus desať.

Ešte dve fotky a rozlúčka so skrehnutým chlapíkom, čo tu fotil časozberné snímky. Hádam sa raz ku mne nejako dostanú. Adushka sa necháva zlomiť na dokončenie okruhu cez Vysoký vrch, keď už sme tak blízko. Naozaj len chvíľočka a sme tu. Extra vysoký vrch to teda nie je, skôr len taký vŕšok. Máme tu smerovník, tabuľu, výhľadovú ružicu a dokonca posedenie pod strieškou. Vrchol ponúka dokonalý kruhový výhľad a v lete sa odtiaľto musí ťažko odchádzať. Teraz ale besne fučí, tak bleskovo vyhrabávame aj druhú kešku a pri svite mesiaca šmýkame rovnou čiarou dolu do hotela. Potom už len polpenzia, jeden-dva krígliky miestneho Buchvaldu a hajde do hajan. Aj zajtra je víkendový deň.

Autorkou časti fotiek je Andrea Morongová.

Fórum 18 príspevkov
Planina Galmus na snežniciach 21/03/15 19:00 18 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 2 Druhá časť putovania severovýchodnou časťou Štiavnických vrchov z Krupiny cez Kozelník do Vyhní. Prejdeme si menej známe chodníčky atraktívneho sopečného … » celý článok včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Túra Z Plaveckého Podhradia do Lošonca V Malých Karpatoch som bol naposledy na vandri pred ôsmimi rokmi. Odvtedy som síce pohorie viackrát navštívil, ale vždy to bolo len na jeden deň. Preto som sa pri plánovaní jesenných ... » viac 30/07/21 Anton Zahradník Malé Karpaty
Basecamp Objavte skalné vyhliadky nad Ružínom a vyberte sa na hrebeňovku na biku V najnovšom basecampe prinášame výber zaujímavých lokalít z celého Slovenska. Nájdete tu výlet na neobjavené skalné vyhliadky nad Ružínom, túru po stopách svetových vojen na ... » viac 29/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Najnovšie články autora
 
Test Lowa Camino GTX – turistické topánky na diaľkové trasy Ide o univerzálne celokožené vysoké trekkingové topánky. Majú modernejší vzhľad a premyslené detaily pre pohodlné nosenie na dlhých viacdenných pochodoch či diaľkových trasách. Ich názov aj zľahka odkazuje na jednu z … » celý článok 11/12/20 Matúš Morong Obutie
Túra Zaniknuté dediny (6) – Javorina Sú to len tri či štyri ľudské generácie - a ako sa život zmenil! Na lazoch vo Veporských vrchoch mohol byť predlohou obrazov Martina Benku. Ubehlo ledva 100 rokov. Z výhonku na okraji lúky ... » viac 27/05/20 Matúš Morong Stolické vrchy, Veporské vrchy
Prístrešok Pozorovateľňa vtáctva Duna Počas leta 2016 sa objavila na brehu Dunaja pri zdrži Hrušov zvláštna stavba. Jej oblé tvary podobné vtáčiemu krídlu priťahujú pohľady všetkých cyklistov a korčuliarov na hrádzi. Kto ... » viac 08/10/16 Matúš Morong Podunajsko
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Planina Galmus na snežniciach 21/03/15 19:00 18 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Galmus, Hnilecké vrchy
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 874 m n. m.
  • min: 623 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 430 m
  • klesanie: 427 m
 • Vzdialenosť
  • 10 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • zima
 • Dátum túry
  • 31.01.2015
 • Štart trasy
  • šírka: 48.8801 ° SŠ
   dĺžka: 20.7421 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.8801 ° SŠ
   dĺžka: 20.7421 ° VD
   » Mapa
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • autom, parkovanie pri hoteli Poráč Park
1.08 (0.54)