Recenzia

Turistické mapy z 80-tych rokov

16. 03. 2007
Páčia sa vám viac mapové diela VKÚ či Shocartu? Uprednostňujete atlasy alebo klasické mapy? V osemdesiatych rokoch minulého storočia boli podobné otázky zbytočné. Mapy sme mali od jediného výrobcu - Slovenskej kartografie. Pozývam vás na malú prehliadku desiatich, dnes už historických letných turistických máp.

1. Malé Karpaty, 1:100 000, vydanie z roku 1981, cena 7 Kčs

Obojstranná mapa zachytáva Malé Karpaty od Bratislavy (bez Petržalky) po Brezovú pod Bradlom. Chýbajú Čachtické Karpaty. V troch detailoch na okraji sú zobrazené rekreačné strediská Jahodník, Harmónia a Zochova chata so zoznamami podnikových chát. Interval vrstevníc je 50 m. Na mape je zobrazená aj malá časť rakúskeho územia - za bezpečnou hranicou Dunaja a Moravy. Poskladaný formát mapy je 220 x 105 mm, okrem máp Vysokých a Západných Tatier ho majú všetky popisované mapy.

2. Biele Karpaty, 1:100 000, vydanie z roku 1985, cena 8 Kčs

Opäť obojstranná mapa. Obsahuje celé pohorie od Skalice po Lysú pod Makytov, veľkú časť Moravy a časť Strážovských vrchov. Zaujímavosťou je, že kvôli lepšiemu využitiu formátu mapy nie je horný okraj orientovaný na sever, severo-južný smer však naznačujú šikmé čiary. Ďalšou zvláštnosťou je zmena zaužívanej farebnosti - sídla a cesty sú znázornené nevýraznou sivou - na rozdiel od väčšiny máp, kde sú sídla vyznačené žltou farbou a cesty ohraničené čiernou. Interval vrstevníc je 50 m. Na zelenom okraji mapy sú uvedené ciele turistických chodníkov, presahujúcich hranice mapy.

3. Strážovské vrchy, 1:100 000, vydanie z marca 1983, cena 7 Kčs

Jednostranná mapa znázorňuje takmer celé pohorie okrem okolia Trenčína na západnom okraji, zato na východnom okraji zachytáva časť Vtáčnika, Žiaru a Malej Fatry (mimochodom chýbajúca oblasť je zobrazená v predchádzajúcej mape). Mapa má rovnaký dizajn ako mapa Bielych Karpát. Rub mapy vypĺňa miestopis s ôsmymi čierno-bielymi fotkami.

4. Vysoké Tatry č.21, 1:50 000, vydanie z roku 1985, cena 8 Kčs

Mapa z novej edície a jedna z trojice máp vo väčšej mierke. Neštandardný je formát poskladanej mapy - 275 x 105 mm . Zobrazené územie od Podbanského až po Ždiar. Interval vrstevníc 40 m. V mape pribudlo číslovanie značených turistických chodníkov a zobrazenie nadmorskej výšky niektorých sídiel (tento stav platí pre všetky ďalšie popisované mapy). Rub mapy tvorí popis pohoria, turistických zaujímavostí a rozhľadových ružíc zo šiestich turisticky prístupných vrcholov. Mapa obsahuje tiež zoznam ubytovacích zariadení s kontaktnými údajmi a informáciami o kapacite a prístupových možnostiach.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

5. Západné Tatry Roháče, 1:50 000, vydanie z roku 1985, cena 8 Kčs

Mapa je rovnakej kvality ako mapa Vysokých Tatier. Zobrazuje územie od Hút až po Kriváň. Neobsahuje zimné uzávery, vlastne Západné Tatry nie sú v mape ešte národným parkom, ale len jeho ochranným pásmom. Jedna z piatich rozhľadových ružíc na rube vás dokonca zavedie na Osobitú.

6. Nízke Tatry, č.18, 1:100 000, vydanie z roku 1988, cena 11 Kčs

Dvojdielna mapa zahŕňa celé územie Nízkych Tatier vrátane Starohorských vrchov a časti Veporských vrchov a Muránskej planiny. Oba diely mapy na seba naväzujú orientačnou sieťou s dostatočným prekrytím. Mapa obsahuje dva výrezy v mierke 1:50 000, väčší oblasť Jasnej a menší Krpáčova. Interval vrstevníc je 40 m. Rub máp je spracovaný podobne ako u máp Tatier, oživujú ho však ilustrácie.

7. Slovenský raj, 1:50 000, vydanie z roku 1985, cena 7 Kčs

Mapa označená ako novinka - zrejme prvá z trojice máp väčšej mierky. Zobrazené územie obsahuje celý Slovenský raj a časť Volovských vrchov od Dobšinej po Nálepkovo. Interval vrstevníc je 20 m. Rub mapy obsahuje miestopis, zoznam ubytovacích zariadení, chýbajú rozhľadové ružice.

