Reportáž

Horalfest našimi očami

24. 11. 2006
Uplynulý víkend sa v Novom Smokovci konal prvý ročník festivalu amatérskej tvorby o horách - Horalfest. Neodolali sme a išli sme sa na vlastné oči pozrieť, o čom to bude. Ako sme už písali, tento festival sa svojím programom líši od klasických horských a cestovateľských festivalov, kde je ústrednou témou premietanie a zážitky z ciest, a je zameraný vyslovene na amatérsku umeleckú tvorbu.

Prvé, čo nás v piatok po príchode ohúrilo, boli reprezentatívne priestory kongresového centra Kúpele Nový Smokovec. Všetci sme asi pri festivaloch s takouto tematikou zvyknutí na zapadnuté sály kultúrnych domov. Keď vystúpil s prejavom pán primátor Vysokých Tatier, začal nám v hlave blikať dátum komunálnych volieb, ktorý sa rýchlo blíži. Ale aby sme nikomu nekrivdili, necháme sa prekvapiť budúci rok, možno si Horalfest v takýchto podmienkach zopakujeme.
Trošku nás zaskočilo vyberanie poplatku za šatňu, na druhej strane sme zase neplatili žiadne vstupné. Návštevnosť festivalu bola veľmi slušná.

Program sa odohrával vo veľkej sále, v dvoch priľahlých miestnostiach boli nainštalované výstavy a vo vstupnej miestnosti veľká obrazovka. Časť programu prebiehala aj v Tatry pube v Starom Smokovci.
V piatok večer odzneli všetky úvodné príhovory, otvorili sa obe výstavy - aukčná výstava tatranských fotografov i výber zo súťažných fotografií.
Potom nasledovalo premietanie súťažných filmov a paralelne v inej miestnosti čítanie súťažnej literárnej tvorby. My sme si vybrali filmy. Niektoré boli zaujímavé, s dobrou myšlienkou a spádom, iné boli nenápadité, navyše mnohým autorom chýbal cit pre dĺžku.

Druhý deň bol na programe výstup do terénu spojený s fotografovaním a filmovaním, konkrétne na Reinerovu a Zamkovského chatu. Tento deň sa konali aj workshopy, na ktorých sa s odbornými garantmi rozoberali súťažné filmy, fotografie a literárne príspevky. Taktiež v kinosále prebiehali prezentácie súťažných a nesúťažných fotografií, neskôr odovzdávanie cien, prezentácia sponzorov a mediálnych partnerov.

Z výsledkov fotografickej súťaže sme mali veľmi rozpačité dojmy, ktoré s nami zdieľali aj ďalší kamaráti – amatérski fotografi. Fotografie, ktoré vyhrali, neboli výnimočné ani nápadom, ani technickou kvalitou. Určite sa medzi súťažnými fotografiami našlo viac, ktoré by si zaslúžili byť ocenené. Taktiež víťazné fotografie boli podobné ako minulý rok, kedy prvé aj druhé miesto vyhrali siluety. Je škoda, že sa vo víťazných fotkách aj tento rok opakujú tie isté motívy a je to aj nebezpečentvom do budúcnosti. Keď účastníci uvidia, že siluety sú vo veľkej obľube, možno prestanú prihlasovať fotografie s inými motívmi a to by bola škoda. Problémom možno bolo to, že na hodnotenie vyše sto fotografií bola len trojčlenná komisia. Možno by bolo vhodné komisiu obmeniť, aby mali šancu aj fotografie s inou tematikou. Ocenené fotografie aj zopár ďalších sme dali do galérie k tomuto článku, každý si môže urobiť vlastný názor.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Na záver môžeme povedať, že takto koncipovaný festival má podľa nás budúcnosť. Drobné nedostatky, ktoré sa vyskytli, sa dajú pripísať ešte stále „detskému obdobiu“ prvého ročníka. Veríme, že táto myšlienka pretrvá a každým ročníkom bude festival ešte pútavejší a zaujímavejší. Držíme organizátorom palce!


Fórum 6 príspevkov
Horalfest našimi očami 25/11/06 10:37 6 príspevkov
Najnovšie články
 
Príbeh Ako sme rybárčili na Turci Keď nedávno skončila doba „temna“ a začala éra obrody, konečne sme sa mohli beztrestne stretnúť na pive v našej krčme. Síce len na terase, ale aj tak. Bolo to radostné, pretože sme všetci prežili napriek tomu, že sme nad 70 … » celý článok dnes Boro Tomis Príbehy
Basecamp Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách Turistická sezóna sezóna vo Vysokých a Západných Tatrách už začala. Množstvo turistických chodníkov, ktoré boli sedem mesiacov uzatvorené, je opäť k dispozícii návštevníkom. V ... » viac včera Soňa Mäkká Basecamp
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Basecamp Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách Turistická sezóna sezóna vo Vysokých a Západných Tatrách už začala. Množstvo turistických chodníkov, ktoré boli sedem mesiacov uzatvorené, je opäť k dispozícii návštevníkom. V tomto dieli basecampu sa zameriame práve na … » celý článok včera Soňa Mäkká Basecamp
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez ... » viac 15/06/21 Soňa Mäkká Správy
Basecamp Tento víkend vyrazte na cyklotúru, prinášame množstvo tipov Keďže počasie praje cykloturistike, do tohto dielu sme vybrali viac cyklotúr z rôznych kútov Slovenska, od Kysúc po Zemplín. Niektoré vedú po upravených cyklotrasách, iné po lesných ... » viac 10/06/21 Soňa Mäkká Basecamp
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Horalfest našimi očami 25/11/06 10:37 6 príspevkov
0.88 (0.41)