Správa

Nové informačné centrum v Tatrách

20. 06. 2007
Od štvrtka 14.6. funguje v Starom Smokovci nové informačné centrum. Jeho prevádzkovateľmi sú Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry (ZCR VT) a Horská záchranná služba (HZS). Pôvodné infocentrum v Dome služieb už nenájdete. Treba zamieriť do novopostavenej prístavby Domu HZS.

Prístup

Hneď prvý pohľad na prístavbu ma príjemne prekvapil. Je veľmi citlivo riešená, vyzerá, akoby bola súčasťou budovy odjakživa. Zvonka nechýba znak HZS a zelený štvorček so znakom informácie.
Po vstupe dovnútra sa ocitnete v dostatočne priestrannej miestnosti. Hneď oproti vchodu je informačný pult, za ktorým stojí pracovníčka infocentra. V čase našej návštevy tam bola aktívna pani, ktorá sa hneď zaujímala, ako nám môže pomôcť. Počas doby, ktorú sme vnútri strávili, sme ju videli komunikovať s viacerými návštevníkmi a boli sme milo prekvapení ochotou.

Propagačné materiály, knihy, sprievodcovia

Za pultom a na pravom konci miestnosti sú police s knihami, mapami, sprievodcami a propagačnými materiálmi. Je jasne vyznačené, čo je zadarmo a čo na predaj. Z vecí na predaj môžeme spomenúť mapy Tatier a celého regiónu v rôznych mierkach, sprievodcov Tatier a regiónu vo viacerých jazykoch, sprievodcov po hradoch a zámkoch, autoatlas, knihy s fotografiami Tatier a pod. Malá časť je venovaná suvenírom. Zadarmo sú k dispozícii brožúry o ubytovaní v Tatrách a okolí, letáky aquaparkov a termálnych kúpalísk, ponuky ďalších športových aktivít ako golf, splavovanie Dunajca, informácie o múzeách a podobne. Na stenách visia vypuklé mapy letných aj zimných Tatier.

Informačný terminál, internet, sedenie, automat

Vedľa políc sa nachádza automat na kávu a rohová sedacia súprava. Na ľavej strane od pultíka stojí informačný terminál. Je na ňom stránka TANAPu, takže si môžete ako na počítači preklikať celú stránku vrátane návštevného poriadku Tatier a informácií o parku vo viacerých cudzích jazykoch.
Za terminálom stojí pri stene niekoľko stoličiek a za nimi na konci miestnosti dva stoly s počítačmi, kde bude (ešte sa na tom pracuje) pripojenie na internet pre návštevnkov. Cenník vraj ešte nie je hotový, ceny by však mali byť štandardné. Ponuku infocentra dopĺňajú pohľadnice.

Otváracie hodiny, info o ubytovaní

Otváracie hodiny počas letnej sezóny sú 8:00 – 20:00, čo je oproti starému TICu (15:30 koniec) príjemná zmena. V zime budú pravdepodobne kratšie. Čo sa týka personálneho obsadenia, v infocentre sú dvaja ľudia zo ZCR a jeden z HZS. HZS poskytuje informácie o túrach, horských vodcoch a počasí, pracovníci zo ZCR informácie o ubytovaní, voľnočasových aktivitách, kultúre. Informácie o ubytovaní zahŕňajú znalosť o počte voľných miest v tom-ktorom zariadení a vytelefonovanie ubytovania, čo je pre turistu veľmi príjemné. Podľa informácií od pracovníčky infocentra 90% tých, ktorí sa zaujímajú o ubytovanie, ho potrebuje na jednu, dve, maximálne tri noci.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Jazyková vybavenosť

Službám v cestovnom ruchu sa okrem nechoty často vyčíta aj slabá aj jazyková vybavenosť. Zaujímalo nás preto, v akých jazykoch sa v tomto infocentre návštevníci dohovoria. Malo by to byť v angličtine, nemčine, maďarčine, ruštine, poľštine a češtine. Počas našej návštevy prišli dvaja anglicky hovoriaci. Jedného pracovníčka vybavila sama, pri druhom musel pomôcť privolaný člen HZS. Turista sa však dozvedel, čo potreboval. Podľa pracovníčky, s ktorou sme sa rozprávali, v infocentre pracujú ako brigádničky študentky bilingválneho gymnázia. Doteraz prišlo najviac návštevníkov z Poľska a ČR.

Záver

Pre mňa bola táto návšteva milým prekvapením z hľadiska ochoty aj poskytovaných informácií a služieb. Dúfam, že si infocentrum túto úroveň udrží.

Telefón: +421 52 442 34 40
Email: tikss@tatryinfo.sk
smokovec@tatryinfo.eu
www.tatryinfo.eu

Fórum 24 príspevkov
Nové informačné centrum v Tatrách 15/07/13 05:49 24 príspevkov
Najnovšie články
 
Podcast Chceli sme ferratu na Predné Solisko, bude do Priečneho sedla Klub slovenských turistov chcel postaviť vzdušnú ferratu z Mlynickej doliny na Predné Solisko. Po rokoch príprav sa nakoniec realizuje krátka zaistená cesta do Priečneho sedla. Zrejme nahradí jednu líniu reťazí, ktorá teraz vedie … » celý článok dnes Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra (Ne)uspešné hľadanie stratených osád pod Drahovou Jedným z mála úspešných projektov lokálnych trás je Náučný chodník Ipeľ, ktorý svojim vypracovaním patrí k tomu zachovalejšiemu a hoc sa vyskytuje v kraji, ktorý turisti málokedy ... » viac včera Henrich Tomáš Stolické vrchy, Veporské vrchy
PR Jaskyniarska škola pre verejnosť po deviaty krát v Malých Karpatoch Už po deviaty krát sa otvoria brány jaskyniarskej školy určenej pre záujemcov o kras. Jaskyniarsku školu pre Vás pripravujú jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o ... » viac 16/06/21 sponzorovaný článok Začíname
Najnovšie články autora
 
Basecamp Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách Turistická sezóna sezóna vo Vysokých a Západných Tatrách už začala. Množstvo turistických chodníkov, ktoré boli sedem mesiacov uzatvorené, je opäť k dispozícii návštevníkom. V tomto dieli basecampu sa zameriame práve na … » celý článok 17/06/21 Soňa Mäkká Basecamp
Správa Sedlá a štíty sú pod snehom, bez mačiek a cepína tam nechoďte Oddnes sú v Tatranskom národnom parku otvorené všetky turistické značené chodníky. Trasy cez vysokohorské sedlá a na štíty však ležia pod snehom. Ísť nad turistické chaty bez ... » viac 15/06/21 Soňa Mäkká Správy
Basecamp Tento víkend vyrazte na cyklotúru, prinášame množstvo tipov Keďže počasie praje cykloturistike, do tohto dielu sme vybrali viac cyklotúr z rôznych kútov Slovenska, od Kysúc po Zemplín. Niektoré vedú po upravených cyklotrasách, iné po lesných ... » viac 10/06/21 Soňa Mäkká Basecamp
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nové informačné centrum v Tatrách 15/07/13 05:49 24 príspevkov
0.82 (0.44)