Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Rozhovor A. Formánek: Mal som radšej festival v PKO

Väčšina z vás asi pozná festival Hory a mesto, ktorý sa koná každoročne v Bratislave. Tento rok sa 12. – 15.4. uskutoční už jeho 8. ročník. Pred štyrmi rokmi sa festival presunul z Parku kultúry a oddychu (PKO) do Auparku, čo výrazne zmenilo jeho atmosféru. Mnoho ľudí od návštevy festivalu v týchto priestoroch odrádza množstvo tých, ktorí prišli do Auparku do kina, či za nákupmi, a spolu s fanúšikmi festivalu vytvárajú najmä v priestoroch Palace Cinemas pestrý pohybujúci sa dav, odlišný od komornej a ospalej atmosféry PKO.

Tento medzinárodný festival horského filmu a dobrodružstva každoročne ponúka širokú paletu filmov, prednášok a premietaní. Súčasťou sú fotovýstavy, lezecké preteky či rôzne lanové atrakcie. Hlavnými hosťami tohtoročného festivalu sú Alain Robert z Francúzska a rakúsky lezec Klem Loskot. Alain Robert zlieza v mestách mrakodrapy, Klem Loskot sa špecializuje na bouldrové lezenie a lezenie na morských útesoch bez istenia. Medzi ďalšími hosťami môžeme spomenúť predovšetkým zaslúžilého slovenského horolezca Ivana Gálfyho, enviromentalistu Juraja Lukáča, či českých lezcov Jindřicha Hudečka a Tomáša Mrázka. V rámci cestovateľských klubov sa predstavia viacerí známi aj menej známi cestovatelia. Spomeňme napríklad Hynka Adámka, Pavla Makýša, Juraja Cigána či Filipa Kuliševa. Lahôdkou bude autogramiáda druhého vydania knihy Smiech na lane horského karikaturistu Ivana Baja, spojená s prednáškou. Autogramiáda sa uskutoční 15. 4. o 19. hod. v Auparku.

Zakladateľom a programovým riaditeľom festivalu je horolezec Alan Formánek, ktorý dlhodobo pôsobí v Kanade, kde taktiež organizuje festival horského filmu. Porozprávali sme sa s ním o niekoľkých veciach zo zákulisia.

HIKING.SK: Prečo ste sa rozhodli presunúť festival z PKO do Auparku?

Alan Formánek: Nepodarilo sa nám zohnať sponzora, ktorý by zásadnou čiastkou prispel na festival do PKO. V tej situácii sme boli pred dilemou buď festival vôbec nerobiť, alebo ísť do Auparku, ktorý nám ponúkol polmiliónovú podporu. Keby sme boli ostali v PKO, zrejme by to znamenalo zánik festivalu alebo aspoň výrazné zmenšenie formátu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

H: Neuvažovali ste napríklad nad Inchebou?

AF: Incheba bola v hre, ale myslíme si, že Palace Cinemas s Auparkom ponúka výhodu veľmi kvalitných premietaní v rôznych sálach naraz. Incheba má samotné sály, ale nie je tam premietacia technika ani plátno, to by sme museli všetko inštalovať.

H: Poznám veľa ľudí s názorom, že v Auparku sa ten festival akoby stráca medzi tými ľuďmi, ktorí tu nakupujú a ktorí chodia pozerať filmy. Napríklad fotografie bývajú vystavené tam, kde sa čaká v rade na lístky do kina. Toto veľa horských ľudí odradí a považujú to za veľmi komerčné.

AF: Možno to vnímate komerčne, ale vnútorne to nie je komerčné, je to také isté ako predtým. Ten vonkajší imidž je komerčný už tým, že je to v Auparku a v Palace, s tým sa nedá veľa urobiť, lebo Aupark je veľký a presýtený komerciou. Ťažko v rámci toho urobiť niečo, čo vyzerá nekomerčne a čo má svoj štýl. Viem, že niektorí ľudia boli znechutení a prestali chodiť na festival, to si uvedomujem.

Na druhej strane je pravda, že v Auparku sa nám podarí pritiahnuť veľa ľudí, ktorí predtým do hôr nechodili, ktorí neliezli, nelyžovali...

H: Kto je tá cieľová skupina, ktorú chcete osloviť? Sú to práve tí „auparkoví“, mestskí ľudia, ktorých chcete nejakým spôsobom pritiahnuť do hôr, alebo aj horskí ľudia, ktorí sa tomu už venujú?

AF: Myslím, že obe skupiny. V prvom rade chceme mať tú lezeckú, horskú, lyžiarsku, turistickú komunitu tu a ponúknuť jej program, ktorý ju zaujme, ale takisto chceme inšpirovať mnohých ľudí, ktorí sú možno v tomto svete stratení v tomto svete a nevedia, čo majú robiť. Chceme im ukázať model zdravého spôsobu života, ukázať im v tomto priestore hory.

H: Myslíte, že keď zhliadnu nejaký film alebo navštívia besedu, že to bude dostatočne účinné, aby ich to pritiahlo do tých hôr?

AF: Som si istý, že niektorých to zmení. Že niekdy stačí jedna iskierka a jeden film, jedna prednáška alebo jedno stretnutie, a začnú chodiť do hôr, turistikovať, behať alebo liezť a zmenia svoje hodnoty. A tu v Auparku máme istotne väčší priestor na oslovenie týchto ľudí. Môžeme propagovať festival počas jeho trvania v priestoroch Auparku a tých ľudí zavolať do kina.

Ja sám som mal radšej ten festival v PKO. Bola to naša komunita, malo to takého ducha, ale myslím, že podobný priestor, ktorý by sme dokázali utiahnuť finančne, tu nie je. Aupark je stále hlavným sponzorom, v PKO je tá situácia neistá, a nevieme, čo s ním bude o rok, o dva, či to ešte bude stáť, alebo to zbúrajú. Aj keď sme na tom finančne lepšie ako pred 4 rokmi, ísť tam naspäť by bol krok do neznáma. Tu je to v istom smere zabehané.

H: Nadobudla som dojem, že medzi hosťami prevažujú lezci, ale podľa mňa hory nie sú len o lezení, ale aj o turistike, o skialpoch, ...

AF: V hlavných hosťoch prevažujú lezci, to je pravda, ten festival sa začal ako lezecký festival s hlavnou témou lezenia, skalného lezenia, horolezectva, a s okrajovými témami turistiky, cyklistiky, lyžovania, a cestovania. V rámci cestoklubov tu však máme 25 cestovateľov, ktorí sú viac – menej turisti, alebo dobrodruhovia, myslím, že medzi cestovateľmi nie je ani jeden lezec. Keď spočítam všetkých hostí, myslím, že je viac nelezcov, akurát ich neuvádzame ako hlavných hostí.

H: V minulosti v cestovateľských kruhoch prevládal názor, že niektoré premietania sú vlastne promo CK.

AF: Dva roky sme to mali s CK Bubo, ktorí si to robili do značnej miery ako promo, celú časť cestoklubov manažovali, a potom pod tou zásterkou si to spravili ako promo. Teraz je to trošku iné, Evka (Eva Rosíková, zodpovedná za cestovateľské kluby, pozn. red.) je síce zamestnaná v SATURE a v Livingstone, ale tí jednotliví cestovatelia sú nezávislí. Proste Evka ako zamestnankyňa Saturu, ktorého inzerujeme na festivale, oslovila nezávislých cestovateľov, ktorí prichádzajú s vlastným programom a vrámci toho už nebude zasahovať Satur ani Livingstone.


Viac informácií o festivale nájdete na www.horyamesto.sk.

Fotogaléria k článku

Najnovšie