8. Štiavnické vrchy č.8, 1:100 000, vydanie z roku 1985, cena 7 Kčs

Mapa označená ako novinka je prvým vydaním. Zároveň má úplne odlišný vzhľad obalu - na rozdiel od grafík je na nej záber Banskej Štiavnice. Mapa zobrazuje celé pohorie a na juhu zasahuje až do pahorkatiny po Zbrojníky. Interval vrstevníc 20 m. Výraznú zmenu zaznamenal rub mapy, kde k miestopisu a údajom o ubytovacích zariadeniach pribudli farebné fotografie a mapa geomorfologického členenia SSR v mierke 1:1 500 000. Chýbajú však rozhľadové ružice. Na výbere fotografií je sympatické, že zachytávajú menej známe kúty pohoria.

9. Vtáčnik, Kremnické hory č. 9, vydanie z roku 1987, cena 7 Kčs

Opäť novinka a prvé vydanie. Na obale turistu láka Čertova skala. Mapa zahŕňa široké územie od Horných Vesteníc až po Banskú Bystricu a poslúžila aj v častiach Strážovských, Štiavnických, Starohorských vrchov a v Žiari. Ostatné parametre sú rovnaké ako v predchádzajúcej mape.

10. Veľká Fatra č. 10, vydanie z roku 1989, cena 8 Kčs

Nejedná sa o novinku, ale druhé vydanie v novom dizajne na obálke so Sklabinským hradom a Lyscom v pozadí. Mapa obsahuje okrem Veľkej Fatry (ešte len CHKO) aj značnú časť Malej Fatry, Žiaru, severnú polovicu Kremnických vrchov a celé Starohorské vrchy. Kvalita mapy zodpovedá dvom predchádzajúcim.

Čo dodať na záver?

Mapy 80-tych rokov nedosahovali informačnú hodnotu súčasných máp. Márne by ste v nich hľadali znázornenie orientačných časov, vedení vysokého napätia či priemyselných podnikov; o zemepisnej sieti pre GPS ani nehovoriac. V mierke 1:50 000 jestvovali len tri "top" pohoria. Najväčším hendikepom bol však papier nižšej kvality, ktorý sa rýchlo roztrhal. Napriek tomu mapy svojmu účelu poslúžili, aj keď niekedy bolo potrebné spoľahnúť sa na šiesty zmysel.

Fórum 35 príspevkov
Turistické mapy z 80-tych rokov 05/02/11 08:20 35 príspevkov
Najnovšie články
 
Príbeh Ako sme rybárčili na Turci Keď nedávno skončila doba „temna“ a začala éra obrody, konečne sme sa mohli beztrestne stretnúť na pive v našej krčme. Síce len na terase, ale aj tak. Bolo to radostné, pretože sme všetci prežili napriek tomu, že sme nad 70 … » celý článok dnes Boro Tomis Príbehy
Basecamp Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách Turistická sezóna sezóna vo Vysokých a Západných Tatrách už začala. Množstvo turistických chodníkov, ktoré boli sedem mesiacov uzatvorené, je opäť k dispozícii návštevníkom. V ... » viac včera Soňa Mäkká Basecamp
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Túra Pieninský okruh: Haligovce – Veľký Lipník Pieniny – prielom Dunajca, plte, Červený Kláštor, Tri koruny. Kto by ich nepoznal? Výlet do Pienin bol ešte v mojom detstve dobrovoľne povinnou súčasťou ROH-áckych dovoleniek v Tatrách, dokonca som strávil dva týždne v škole v … » celý článok 01/09/19 Peter Straka Pieniny
Túra Západné Javorníky: Čertov – Vysoká nad Kysucou Východnú časť Javorníkov v okolí Čadce som pochodil vo všetkých ročných obdobiach, pešo, na snežniciach alebo aj na bicykli. Západnú časť, tvoriacu hranicu SR a ČR, som poznal len z ... » viac 18/08/19 Peter Straka Javorníky
Cyklotúra Okolo Vršatca z Pruského V letných horúčavách v poslednom čase nahrádzam turistiku cykloturistikou. Z domácich končín sa občas presúvam do atraktívnejších, horských lokalít, kde mi nejde tak o cyklistický ... » viac 19/10/17 Peter Straka Biele Karpaty
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Turistické mapy z 80-tych rokov 05/02/11 08:20 35 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Slovenská kartografia
 • Model
  • súbor turistických máp
 • Typ
  • 1:100.000 a 1:50.000
 • Materiály
  • papier :-)
 • Obchody
  • možno v antikvariáte
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
0.68 (0.26)