Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Oblečenie Bunda Northland Gravity Stormstop XT

Vetru odolné, nie však vodotesné bundy sa tešia značnej obľube, pretože poskytujú komfort flísky, odolávajú dobre vetru a tiež zateplia. V tejto kategórii sa momentálne najviac tlačia na pultoch predajní softshell bundy a klasické windstoppery už ustupujú. A práve do protivetrovej klasiky patrí testovaná bunda od Northlandu.

Výrobca
Northland
Model
Stormstop Gravity XT Fleece Jacket
Typ
vetruodolná bunda
Materiály
Stormstop, trojvrstvý laminát
Farebné kombinácie
červená, čierna
Páči sa mi
vysoký golier, kapucňa, odvetrania, dvojitý hlavný zips – možnosť rozopínania aj zospodu
Nepáči sa mi
plytké vrecká, tenké manžety bez nastavovania
Infocena
130.12 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 84 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Materiál

Ako je pri výrobcovi Northland bežným zvykom, aj táto bunda je zhotovená z ich vlastného materiálu. Svojou konštruciou je Stormstop podobný ako Windstopper od Gore alebo NoWind od Pontetorto. Ide o dve vrstvy microfleecu, medzi ktorými je laminovaná vetruodolná membrána. Odolnosť pred drobným dažďom, či mrholením zabezbečuje DWR úprava vonkajšej vrstvy. Do dlhotrvajúceho dažďa však vhodná nie je – flís sa napije vody, ktorá sa potom cez membránu a hlavne nepodlepené švy hravo pretlačí dnu.

Dizajn a vyhotovenie

Dizajn bundy sa drží strohých línii s princípom "v jednoduchosti je krása". Strih dobre sadne najmä na vyššie a chudšie postavy, čo je aj môj prípad. Pri mnohých iných výrobcoch mi väčšinou prekáža nedostatočná výška goliera. Bunda Gravity ho však má dostatočný. Navyše sa v ňom ešte skrýva kapucňa z nylonu so záterom, čo v prípade bundy tejto kategórie určite poteší najmä pri nečakane silnom vetre.

K dispozícii sú dve klasické vrecka so zipsom, ktorých vnútro je trochu nečakane tiež z rovnakého materiálu ako zvyšok bundy – sieťka býva častejšia. Takto je bunda v oblasti vrecák menej priedušná (vzhľadom na dve izolujúce vrstvy). Výhodou je, že z izolačných dôvodov nie je nutná léga prekrývajúca zipsy. Z vnútornej strany predné vrecká dopĺňa špeciálne vrecko na mobil.

Hlavný zips má spodnú légu prešitú čiernou páskou, aby sa nezachytávala do jazdca. Na vonkajšej strane je zips chránený dvoma maličkými légami. Vietor teda ani tu nemá príliš veľké šance. V podpazuší je odvetranie so sieťkou, ktorá drží rukávu tvar, aj keď je zips otvorený. Veľkosť otvorenia je primeraná a počas nosenia až na výnimky mávam zipsy stále otvorené.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Skúsenosti

Bunda sa veľmi dobre nosí, je príjemná na dotyk, aj keď trochu tvrdá. Strih nebráni žiadnemu pohybu. Odolnosť voči vetru je výborná. Osvedčila sa aj pri lezení zaistených ciest na Raxe – dvojitý hlavný zips je super, keď má človek na sebe sedák. Dobre padla aj kapucňa, zmestí sa pohodlne aj pod prilbu. Nylonovou tkaninou sú zosilnené ramená aj lakte, čo zvyšuje odolnosť hlavne pri lezení a nosení batohu.

Vzhľadom na moje dosť tenké zápästia mi však nevyhovujú tenké manžety bez možnosti nastavenia. Rovnako by som uvítal hlbšie vrecká.

Záver

Celkovo túto bundu odporúčam – veľmi dobre sa nosí a funkčne je tiež dobre zvládnutá. Jedine pozor na manžety, či ich veľkosť sadne na zápästia. Ak áno, je vhodným kandidátom na príjemného univerzálneho spoločníka do hôr.

ďalšie info na northland.sk

Fotogaléria k článku

Najnovšie