Tričko Devold Energy
Recenzia

Devold Energy – merino tričko pre aktívne športy

27. 07. 2016
Pred pár týždňami ku mne zavítal poštár a doniesol mi na testovanie dve vlnené tričká značky Devold. Ide o novinky z kolekcie 2016. Prvé tričko je model Energy. Je to tričko s krátkym rukávom, ktoré je určené pre aktívne športy ako je beh, cyklistika, lezenie, vysokohorská turistika, skialpinizmus a pod. V nasledujúcich riadkoch vám preto najprv predstavím tento model a neskôr sa podelím aj o skúsenosti z používania.

Recenziu staršieho modelu trička Energy si môžete prečítať v článku od Miša Mikuláša.

Materiál a vyhotovenie

Devold je tradičným výrobcom vlneného oblečenia a tričko Energy je vyrobené zo 100 % merina. Pletenina z kvalitnej merino vlny je pohodlná, priedušná, mäkká a na ohmat je príjemná vďaka jemností vlákien (16,5 mikrónu). Gramáž textílie je 150 g/m². Materiál prirodzene odoláva pachom, čo oceníte najmä pri viacdňových športových výkonoch bez možnosti prania alebo prezliekania. Testované tričko váži 129 g (údaj získaný vážením na kuchynskej váhe). Model, ktorý som dostal na testovanie je v modro-čiernom prevedení. Okrem tejto farby je tričko dostupné aj v klasickej čiernej a v limetkovo-zelenej, ktorá je kombinovaná s čiernou.

Predné diely a rukávy sú z hladkej rebrovej pleteniny v blankytne modrej farbe. Zadný diel je zo sieťoviny a mierne zasahuje až do predného dielu, tak aby sa sieťovina nachádzala aj na bokoch a pod pazuchami. Chrbát je rozdelený na dve časti. Spodná časť je v tmavomodrej farbe a vrchná časť je v čiernej farbe. Čierna sieťovinová pletenina je v okolí prieramku zakomponovaná aj do predného dielu. Ploché švy sú v kontrastnej žltozelenej farbe a tričko obsahuje aj reflexné prvky, ktoré uvítajú najmä bežci a cyklisti. Z reflexného materiálu sú taktiež obidve logá Devold a reflexný prúžok je vložený aj do švov na prednom a na zadnom dieli. Materiál a šitie vyzerá kvalitne – nikde netrčia nite po šití.

Po strihovej stránke je tričko zaujímavé a veľmi dobre padne na postavu. Diely z hladkého úpletu veľmi rýchlo odvádzajú vlhkosť a panely zo sieťoviny odvetrávajú prebytočné teplo a podporujú termoreguláciu. Sieťovinová pletenina je taktiež veľmi pružná a umožňuje maximálnu slobodu pohybu pri akejkoľvek aktivite. Tričko je dostatočne dlhé a zadný diel je mierne predĺžený.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Prvé skúsenosti

Na úvod sa musím priznať, že napriek tomu, že sa profesionálne venujem vývoju outdoorového oblečeniu, doposiaľ som nemal väčšiu praktickú skúsenosť s merinom. Mnohokrát som mal tento materiál v rukách a obliekol som si aj niekoľko značkových modelov, aby som sa uistil, že merino “nehryzie”. Nikdy som však nedospel k záveru, že merino je jasná voľba pre moje športové aktivity. Plne som si uvedomoval výhody ovčej vlny, vždy mi však prekážal nepríjemný pocit, ktorý vyvolávali aj tie najjemnejšie vlákna z novozélandskej ovce. Pred pár týždňami som však dostal ponuku na testovanie dvoch tričiek, a hoci som nebol presvedčený, že sa niečo zmení na mojom vzťahu k merinu, prijal som ponuku a rozhodol som sa ho vyskúšať a získať dlhodobejšie praktické skúsenosti.

Po prvom oblečení trička som mal ihneď pocit, ktorý mi vždy prekážal. Napriek tomu, že bolo tričko z najjemnejšej vlny (16,5 mikrónu), necítil som sa príjemne. Na porovnanie som si hneď obliekol aj druhé tričko Breeze (17,5 mikrónu) a mal som pocit, že “hryzie” trochu viac. Tento prvotný pocit je však subjektívnou záležitosťou a u každého závisí od citlivosti pokožky. Nedajte sa tým preto odradiť. Taktiež treba počítať s tým, že nové merino dráždi pokožku trochu viac ako merino po praní, a preto sa odporúča merino pred prvým použitím vyprať. Väčšina predajcov vám pri kúpe trička rovno ponúkne špeciálny prací prostriedok s obsahom lanolínu, ktorý ženy určite poznajú z kozmetických prípravkov. Lanolín je totiž prírodný produkt, ktorú vylučujú ovce, aby ochránili vlnu pred znečistením a mikroorganizmami. Hlavnou výhodou lanolínu v merino výrobkoch je však jeho zjemňujúci účinok. Vlna je po aplikácii lanolínu pružnejšia a príjemnejšia na dotyk. Lanolín taktiež predlžuje životnosť vlny.

Vrátim sa však k tričku Energy. Aj keď ma merino na citlivej pokožke dráždilo, po niekoľkých minútach nepríjemný pocit zmizol a telo si na vlnu privyklo. Po praní sa tento pocit úplne nevytratil, ale adaptačný proces na vlnu sa omnoho skrátil.

Tričko Energy som testoval najme vo Vysokých Tatrách, kde som ho nosil počas vysokohorských túr a pri lezení. Hneď prvý víkend som v ňom strávil 3 dni a poriadne som ho prepotil. Počas víkendu sa teplota výrazne menila, a tak som si mohol vyskúšať ako funguje merino pri teplotách v intervale od 5 do 25 stupňov. Vo väčšine prípadov som mal na tričku ešte ďalšiu vrstvu oblečenia, pretože vždy poriadne fúkalo a v jednom prípade pršalo. Pri nižších teplotách tričko pekne izolovalo a pri teplejšom počasí mierne chladilo.

Výhodou vlny oproti syntetickým vláknam je lepšia termoregulácie a efektívnejší odvod potu. Syntetické vlákna majú síce výhodu v tom, že rýchlejšie odvádzajú pot od pokožky a vaše telo je suché, na druhej strane však vyvolávajú ďalšie potenie a pripravujú vás o drahocennú vodu, ktorú ste nútený počas športového výkonu dopĺňať. Pri fyzickej aktivite totiž dochádza k prehrievaniu tela a potenie funguje ako mechanizmus na ochladzovanie. Ak vám syntetické vlákna odparia pot rýchlejšie ako sa telo stihne ochladiť, tak organizmus vyvolá opätovné potenie a telo stratí viac vody. Vlna sa v tomto smere ukazuje ako vhodnejší materiál, pretože prirodzenou vlastnosťou vlny je nasiakavosť. Vlna, na rozdiel od syntetických vlákien, prijíma vodu do svojej štruktúry a jej odparovanie trvá niekoľkonásobne dlhšie, ako pri syntetických vláknach. Vlna preto nevyvoláva nadmerné potenie a organizmus nemusí míňať vodu na ochladzovanie. Výsledkom je to, že nemáte potrebu doplňovať tekutiny tak často, ako pri používaní syntetických tričiek. Výhodné je to najmä pri aktivitách, kde sa počíta každý gram (lezenie, vysokohorská turistika, skialpinizmus a pod.). Táto vlastnosť je typická pre všetky prírodné materiály, no ich nevýhodou je to, že zadržiavaná voda vo vláknach príliš chladí – viď bavlnené trička. Vlna je však v tomto smere špecifická a aj napriek tomu, že vodu zadržiava, vlnené vlákna nechladia tak intenzívne ako bavlna. Tento efekt je známy už niekoľko storočí, a aj anglická kráľovná obliekala svojich námorníkov do oblečenia z vlny, pretože na mori hrozilo podchladenie vo vlhkom oblečení oveľa viac, ako na pevnine.

Podobný pocit som mal pri testovaní aj ja. Napriek tomu, že bolo tričko vlhké, necítil som chladivý efekt ako pri bavlne. Najvýraznejšie som to pociťoval v situácii, keď som si po pauze dával batoh na chrbát. Pri mokrom tričku (z bavlny, ale i syntetiky) je to takmer vždy nepríjemné. Pri vlne to však bolo omnoho lepšie a niekedy som to ani nevnímal. Sieťovina na chrbte dokázala zadržať dostatok vody, aby som sa príliš nepotil a prebytočnú vlhkosť efektívne odparovala. Neprekážalo mi ani to, keď som po túre ostal ešte dve hodiny vo vlhkom tričku.

Negatívnou vlastnosťou vlny je hromadenie soli, ktoré som pozoroval už po prvom dni. Pri ťažkých fyzických výkonoch telo vylučuje okrem vody aj minerály, ktoré sa usadzujú v pletenine a po vysušení sa zobrazujú ako biele škvrny. V mojom prípade to bolo najmä na ramenách a na hrudi. Efekt je však dočasný, pretože po prepraní trička vo vode škvrny zmiznú. Niekedy sa tento efekt objavuje aj na syntetických tričkách a závisí najmä od potenia a od množstva minerálov, ktoré vaše telo vylučuje. Pri konzumácii iontových nápojov je efekt oveľa intenzívnejší.

“Pohlcovanie pachov” je ďalšou z vyzdvihovaných vlastností vlny. Vlna prirodzene odoláva pachom, pretože zabraňuje množeniu baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Samotná vlna má síce špecifickú vôňu, ktorá môže niekomu prekážať, no naozaj funguje. Ani trojdňové prepotené a presolené tričko s bielymi škvrnami nesmrdelo tak, ako syntetická alternatíva po jednodňovej túre.

Fórum 1 príspevok
Devold Energy – merino tričko pre aktívne športy 26/08/16 09:21 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Test Batoh Bergans Helium PRO 40 Helium PRO 40 od firmy Bergans je ľahký technický batoh, ktorý je svojím objemom vhodný na jednodenné aj víkendové pobyty na horách. Batoh bol navrhnutý hlavne pre horolezcov a skialpinistov, no svoje uplatnenie si nájde aj pri ostatných outdoorových aktivitách. Okrem hlavnej komory má batoh aj špeciálnu priehradku na skialpinistickú výbavu, ktorá je ľahko dostupná z prednej strany. Ruksak poskytuje veľmi stabilné upevnenie lyží, horolezeckých čakanov a ďalšej výbavy. Popri početných možnostiach nastavení má batoh aj odnímateľný vrchný kryt. K dispozícii je v červenej a tmavošedej farbe. 10/10/18 Pavol Hreha Batohy
Lezenie Volí chrbát a rázsocha Volovca Mengusovského Začiatkom leta 2016 som sa zúčastnil na stretnutí vysokohorských turistov SVTS na Popradskom plese, ktoré organizoval PREVYK. Hneď prvý deň stretnutia sme si s kamarátom „Bačom“ vyliezli na moju obľúbenú Voliu vežu (Južné rebro – III UIAA) a cestou dolu sme si odbehli aj na Žabiu vežu. Nasledujúce dni som sa potom venoval vysokohorskej turistike a s ostatnými účastníkmi stretnutia som vystúpil na Čubrinu, Mengusovskú vežičku, Hincovu vežu a Volovec Mengusovský. Počas výstupu na posledné dva spomenuté štíty som si odbehol aj na Hincovu kopu vo Volom chrbte a preskúmal som aj časť rázsochy Volovca Mengusovského za jeho najnavštevovanejším hlavným vrcholom. 02/07/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
VHT Vareškovým hrebeňom na Slavkovský štít Slavkovský štít je jedným z ľahko dostupných tatranských štítov, na ktorý vedie turistická značka. Často sa o ňom hovorí, že je to nekonečný a nudný kopec so zástupmi turistov. V lete 2015 som si to vyskúšal na vlastnej koži a musím povedať, že to nebolo až také strašné. Z vrcholu sme mali nádherné výhľady na všetky svetové strany. Mňa však najviac zaujal hrebeň vybiehajúci na západ, ktorý sa tiahol ponad Zbojnícku chatu. Nasledujúce leto som sa preto do Tatier vrátil a na Slavkovský štít som vystúpil neznačenou trasou po Vareškovom hrebeni. 10/06/17 Pavol Hreha Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Túra Kolešne, Klenovský Vepor a Kabátová za víkend Medzi ikony Veporských vrchov rozhodne patria jeho bratské výsosti Vepor Ľubietovský a Klenovský. Preto bolo jasné, že na ne musím zájsť. Keďže druhý zmieňovaný je v atraktívnej lokalite plnej usadlosti a samôt, tak bolo treba len to nejako dômyselne pospájať. dnes Henrich Tomáš Veporské vrchy
Podcast O Slovenskom raji s riaditeľom národného parku Tomášom Dražilom Slovenský raj nie sú iba rokliny, kaňony a vodopády. Sú to aj lúky so svetovým rekordom, čo sa týka zdokumentovanej biodiverzity na malej ploche. Je to jediný národný park so zonáciou a kladie veľký dôraz na symbiózu s miestnymi ľuďmi. Riaditeľ Tomáš Dražil argumentuje, že ak nepresvedčí ľudí, ktorí v okolí žijú, že národný park je príležitosťou pre ich živobytie, ochrana prírody v ňom nemá dlhodobo šancu na úspech. včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Velická dolina Velická dolina je témou deviatej časti série Tatranské doliny. Nachádza sa v strednej časti Vysokých Tatier, priamo pod Gerlachovským štítom. Ohraničujú ju dve rázsochy odpájajúce sa z hlavného tatranského hrebeňa. Zo západnej strany je to rázsocha Gerlachovského štítu a z východnej strany rázsocha Bradavice s pokračovaním cez hrebeň Granátových veží. V jej zadnej časti ju uzatvára úsek hlavného hrebeňa medzi Zadným Gerlachom a Východnou Vysokou, s najnižším bodom v sedle Poľský hrebeň. Hlavnou prírodnou atrakciou doliny je Velické pleso, ktoré dopĺňajú vyššie položené Kvetnicové pliesko a Dlhé pleso. včera Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Devold Energy – merino tričko pre aktívne športy 26/08/16 09:21 1 príspevok
Fakty
 • Výrobca
  • Devold

 • Model
  • Energy

 • Typ
  • vlnené termotričko s krátkym rukávom do teplejšieho počasia pre aktívny šport

 • Materiály
  • 100 % merino vlna – gramáž 150 g/m² – jemnosť vlákien 16,5 mikrónov

 • Hmotnosť
  • 129 g – veľkosť M

 • Farebné kombinácie
  • royal, lime, black

 • Páči sa mi
  • kvalita vypracovania, dizajn, aktívne odvetrávanie a termoregulácia, odolnosť voči pachom

 • Nepáči sa mi
  • škvrny od soli a minerálov (dajú sa vyprať)

 • Ostatné info
  • komfort zóna: od +25 °C do -10 °C

 • Infocena
  • 65 €

 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.8 (0.39)