Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Búda Bývalá Koliba pod Repišťom

UPOZORNENIE: OBJEKT SPADOL – Pokiaľ Veľká Fatra v okolí Ploskej doslova oplýva kolibami a salašmi rôznych kategórií, v ostatných jej častiach ich je málo. Táto koliba by ani nestála za reč, keby nebola jedinou na hrebeni spájajúcom Krížnu s Donovalmi. Už na prvý pohľad vidieť, že pamätá aj lepšie časy, no v prípade núdze poslúži.

Poloha
Veľká Fatra, na bočnom hrebeni vybiehajúcom z Krížnej na východ
Nadmorská výška
1200 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.8797 ° SŠ
dĺžka: 19.11142 ° VD
» Mapa
Nocľah
3 - 4 osoby
Prevádzka
celoročne otvorená, bez hospodára
Voda
nie je
Zrušené od
03.06.2020
Zrušené - poznámka
Tento objekt je už len spadnutá ruina, nerátajte s nocľahom. Viac info vo fóre k tomuto článku.

Nachádza sa hneď vedľa značkovaného chodníka asi v polovici cesty medzi Rybovským sedlom pod Krížnou (zelená do Liptovských Revúc) a Východným Prašnickým sedlom, v ktorom hrebeň križuje žltá značka z Horného Jelenca. Turista idúci od Krížnej klesá od sedla mierne po lúkach, potom vojde do bukového lesa a traverzuje severný svah neveľkého vŕšku. Hneď ako vyjde na poľanu pod kótou Repišťe, vpravo zbadá kolibu krytú vysokou žihľavou. Príchodiaci z opačnej strany, vidí kolibu už z diaľky, keď k nej klesá lúkami z Repišťa.

Jednoduchá stavba má drevenú kostru obitú doskami. Okrem vchodu (bez dverí) nie sú v stenách žiadne otvory. Podlahou je udupaná hlina, vnútri nie je žiadne zariadenie. Strecha je pokrytá vlnitým eternitom, ktorý sa už čiastočne rozpadáva. Pri silnejšom daždi treba pomedzi brvná natiahnuť celtu alebo igelit. Aj celá jedna strana koliby sa začala povážlivo nakláňať.

Vodu som nikde nablízku nenašiel (najbližší mne známy prameň je pod Rybovským sedlom). Pred kolibou je ohnisko, v okolitých lesoch sa nájde dostatok napadaného dreva.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie